Güney Kore: Kuzey Kore çekirdeksel silahlar üstünde çalışmalarını hızlandırıyor

Güney Kore Savunma Nazır Yardımcısı Shin Beomchul, “Ukrayna savaşı ve ESIR-Çin mühim rekabeti üzere jeopolitik faktörler büyürken Şimal Kore, nükleer silahlar üstünde çalışmalarını hızlandırıyor.” dedi.

Yıldız Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması ve başka bölgesel meselelerin ele alınacağı, 6-8 Ilkgüz tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Seul Savunma Forumu öncesinde Bakan Yardımcısı Shin, Associated Press’e (AP) konuştu.

Shin, Çin ve Rusya’nın Kuzey Kore’ye müteveccih Birleşmiş Uluslar (BM) yaptırımlarını sertleştirme konusundaki isteksizliğinin, Şimal’in çekirdeksel cephaneliğini ortadan tahammül çabalarında karşılaşılan “arz nazik müşkülat” olduğunu bildirdi.

Şimal Kore ek nükleer imtihan yapsa de BENDE-Çin mühim rekabeti ve Rusya’nın Ukrayna savaşı üzerine yarattığı yüklülük nedeniyle BM Düzenlilik Konseyinde arttırma yaptırım uygulanmama ihtimalinin olduğunu kaydeden Shin, bunun, Kuzey Kore nükleer sorunu ve uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme çabalarına engel oluşturduğunu vurguladı. Shin, Kuzey Kore’nin çekirdeksel silahlardan arındırılmasının anahtarının, Çin ve Rusya’da olduğunu aktardı.

Shin, arsıulusal gelişmeler, Kuzey Kore’nin nükleer tehditleri ve başka meselelere çare özlemek üzere Seul Savunma Forumu düzenlemenin anlamlı olacağını aktararak “Ukrayna savaşı ve BENDE-Çin önemli rekabeti kabilinden jeopolitik faktörler büyürken Yıldız Kore nükleer silahlar üzerinde çalışmalarını hızlandırıyor.” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore, 2012’de düzenlenmeye başladığından bu yana Seul Defans Forumu’na hiç katılmadı.

Seul Savunma Forumu, 50’den aşkın ülkeden kayırıcı düzem defans yetkilileri ve uzmanları bir araya getirecek.

Share: