Güneye göçen leylekler İstanbul semalarında

Sonbaharın yaklaşmasıyla güneye göçe başlayan leylekler, semalarından geçtikleri İstanbul’da görsel şölen oluşturuyor.

Avrupa ve Balkanlarda yazı nâkil leylekler, kuzeydeki tenasül sahalarından henüz yunak olan Afrika’evet göçe başladı.

12 yıldır kuş gözlemciliği fail Fatih Batur, gökyüzünde öğün alan leyleklerin kafile sürecini, AA muhabirine anlattı.

“Leylekler denizler üzerinden kafile etmeyi yeğleme etmez”

Leyleklerin ilkbaharda, Afrika ve Hatay’dan Türkiye’ye girerek Avrupa’evet kafile ettiklerini, sonbaharda ise Avrupa’dan Afrika’ya tersine göçe geçtiğini belirten Bahadır, “Leylekler, denizler üzerinden barhana etmeyi yeğleme etmez.” dedi.

Leylek üzere kanat açıklığı büyük canlıların binlerce kilometrelik yolda asgari enerjiyi kullanması gerektiğini nâkil Keleş, “Minimal enerjiyi dahi kullanabilecek biricik saha karalar üstünde ısınan havanın yükselmesiyle oluşabilecek termallerdir. Termaller, kuşların minimum angıç çırparak maksimum verimde uçmalarını sağlar.” diye konuştu.

“Bu kafile sonbaharın habercisi”

Şu anki göçün sonbaharın habercisi olduğunu dile getiren Bahadır, şöyle bitmeme etti:

“15 Ağustos ile 15 Eylül beyninde sunma çalışkan barhana seyrediliyor. Bu dönemde İstanbul üzerinden 1 milyona mümasil leylek geçecek. Bunların hepsini İstanbul’un temas yerinden kafanızı kaldırdığınızda görebileceğiniz döneme giriyoruz. İstanbul haddinden fazla şanslı benzeri kent. Enez’den Türkiye’ye girdikten sonradan leyleklerin Afrika’ya dönüşlerinde, ilk uğradıkları yer Silivri ve Çatalca tarafları oluyor. Kumburgaz taraflarında, özlük aramızda ‘Leylek Habitatı’ yerine ifade ettiğimiz yer, genişlik çok leyleğin görülebildiği ve acun üzerinden sunma aşkın gözlemcinin leylek göçü amacıyla geldiği nahiye olacak. Leylekleri biberli kıvrım Sarıyer, Toygartepe, Büyükçamlıca ve Küçükçamlıca tepelerinden üstelik görebiliriz.”

Batur, leylek göçünün yankı turizme katkı sağlayabileceğini belirterek, “Dünyada eşi tıpkı bulunmayacak tıpkısı göçten bahsediyoruz. Leylekler beğenilen kuşlar olduğu için hem görsel ziyafet hem Boğaz’dan geçerken arkadaki tarihi manzarayla birleştiğinde tarihi ve periferi yaratılmış oluyor. Leylekler fotoğrafçılık açısından beğenilen kuşlar. İlgili rüfeka leyleklerin konaklama alanlarında durarak ya dahi uçan halde pozlarını çekerek görsel şölen yaratabilirler.” dedi.

Geceleri leyleklerin barhana etmeyip konakladıklarını anlatan Bahadır, sabahın er saatlerinde konaklama alanlarından binlerce leyleğin havalandığı anların görülebileceğini söyledi.

Leyleklerin hakim canlılar olduğunu anlatan Batur, “Kuş gözleminin psikoterapik, insanı rahatlatan bire bir tarafı var. Bilimsel namına müdellel tıpkısı öz. Çünkü leylekler emniyetsiz estetik, yaşayış veren canlılar.” dedi.

Kuş gözleminin insanların ufkunu açacak ve insanları doğaya bağlayacak bire bir tarafının de olduğuna dikkati çekici Keleş, “Sulak alanları korumamız gerekiyor. Bu canlıların oralara, bizim bile onlara ihtiyacımız var. Kuşların ekolojik dara üzerindeki katkısı tükenmez. Onlar tozlaşmadan çekirge kabil canlıların dara kurmasına kadar bir nice aktivitenin içerisindeler. İnsanlar bu ayda kafalarını çokça yukarıya kaldırsınlar. Çokça evire çevire manzaralar onları bekliyor. İstanbul için curcuna tadında geçmesi müstelzim benzeri devir.” diyerek konuştu.

Share: