Hasat şenliğinde nar sentagma, suyunu sıkma ve yiyecek yarışmaları yapıldı

Bilecik’in İnhisar ilçesinde bu sene üçüncüsü planlı hasat şenliğinde yarışmalar yapıldı.

İnhisar Kaymakamlığı, İnhisar Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aksiyon birliğinde “Nar Hasat Şenliği” gerçekleştirildi.

Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, programda yaptığı konuşmada, narın bereketin sembolü olarak rapor edildiğini hatırlattı.

İlin hem tarımda hem bile sanayide anında ilerlediğini belirten Kızılkaya, “Sanayide 2020 yılında dış satım rakamları 768 milyon dolar iken 2021 yılında 1 bilyon 64 milyon dolara çıktı. İnanıyoruz ki bu sene böylelikle sanayide ihracatta 1,5 milyar dolarları bulacak. Tarımda de Bilecik koşarcasına ilerliyor. Geçtiğimiz sene gündöndü, buğday, yem bitkileri kadar ürünlerde sadece 498 bin dekar ekili alanımız 540 bin dekarlara yükseldi. Rekolte artışları birlikte yaşandı.” diyerek konuştu.

İnhisar Şehremini Mehmet Kepez ise ilçede “deve dişi” cinsi nar üretildiğini bildirdi.

Yıllar ilk 40-50 bin titrem olan yıllık rekoltenin, nüfusun azalması zımnında 5 tona düştüğünü dile getiren Dağ, “Yemesi iyice, suyunu içmesi fena hâlde, kıraathane ile lokumunu yemesi iyi bir nar. Üreticilerimizi motivasyon ederek rekoltemizi yükseltmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Hempa de eser çeşitliliğini tasarruf etmek ve yenilikleri civar plana görmek amacıyla aplikasyon alanları oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

Şenlikte, belediye başkanları ve kat müdürlerinin de katılımıyla sıkışık genişlik çok narı dizme, suyunu sıkma ve nar yeme yarışmaları gerçekleştirildi.

İki dakikada onar nar yiyen yarışmacılardan, bildirme az nar tanesi düşüren kazandı. Üç dakikalık nar suyu şet yarışmasında yer liyakatli delege 1,5 litre nar suyu sıktı.

En gani nar yetiştiricilere hediyelerinin verildiği neşe, bahçede geçmiş hasadın yapılmasıyla sona erdi.

Share: