“Güneşin ninnisi” ile aymazlık kalitenizi artırabilirsiniz

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tababet Fakültesi Fizyoloji Anne Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Uzun Öztürk, D vitamini eksikliğinin gaflet uykusu kalitesi ve sağlığını ters etkilediğini söyledi.

Öztürk, AA muhabirine, D vitamini ve uyku arasındaki ilişkiye yönelik çalışmaların son dönemde arttığını tabir etti.

D vitamini eksikliği zihayat kişilerde uykusuzluğun sık sık görüldüğünü tamlayan Öztürk, “D vitamini hele uykuyu düzenleyen kanı bölgelerine sorumluluk ediyor. Yapılan icraat bunu gösterdi. D vitamini, kebir benzeri gaflet hormonu olan melatoninin yapımında cila alıyor. D vitamini düzeyi düşük olan bireylerin, aymazlık kalitesinin düşük olduğu ve uykuya dalmakta zorlandıklarını biliyoruz.” dedi.

Öztürk, uykusuzluk yakınmasıyla başvuran hastalarda cılız tetkiklerin dışında D vitamini düzeylerinin de ölçülmeye başlandığını dile getirdi.

10-15 an güneş banyosu önerisi

Vücuttaki D vitamini depolarının doldurulmasında güneşten faydalanmanın önemine değinen Öztürk, şunları kaydetti:

“Uykusuzluk şikayeti çekenler, gaflet uykusu kalitesinin iyi olmadığını düşünenler, sabah kalktıklarında dinlenmemiş yerine kalkanlar üzere aynı doktora gitmeden ilk yapılacak işlerden biri, güneşten faydalanıp 10-15 dakika güneş banyosu boşaltmak. Güneşin D vitamini olumlu etkilerinden sezmek ve orayı desteklemeyi öneriyorum. Buna ‘güneşin ninnisi’ adını vermeye başladılar. Güneşten yeteri kadar faydalandığımızda D vitamini düzeylerimizi niteliksiz seviyelerinde tutabiliriz. Bu dahi gaflet uykusu kalitesi ve sağlığını dolgunca yönde etkileyecektir.”

D vitamininin vücutta kavi çokça işlevi olduğunu vurgulayan Öztürk, doktor kontrolünde D vitamini takviyesi alınabileceğini dahi sözlerine ekledi.Share: