Gurbetçiler akış akış yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’birlikte sevdikleriyle alay malay yıllık izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine periyot yolculuğunda gümrük kapılarında açacak yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve yıllık izinlerini nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönem yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere yaklaşmak için yola sâdır gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizik Kapısı’nda uzun komütatör kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar dönem önünde Türkiye’den dokunaklı ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’bile gezdikleri yerlerde mütenevvi lokal lezzetleri dahi bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini geçiren gurbetçi vatandaşlardan Derviş Gül, Fransa’nın Metz kentine başvurmak üzere Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın namına gelmesini beklediğini anlatım ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı merhamet yaptık. Ülkemizi metrukiyet ediyoruz amma yapacak ayrımsız molekül yok, burada bizi vatanımızı iki ara sıra derede gurbetçinin manasız öylece geçip gidiyor. Herhangi Bir gittiğimiz yöreden o yörenin ünlü lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun için adam epey vatana gelip gittiğinde çok balaban hüzün yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle özlenti gideren gurbetçi vatandaş Erol Güllabi, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Toprak ve insanlarımızın özlemini çektim. Ego üstelik memleketime gidip, toprağıma ayak basıp insanlarımızla özlem giderdim. Ama yolculuğumuz bir nice ağırlık ve zahmet ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre posta yapıyoruz. Şenlik ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz haddinden fazla balaban kısık oluyor. Geldiğimiz devir ve bölüm yolunda sürekli gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce ayrıntılar birlikte bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı merhamet yaptık”

Almanya’ya gideceğini söyleyen Ahmet Dil Cambazı birlikte Türkiye’de sevdikleriyle bu arada sıla-ı merhamet yaptıklarını ve gitmek amacıyla gittikleri kentlerde tarihi ve yerel lezzetleri birlikte yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: