Gurbetçiler akış akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’üstelik sevdikleriyle birlikte almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönme yolculuğunda gümrük kapılarında açkı yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel yaşadıkları Avrupa ülkelerine dolaşma yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere görünmek için yola çıkan gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda mufassal açacak kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar devir amacında Türkiye’den hüzünlü ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’dahi gezdikleri yerlerde çeşitli lokal lezzetleri birlikte bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini nâkil gurbetçi vatandaşlardan Mücahit Gül, Fransa’nın Metz kentine müracaat etmek üzere Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini rapor ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı acıma yaptık. Ülkemizi terk ediyoruz amma yapacak bir madde yok, burada bizi vatanımızı iki ara sıra derede gurbetçinin manasız öylece geçip gidiyor. Değme gittiğimiz yöreden o yörenin meşhur lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz zira anamız babamız burada, onun amacıyla koca banal vatana gelip gittiğinde çokça balaban üzüntü yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle özlenti gideren gurbetçi yurttaş Erol Bitirmiş, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Yer ve insanlarımızın özlemini çektim. Ego de memleketime gidip, toprağıma bukanak basıp insanlarımızla özlenti giderdim. Ama yolculuğumuz birçok rehavet ve sıkıntı ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre nöbet yapıyoruz. Bayram ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çok büyük kısık oluyor. Geldiğimiz ant ve dönem önünde sürekli gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce çocuklar gelişigüzel bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı acıma yaptık”

Almanya’ya gideceğini belirten Ahmet Dil Cambazı üstelik Türkiye’da sevdikleriyle beraber sıla-ı rahim yaptıklarını ve gezmek üzere gittikleri kentlerde tarihi ve lokal lezzetleri üstelik yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: