Gün Batısı Nil virüsü taşıyor! Afiyet Bakanlığı, hastanelere referans sayıları artınca sivrisinekten sığınma rehberi paylaştı

Afiyet Bakanlığı İstanbul’de hastaneye referans oranlarını zait sivrisineklere cebin ‘rehber’ hazırladı. Sivrisineklerin Mağrip Nil Virüsü üzere farklı virüslerin yayılımında dahi etkili olabileceği bildirilen rehberde “Merbut kıyafetler, sineklik, cibinlik ve solgun renkli ampul” kullanımı önerileri düzlük aldı. İşte vekillik marifetiyle paylaşılan öneriler:

KAPALI KIYAFETLER TERCİH EDİLMELİ

Sivrisinek sokmasından sığınmak üzere teferruatlı kollu sekmen ve pantolon kabil vücutta bulutsuz kayran kalmayacak şekilde tür olduğunca vabeste kıyafetlerin giyilmesi yeğleme edilmelidir.

SİNEKLİK VEYA CİBİNLİK KULLANILMALI

Konaklamak ve rahat etmek amacıyla kliması olan kapalı yerlerde yahut husus ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır. Şayet dışarıda kalınıyorsa cibinlik kullanılması önerilmektedir.

SİVRİSİNEK KOVUCU KULLANILMALI

Gebe ve emzirenlerde güvenliği kanıtlanmış, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı ve onaylı repellentler (sivrisinek kovucular) kullanılmalıdır. Bu ürünler, katiyetle kullanma talimatı doğrultusunda uygulanmalıdır.

ÇOCUKLAR SİVRİSİNEKTEN NASIL KORUNUR?

2 aydan gerçekten çocuklarda repellentler kullanılmamalıdır. Çocukların elleri, gözleri ve ağızları ile ciltteki kesilere repellent uygulanmamasına özen edilmelidir. Yetişkinler repellenti öz ellerine sıktıktan sonradan ellerini sürerek çocukların yüzlerine uygulamalıdırlar. Çağa ve çocuklara dahi kollarını ve bacaklarını örten giyim kuşam giydirilmelidir. Bebeklerin ve çocukların korunması üzere bebek arabaları ve taşımak için mergup araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.

Sonbaharda havuzlar imdi kullanılmadığında üstü bir tuhaf ile kapatılmalıdır. İçlerinde su birikmesi engellenmeli evet birlikte suları ağız ağıza boşaltılıp sifonları boş bırakılmalıdır.

DİĞER ÖNLEMLER

Bostan civarında temelli su birikintilerinin olmamasına ilgi edilmelidir (havuz, kovalar, çeşme yalakları vb.). Mevcut olanların suyu 2-3 günde bir değiştirilmelidir. Zira sivrisinekler banal miktardaki yordamsız su birikintilerine da haya bırakırlar. Bırakılan kusurlu ihtilas sudan binlerce sivrisinek çıkabilir. İçinde su birikebilecek kapların ağzı mecbur tutulmalı, damarı bozuk çevrilmeli yahut imha edilmelidir. Suyu boşaltılan kapların bağırsak yüzeyleri aynı fırça ile temizlenmelidir.Çatı oluklarındaki su birikintileri boşaltılmalı, içlerinde su birikerek vektör üreme alanları oluşturmaları zımnında atılan lastiklerin bertarafı veya akla yatkın istiflenmesi sağlanmalıdır.Foseptik çukurları sımsıkı ilişkin tutulmalıdır. Sinekler haddinden fazla aşağı oldukları için yer ufak tıpkı delikten üstelik istek girerek buradaki ısıdam ve masun ortamda üreyebilirler. Havalandırma borularının üstüne gaz lambası geçirip iyice bağlanabilir.Ahır ve kümesler taharri edilmelidir. Olmuş sivrisinekler gündüzleri dam ve kümeslerde dinlendikleri ve kışı birlikte ahırlarda, gereksiz binaların dalkavuk köşelerinde geçirdiklerinden ahır ve kümesler taharri edilmelidir.Sivrisinekler konusunda antipatik bire bir etkisi olması cihetiyle evlerde ve teraslarda soluk mülevven ampuller kullanılabilir.Riskli devlet/kesim yolculuk dönüşünde şappadak başlayan, keskin, mir ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişkin, bulantı-kusma, cilt döküntüsü şikâyetlerin görülmesi halinde bir afiyet kuruluşuna başvurulmalıdır. Istikşaf sırasında hekime gezi hakkında banko hikmet verilmelidir.Share: