Haftanın tarihine bakış

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Teşrinisani 1983’te kuruldu.

Kıbrıs’ta, 1960’ta cumhuriyet kurulmasına ilişik mesail giderilemedi. BM Umumi Müesses, 11-17 Ara 1965’teki toplantılarında, Ada’birlikte iki farklı toplumun varlığını göz ardı ederek, cumhuriyetin egemenliğini ana düz öneriyi kabul etti.

Bu arada Yunanistan istikrarsızlığa sürüklendi. 21 April 1967’bile Albay Yorgo Papadopulos’un öncülük ettiği albaylar, yönetimi ele geçirdi.

Bu dönemde Başvekil Süleyman Demirel ile Yunan Başbakanı Konstantin Kollias, 9 Eylül 1967’de Keşan’üstelik, 10 Ilkgüz’dahi dahi Dedeağaç’ta ayrımsız araya geldi. Görüşmelerde Yunanistan, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesini kabul etmesi durumunda, Ada’üstelik üsler ve Garp Trakya’üstelik tavizler ödeme önerisinde bulundu.

Bu öneri, elan önce 1966’dahi Stefanopulos hükümetince üstelik mamul ve Türkiye vasıtasıyla reddedilmişti. Başvekil Demirel’in öneriyi tıpkı şekilde reddetmesiyle görüşmeler bitti.

Türkiye’nin, “geçerliliğini koruyucu anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs’ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine kaime kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında çözüm aranması” konularındaki azimli tutumuna rağmen Yunanistan, Enosis’i gerçekleştirme çabalarına yordam verdi.

Askeri hazırlıklara girişen Yunanistan, Garp Trakya’daki Türkler üzerinde baskısını artırdı.

Bu arada, 1964 bunalımı sırasında Ada’ya ferasetsiz dönen Miralay Grivas’ın örgütlediği Küçük Asya Milli Muhafızları, Boğaziçi ve Geçitkale köylerinde Türkler’i imhaya kalkıştı.

TBMM, 16 ve 17 Kasım 1967’de yaptığı gizli oturumlarda durumu değerlendirdi, 19 Teşrinisani’bile ise hükümete gerekirse ülke dışına asker gönderme yetkisi verdi. Donanmanın Akdeniz’e açılmasından bilahare Türkiye, Grivas’ın Ada’dan ayrılması ve 1964’ten beri Kıbrıs’a gönderilen 12 bin Yunan askerinin kafasız çekilmesi koşuluyla müdahaleden vazgeçebileceğini açıkladı.

ESIR Başkanı Lyndon Johnson’un hususi temsilcisi Cyrus Vance’nin ve BM’nin arabuluculuk çabalarıyla Yunanistan, askerlerini geri çekmeyi akseptans etti. Bunalım, Türkiye ile Yunanistan’ın 2 Aralık 1967’üstelik anlaşmaya varmalarıyla sona erdi.

Bu anlaşmadan tezelden sonraları Kıbrıs Türkleri, 29 Mesafe 1967’birlikte 1960 Anayasası tekmil anlamıyla işletilinceye büyüklüğünde “Öz yönetimlerinin kendilerince sağlanması” anlamına gelen “Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi”ni kurdu. Eğreti yönetim, bire bir müddet sonra “Kıbrıs Türk Yönetimi”ne dönüştürüldü. Bu dalavere biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin zar edildiği 1974’e büyüklüğünde sürdü.

EOKA’cı Nikos Sampson darbesinden sonradan 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Hazar Harekatı gerçekleştirildi. 15 Kasım 1983’te da KKTC kuruldu.

Acun halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Familya 1967’bile dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, halterdeki mefret performansıyla kül otoritelerin dikkatini çekerken, “Cep Herkülü” lakabını aldı.

16 yaşında evvel acun rekorunu kıran Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’de Arsıulusal Halter Basın Komisyonunca dünyanın sunu mebzul sporcusu car edildi.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye yerine müsabakalara süzülmek için 1986’da Avustralya’da planlı Halter Acun Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak iltica etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye yerine katılabilmesi üzere Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek zaruri cevaz makbuz. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara milli mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986’bile dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilişik birimlerin başarılı operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. İlk önceki İngiltere’nin başkenti Londra’ya götürülen, bire bir akşam kaldıktan sonra birlikte Türkiye’ye mevrut “Çökertme Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye özlemini gösterdi.

Süleymanoğlu, 5’i Türkiye adına başlamak için 7 yol dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Başarılı sportmen Avrupa şampiyonalarında 7 altın madalya kazanarak, 46 dünya rekorunu kariyerine ekledi.

Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Çökertme Herkülü”, uykuluk naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi okkalı hizmet ünitesinde 18 Kasım 2017’da yaşamını yitirdi.

Naim Süleymanoğlu, politika, gelişim ve spor camiasından çokça sayıda ismin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçıların hocası Kader Kenter

1928’de İstanbul’de dünyaya mevrut, asıl adı Ayşe Şans olan Yıldız Kenter, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu yerine dünyaya geldi.

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile tezyifkâr kardeşi Şefik’le 7 yabanlık tıpkısı ailede büyüyen Kenter, Ankara Azamet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonra, Ankara Kerem Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, BENDE ve İngiltere’üstelik oyunbazlık öğretiminde kullanılmamış teknikler üzerine birlikte çalışmalar yaptı.

Usta sanatkâr, 1956-1959’dahi çalıştığı Oran Tiyatrosundan ayrıldıktan bilahare 1 sene Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha bilahare eşi Şükran Güngör ve kardeşi Sevecen Kenter ile Şehir Oyuncuları topluluğunu kurdu.

Ankara Büyüklük Konservatuvarı, İstanbul Uray Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Izzet Konservatuvarı Oyun Bölümünde bölüm başkanlığı da işleyen becerikli sanatkâr, takatli çok tiyatrocu yetiştirdi.

Sanatçı ayrıca Sovyetler Birliği, KUL, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Düz Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin kabil uluslararası yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Türe Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Yenmiş İzgü’nün oyunlarını üstelik sahneye koyan Kenter, 1981’de “Celal Sanatçısı” unvanı aldı.

Şans Kenter, kariyeri süresince ulusal ve arsıulusal bir nice festivalde “Arz İyi Avrat Oyuncu” ödülünü kazanırken, 1995’te Hars ve Turizm Bakanlığı yoluyla seyretme sanatına katkılarından ötürü Itibar Ödülü’ne layık görüldü. Sanatkâr antrparantez, 1998’dahi Cumhurbaşkanlığı Büyük Firez ve Konferans Ödülü, 1999 ve 2000’da Afife Genişlik İyi Eş Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Kariyeri süresince 100’den çok temaşa oyunu, film ve dizide görk düz maharetli sanatçı, yaşamı süresince sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti. Kenter, 3 nöbet Değerli Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Felek Kenter, 17 Kasım 2019’bile yaşamını yitirdi.

Belli çivi öteki olaylar

14 Kasım

1517- Veziriazam Piri Mehmet Paşa öldü.

1526- Kanuni Sultan Süleyman, Itidalli Avrupa seferinden İstanbul’a döndü.

1900- Dr. Karl Land Steiner, 3 ayrı içki grubunu belirledi.

1908- Einstein, Kuantum Teorisi’nin sunumunu yaptı.

1950- Ozan Orhan Veli, Ankara’de misil yapım çukuruna düştükten iki çevrim sonra İstanbul’bile öldü.

1976- Çayırhan Isıl Santrali ve Kömür Üretim Tesisleri’nin temeli atıldı.

1985- Demokratik Sol Öğür (DSP) kuruldu.

1993- Naim Süleymanoğlu, Melbourne’deki Halter Şampiyonası’nda 3 altın madalya kazandı.

1999- KÖLE Başkanı Bill Clinton resmi musahabe için Ankara’ya geldi.

2001- A Milli Ayak Topu Takımı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri baraj mücadelesinde Avusturya’yı yenerek, 48 sene aradan sonra Dünya Kupası finallerine katılma hakkı elde etti.

2005- Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali yandı.

2012- Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya başta doğmak üzere Avrupa genelinde kemer sıkma önlemlerine karşı başlayan iş bırakımı ve protesto dalgasında Belçika’birlikte trenler durdu, binlerce protestocu Almanya Büyükelçiliği’ni husye yağmuruna tuttu.

2013- Norveç Literatür ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli saz şairi Bjornstjerne Bjornson namına verdiği “Bjornson Ödülü”hangi Yaşar Eksiksizlik layık görüldü.

2015- Çin’in Cıciang eyaletinde meydana mevrut arazi kaymasında 38 can hayatını kaybetti.

2016- Moldova’da cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Sosyalist lider İgor Dodon kazandı.

2016- Ay’ın Dünya’evet yeryüzü mail konuma gelmesi sonucu, 70 yıldır insanlığın gördüğü yeryüzü andıran Kamer gözlendi.

2018- İngiltere’üstelik Hükûmet, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasına onay verdi.

2018- Süsleme ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, İstanbul’dahi 87 yaşında ölüm etti

15 Son Teşrin

1638- Osmanlı ordusu Bağdat’ı kuşatmaya başladı.

1889- Brezilya’de tek erklik devrildi ve cumhuriyet altını kuruldu.

1956- Orta Şark Beceri Üniversitesi (ODTÜ) kuruldu.

1960- Nükleer cebe haiz geçmiş denizaltı USS George Washington, Güney Carolina Charleston’birlikte suya indirildi.

1967- Kıbrıs’ta 3 Türk köyüne saldırarak işgal fail Anadolu tedhişçiler, 28 Türk’ü öldürdü, 200’ün üstünde Türk kayboldu. Yabansı toplanan Kabine, genelkurmay başkanı ve bukağılık komutanları ile durumu değerlendirdi.

1969- Washington DC’birlikte çeyrek milyon hayat Vietnam Savaşı’na karşı gösteri yaptı.

1977- Türk atlet Ege Şanslı, Pakistan’dahi yapılan Arsıulusal Atletizm Yarışmaları’nda maraton dalında bir numara oldu.

1979- Palikarya şilebi Evrenia ile Haydarpaşa mendireği açıklarında çarpışan Romanyalı tankeri Independenta’nın infilak etmesi sonucu 51 Romanyalı denizci öldü.

1983- KKTC ilan edildi.

2003- İstanbul’da Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına cumartesi duası sırasında senkronik intihar saldırılarında bulunuldu, 25 sevimli öldü.

2008- G20 ülkeleri liderleri, Washington’daki zirvede IMF ve Acun Bankasında ıslahat yapılması üstüne anlaştı.

2012- Türkiye’nin ilk milli asıl savaşma tankı “Altay”ın ilk prototipleri, Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

2012- TBMM Umumi Oturmuş, “aşure ayı iftarı” dolayısıyla ilk kez birleşime ara verdi. Meclis lokantalarında muharrem orucu tutanlar için etsiz ve soğansız yemekler menüye dahil edildi.

2013- Hollanda hükümeti, Suriye’den gelebilecek saldırılara cebin bu yılın başında NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği Patriot füzelerinin görev süresinin uzatılmasına icazet verdi.

2015- Türkiye’nin dolaşma başkanı olduğu G20’nin Liderler Zirvesi, Antalya’dahi başladı.

2016- Gaziantep Mebus Ümit Özdağ, MHP Eşkâl Sıkı Yerleşmiş kararıyla partisinden ihraç edildi.

2017- Leonardo de Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” tablosu, tarihin yeryüzü erdemli fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı.

2019- İran’dahi benzine yüzde 300 remiks yapılmasının konusunda birçok kentte başlayan ve 3 dönem süren gösterilerde amme binaları, bankalar, benzin istasyonları tahrip edildi, marketler yağmalandı. 7 bin dirilik gözaltına alındı, Arsıulusal Af Örgütü gösterilerde en bir iki 208 kişinin öldüğünü açıkladı.

16 Kasım

1824- New York 5. Ana Yol, gelişim dünyasına açıldı.

1869- Süveyş Kanalı’nın açılışı gerçekleştirildi.

1918- Macaristan Umum Cumhuriyeti car edildi.

1922- İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’a yazıyla başvuran Hükümdar Vahdettin, İstanbul’dahi hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere’ye sığınmak isteğini bildirdi.

1926- Hint saz şairi Tagore, İstanbul’a geldi.

1933- KUL ve Sovyetler Birliği, diplomatik ilişkileri başlattı.

1945- Nazi sırlarını haiz 88 Alman bilgin KÖLE’ye ulaştı.

1945- BM Eğitim, Marifet ve Ekin Örgütü (UNESCO) kuruldu.

1948- “Büyülü halı” operasyonu başladı ve Yahudileri İsrail’e taşıyan geçmiş tayyare Yemen’e indi.

1960- Amerikalı oyuncu Clark Gable, 59 yaşında öldü.

1967- Rumlar, obstrüksiyon ettikleri Türk köylerini boşalttı. TBMM, konuyla ilişkin gizli oturum yaptı.

1972- CHP’den ve milletvekilliğinden çekilme eden İsmet İnönü, Anayasa’nın bozuk cumhurbaşkanlarına tanıdığı haktan bilistifade, Cumhuriyet Altını Senatosu’nda yemin etti ve “İlk Tabii Senatör” kendisine görevine başladı.

1978- Türkiye’nin geçmiş film operatörü ve Atatürk’ün fotoğrafçısı Remzi Ar irtihal etti.

1987- Gayrikanuni TKP Umumi Sekreteri Haydar Kutlu ile ancak dışında hararetli TİP Umumi Sekreteri Nihat Zorlamasız, Türkiye’ye geldi. Hümayun ve Yapmacıksız, Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına makbuz.

1993- Rusya Şevket Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi’ni kapattı.

2002- Cumhur Reisi Ahmet Necdet Sezer, SELIM Fırka Kayseri Saylav Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

2005- Ozan ve edip Özdemir İnce, merkezi Lüksemburg’de bulunan Avrupa Koşuk Akademisi sonsuz üyeliğine seçildi.

2007- Milli Piyango İdaresi Umumi Müdürü İhya Balak, makamında silahla vurularak öldürüldü.

2011- Türkiye Futbol Federasyonu, A Milli Mızıka Maharet Direktörü Guus Hiddink’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Yerine Abdullah Orion getirildi.

2013- İtalya’de 8’incisi düzenlenen “Roma Arsıulusal Film Festivali”nin yarış dalında izleyicilerle mülaki yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun serencam filmi “Ben O Değilim”, “Yer İyi Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu.

2013- Bulgaristan’bile Sosyalist Fırka, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere cebin muteber analoji politikası dolayısıyla kusur diledi.

2021- Şair, yazar ve düşünüm adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

17 Son Teşrin

1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth kara tahta çıktı.

1877- Acımasız birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan önceki gemi geçiş yaptı.

1917- “Düşünen Eş” heykeli ile maruf yontucu August Rodin, Fransa’üstelik öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü karışma etti.

1922- Son Osmanlı Padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul’u terk etti.

1922- Abdülmecit halife oldu.

1924- İlk ihtilaf partisi Ilerici Cumhuriyet Fırkası kuruldu.

1967- TBMM ikinci el yaptığı adsız oturumda, 18 saat 20 dakika Kıbrıs’taki son gelişmeleri görüştü.

1972- Türkiye’üstelik geçmiş karı partisi olan Türkiye Millî Kadınlar Partisi kuruldu.

1993- Güney Afrika politik liderleri, soy ayrımına akıbet veren yıpranmamış anayasayı akseptans etti.

2006- Eski Moskof ajanı Aleksandr Litvinenko, polonyum-210 ile zehirlendikten bilahare Londra’da kaldırıldığı hastanede öldü. Litvinenko ile akıbet görüşenlerden İtalyan akademisyen Mario Scaramella’üstelik de 1 Boşluk’ta bir yara saptandı.

2011- Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, KÖLE’nin ünlü dergisi Time’ın 28 Teşrinisani günlü Avrupa, Asya ve Cenup Pasifik baskılarında “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla kap oldu.

2013- 35’inci Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya kökenli Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı.

2013- Yükseköğretim Müesses, demokratikleşme paketinde düz düzlük Anlatı Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

2013- Türkiye, 2013-2017 dönemi için UNESCO’nun makro organlarından Acun Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

2016- İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Belediye Reisi Bekir Kaya, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ulvi Bul, Mardin Büyükşehir Şehremini Ahmet Türk ile, tutuklanan Siirt Şehremini Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı.

2018- Fransa’dahi devlet genelinde akaryakıt zamlarını ihtarname fail ve sosyal medyada örgütlenen “sarı yelekliler” meydanlarda gösteri yapmaya başladı. Hükümetin algı zammı konusunda ansız kadem atmaması üstüne “soluk yelekliler”e destek arttı, gösteriler talih geneline yayıldı.

2019- Duayen seyretme sanatçısı Baht Kenter, İstanbul’dahi, akciğer rahatsızlığı zımnında kaldırıldığı hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti. “Kerem sanatçısı” unvanı birlikte kâin Kenter, hanek yaşamı boyunca 100’den çok temaşa oyunu, film ve dizide azamet aldı.

2021- Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Umumi Yerleşmiş’nda kabul edildi.

18 Teşrinisani

1583- Galata’daki Saint Benoit Kilisesi’ne yerleşen Cizvitler, St. Benoit Mektebi’ni açtı.

1601- Tiryaki Hasan Gösterişli komutasındaki Osmanlı ordusu, Haçlı ordusunu yenerek Kanije Zaferi’ni kazandı.

1865- Mark Twain’in geçmiş öyküsü yayımlandı.

1912- İstanbul’da kolera salgını başladı.

1928- Walt Disney’in yarattığı cızık film Mickey Mouse’un ilk gösterimi yapıldı.

1931- Japonlar, Mançurya’yı karışma etti.

1933- İstanbul Darülfünunu, “İstanbul Üniversitesi” kendisine açıldı.

1945- “Doğan Ahi Görüşme Müsamereleri”nin ilki Tepebaşı Bala Tiyatrosu’nda yapıldı.

1951- Şerife Feriha Sanerk, güven müdürlüğüne yükselen önce eş oldu.

1967- Türk jetleri Kıbrıs üzerinde alçaktan uçtu. BM Barış Gücü denetimindeki Erenköy bölgesinde Türkler ile Rumlar arasında sâdır arbede 7 saat sürdü.

1976- İspanya’dahi 37 almanak diktatörlüğün arkası sıra demokrasinin kurulması kararı makbuz.

1983- BM Asayiş Konseyi, KKTC’yi tanımadı.

1990- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı, Paris Sözleşmesi imzalandı.

1992- Ukubet Muhakemeleri Usulü Kanunu akseptans edildi.

1999- İstanbul’daki Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde, Bakü- Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Barış geçişli gaz projelerine ilişkin anlaşmalar, ilişkin ülkelerin cesamet başkanlarınca imzalandı.

2000- Türk tekellüm müziğinin ünlü ismi, besteci ve patırtılı sanatçısı Yıldırım Gürses duygu yetmezliğinden öldü.

2007- Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı’nın resmi açılış töreni, İpsala Gümrük Sahası’nda Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, Başvekil Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla yapıldı.

2009- Araştırman, gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

2010- Fidel Castro, Küba Kızıl Partisi liderliğinden kaynaklanan yetkilerini devretti.

2012- Anadolu Ajansı Arapça Haberler Koordinatörlüğünün Kahire merkezli Ortadoğu Toprak Müdürlüğü hizmete girdi.

2013- Piyes sanatçısı Nejat Uygur, İstanbul’de bire bir süredir otama gördüğü hastanede 86 yaşında ahiret yolculuğu etti.

2015- Nijerya’nın Adamawa eyaletinin başkenti Yola’daki patlamada 32 birey hayatını kaybetti, 80 sevimli yaralandı.

2016- Çad’dahi Fetullahçı Yıldırı Örgütü’ne ilişkin cemi okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine karar verildi.

2016- Siirt’in Şirvan ilçesinde, özel beyaz zehir ocağında yılgın meydana geldi. Yılgın altında küsurat işçileri yetişmek amacıyla günlerce süren çalışmalarda gerileme altında artan 16 işçinin donmuş bedenine ulaşıldı.

2016- Türk Albeni Yolları, “Batman V Superman: Adaletin Şafağı” filminde yaptığı reklam kampanyasıyla Değerli Epica Ödülü’nü kazandı.

2017- Ilmek İşleri Başkan Yardımcılığı’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk kez bu göreve bire bir karı getirildi.

2017- Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu sakat milli halterci Naim Süleymanoğlu, karaciğer naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi ağır sıklet bakım ünitesinde 50 yaşında yaşamını yitirdi.

2018- Anadolu Ajansı (AA), Balkan-Güney Şark Avrupa Haber Ajansları Birliği’nin (ABNA-SE) yıpranmamış çağ başkanı oldu.

2018- Milli Motosikletçi Can Öncü, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe ulaşan sunu taze pilot olarak tarihe geçti.

19 Kasım

1900- İngiltere’da seçme ve seçilme hakkı talip 119 kadın, Alt Tabaka Kamarasına zorla girmekten tutuklandı.

1926- Troçki ve Zinovyev, Politburo’dan kovuldu.

1938- Atatürk’ün naaşı, İstanbul’dan Ankara’evet, hazin aynı törenle yola çıkarıldı.

1943- III. Güneş Kongresi toplandı.

1949- PTT’ye devredildikten bilahare 1938’birlikte yayınlarına duruluk veren İstanbul Radyosu, normal yayınına başladı.

1967- TBMM, hükümete ülke dışına er yöneltme yetkisi verdi. Armada alarma geçirildi, Ankara’daki 28. Fırka İskenderun’a cereyan etti.

1977- Akdarı Ihtişam Başkanı Enver Sedat, İsrail’i musahabe eden önce Gündüz Feneri şef oldu.

1979- Çarkıt milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul’da uğradığı silahlı çevik sonucu hayatını kaybetti.

1984- BM görevlisi Enver Ergun, Viyana’de Ermeni teröristlerce katledildi.

1985- KÖLE Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Heybet Başkanı Mihail Gorbaçov, Cenevre’da ilk defa buluştu.

1988- Pakistan’de, Benazir Butto başbakan seçildi.

1994- Halil Bahtiyar, Acun Halter Şampiyonası’nda 7 acun rekoru kırarak 3 değerli madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 acun rekoru kırarak 3 zer madalya, Fedail Güler birlikte 70 kiloda iki dünya rekoru kırarak 2 kızıl madalyanın sahibi oldu.

1999- İstanbul’daki AGİT Zirvesi’nin serencam haset, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) kullanılmamış koşullara adapte şekli, tarafların liderlerince imzalandı.

2007- Macar edebiyatının duayeni Magda Szabo, 90 yaşında son etti.

2011- Ünlü sinema yönetmeni Ömer Lütfi Akad, 95 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

2012- Amerikalı Müzik Ödülleri töreninde, şarkıcı Justin Bieber, bildirme balaban bergüzar kabul edilen “Yılın Sanatçısı Ödülü”hangi layık görüldü.

2013- British Council, Türkçeyi, Mürekkep Krallık’ta gelecek 20 yıl amacıyla yer balaban 10 çevirici arasında gösterdi.

2013- Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeki Skovoroda Eğitim Üniversitesinde Türk Kültür Merkezi açıldı.

2016- Belçikalı Georges Prosper Remi ya birlikte gayrı ismiyle Herge’nin çizeri olduğu Tenten’in maceralarına ilgili aynı kişmiri makule himmet, Fransa’üstelik 1 milyon 550 bin avroya satıldı.

2018- Kazdağlarının eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu memul Antandros Antika Kenti’nde, üzerinde 22 satırdan oluşan ve dekret namına isimlendirilen kararnamenin düz aldığı 2 bin 200 yıllık yazıt bulundu.

20 Teşrinisani

1910- Meksika Devrimi başladı.

1923- Halk Fırkası “Sahabet-i Ünsiyet Cemiyeti” örgütünü bünyesine aldı.

1926- KÖLE’li edip Jack London intihar etti.

1943- İstanbul Teknik Üniversitesi kuruldu.

1945- II. Acun Savaşı’ndan sonra Nürnberg duruşmaları başladı.

1949- Türk Milli Ayak Topu Takımı, Acun Kupası kadro eleme maçlarının ilkinde Suriye’yi 7-0 yendi.

1953- Türkiye’deki evvel araba direnç yarışı, “İstanbul-Ankara-İzmir-İstanbul” güzergahında yapıldı.

1959- BM, “Bala Hakları Deklarasyonu”nu yayımladı.

1961- Türkiye’da ilk koalisyon hükümeti, Başbakan İsmet İnönü vasıtasıyla AP ve CHP’li bakanlarla kuruldu.

1975- İspanya’bile General Franco öldü.

1979- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Akademisyen ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Beklenti Doğanay, uğradığı saldırıda öldürüldü.

1989- Birleşmiş Milletler Yavru Hakları Sözleşmesi akseptans edildi.

2003- İstanbul’dahi, İngiltere Başkonsolosluğu ile HSBC Bank Genel Müdürlüğüne yönelik intihar saldırılarında 27 güç öldü.

2010- Türkiye’nin evvel karı itimat müdürü Şerife Feriha Sanerk hayatını kaybetti.

2011- İspanya’birlikte er umumi seçimler yapıldı. Esen görüşlü Ahali Partisi tarihi tıpkısı zafer kazanarak bir tane başına iktidara geldi, sosyalistler el erki tarihindeki sunma şiddetli sonucunu aldı.

2012- 12 Eylül askeri darbesine ilişik davada, dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı, 7. Reisicumhur Kenan Evren ile Albeni Kuvvetleri Komutanı mütekait Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Ses ve Fon Enformatik Sistemi tarafından hakim karşısına çıktı.

2015- Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Otel’de, 170 ecnebi tabiiyetli, silahlı kişiler eliyle tutu makbuz. 22 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı tutak krizini, önceki Halk Ayaklık ile bağlantılı Ahali Murabitun Grubu, sonradan Macina Halas Cephesi üstlendi.

2021- Türkiye’da Faz-3 çalışmalarına başlanan Çin asıllı Kovid-19 aşısının, gönüllü afiyet çalışanlarından sonraları fahri vatandaşlar üzerinde üstelik uygulanması için başvurular başladı.

Share: