HDP, başörtüsüne yönelik düzenlemenin görüşüleceği Anayasa Komisyonu toplantısına katılmayacak

HDP Kol Başkanvekili Meral Danış Beştaş, başörtüsüne anayasal güvence teklifinin gündeme alınacağı TBMM Kanunuesasi Komisyonu toplantısına partisinin katılmayacağını bildirdi.

Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bir nice kesimin kamuda müteharrik sözleşmelilere kol öngören yasa teklifinin kapsamı dışında tutulduğunu, bu ayrımcılığın sonuç bulmasını istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçme tarihinin zaman açıklandığını, ferda ise Kanunuesasi Komisyonu’nda başörtüsüne yönelik düzenlemenin görüşüleceğini dile getiren Beştaş, “Herhalde Türkiye tarihinde böyle benzeri genişlik yoktur. Seçimlere bu büyüklüğünde güdük süre kala Temel değişikliği teklifinin ne amaçladığını sanırım haddinden fazla tartışmaya lüzum yok.” dedi.

İktidarın biricik gündeminin “intihap manevraları, seçme yatırımları” olduğunu sav eden Beştaş, başörtüsüne müteveccih düzenlemenin da bunlardan biri olduğunu ileri sürdü.

Başörtüsü meselesinin tıpkı seçim kampanyasına dönüştürüldüğünü savunan Beştaş, “Toplumu kutuplaştırma, kişi desteklerini müzayede kampanyasından bambaşka hiçbir husus değil.” diyerek konuştu.

DÜRÜST Parti grubunun musahabe talebine müspet karşılık vermediklerini hatırlatan Beştaş, HDP’ye kapatma davası açtıran ve hazine yardımı üstüne bloke kararı aldıranın Cumhur İttifakı olduğunu tez etti.

Seçim kampanyasının tarafı olmamaya değişmeyen verdiklerini dile getiren HDP Kol Başkanvekili Beştaş, “Esas’yı tanımayanlarla, çiğneyenlerle, rafa kaldıranlarla Kanunuesasi yapılamaz. Istekle olmayanlarla Temel yapılamaz. Bu nedenle biz, ferda yapılacak Esas Komisyonu görüşmelerine HDP adına katılmama kararı aldık.” bilgisini verdi.

Beştaş, başörtüsüyle, fotoğraf kıyafetle, doğruluk ve özgürlüklerle ilişkin tıpkı sorunları bulunmadığını, rastgele makule ayrımcılığın karşısında olduklarını belirterek, “HDP olarak suret ve kıyafetin eş bedeni üzerinde etmen olduğu seçkin makule emir biçiminin dahi karşısındayız.” ifadelerini kullandı.

CHP Tümen İçi Yetişek Sorumlusu Aytuğ Atıcı’nın “Kürt seçmenin oyunu sorunsuz biçimde alabilecek yer hayatiyetli aday Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’dur. O nedenle bizim HDP seçmeninin oyuna ihtiyacımız var” ifadelerine ilgili değerlendirmesi sorulan Beştaş, “İsteyen istediği açıklamayı yapar, hangisi gerçeklik o büyük. Bizim şu anda yegâne gündemimiz var; adayımızı olabilecek arz kısa sürede bütün kurullarımızla tartışmak ve bunu halkoyu ile ısınmak. Adayımız açıklandıktan bilahare ve bu yarışa girdikten sonra kimlerin düşünce alacağını hep birlikte göreceğiz. HDP’nin ne büyüklüğünde rey aldığı ve alabileceği arasında.” yanıtını verdi.

Share: