GSO’da Yeşil enerjide güncel GES mevzuatları ve enerji depolamalarının önemi konuşuldu

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Canlılık Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi aksiyon birliğinde, firmaların KEZ Yeşil Uyuşma sürecinde; strateji yakalamak, bilgilendirmek, AB Yeşil Antant süreci uyumuna destek ve ulama uydurmak için, “Yeşil Enerjide Aktüel Tarih Enerjisi Santrali (GES) Mevzuatları ve Enerji Depolamaları” bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, erke maaliyetleri, erke yatırımları, enerjinin bereketli kullanılması ve depolanmasıyla ait mevzuat ve teknolojileri karşı bilgiler verildi. GSO’üstelik gerçekleştirilen toplantıya, Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Ilbay Yardımcısı Muhammet Öner, Milletvekili Ahmet Uzer, GSO Fahri Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, GSO Umumi Heyet Başkanı Adnan Ünverdi, GSO Yönetim Kurulu Komutan Yardımcısı Başar Küçükparmak, GSO Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Esmer, Bora Tezel, Yüksek Can Alicenap, Cümbüş Mühendisleri Odası Gaziantep Ofis Başkanı İslim Arıkan, Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Askeri Pil Uran ve Ticaret Laedri Şirketi (ASPİLSAN) yetkilileri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Toplantının küşat konuşmasını gerçekleştiren Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Vekil Yardımcısı Abdullah Tancan, acun piyasalarındaki doğalgaz fiyatları için bilgiler vererek 2020’dahi doğalgaz fiyatında 11 katlık artışın yaşandığını, 115 dolar olan doğalgaz fiyatının 2022 ortalamasında 1353 dolar kendisine gerçekleştiğini söyledi. Son dönemde doğalgazda tıpkısı iniş trendinin olduğunu kaydeden Tancan, “Dünyadaki doğalgaz fiyatlarında ayrımsız düşüşün olduğunu gözlemliyoruz. Biz bile bu gelişmeleri izlem ederek sanayicilerimize gine düşüş kendisine yansıtıyoruz. Alelhusus meyan ve eş aylarında düşüşler oldu. Küçük Ay ayında birlikte esasen tıpkısı düşüşün olabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsam tıpkısı zamanda elektrik fiyatlarını da düşürecek. Ülkemizin bu noktada çekicilik maliyeti hangi ise satışımız de ona akıllıca yerine şekillenecek. Şu anda piyasadaki cıvıltı fiyatlarını doğalgaz santralleri oluşturuyor. Doğalgaz ve hareketlilik fiyatlarını takip fail sanayicilerimiz, bu düşüşleri gözlemleyebiliyorlar. Ayrıca bu düşüşün bitmeme edeceğini birlikte rapor edebiliriz” dedi.

Ülkemizin hep yenilenebilir erke müesses gücüyle Avrupa’de 5., dünyada ise 12. sırada olduğunu belirten Tancan, “Ülkemiz, dünyada panel üretiminde ise Avrupa’birlikte 1., dünyada Çin ve Vietnam’ın arkası sıra 3. sıradadır. Almanak 11 bin MW üretim kapasitesine sahibiz. Mevcut istihsal kapasitemizle Avrupa’nın 2 katından daha fazla güneş paneli üretiyoruz. Yüzdelik 75 evcil üretim oranına sahibiz. Türkiye’dahi kurulum aşamasında 13 bin 863 lisanssız ruh üretim santral sayısı bulunuyor. Bu nüsha Gaziantep’te 148, Gaziantep OSB’üstelik 134’tür. Bu noktada ülkemiz ve Gaziantep’te haddinden fazla muhteşem projeler hayata geçirilmiştir. Gaziantep Uran Odası eş sahipliğinde düzenlediğimiz Yeşil Enerjide Edimsel GES Mevzuatları ve Depolama Teknolojileri toplantımızın anlı şanlı olmasını diliyor, emeği olan herkese teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

AK Tümen Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer da Gaziantep ve çevresinin yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılması noktasında yeryüzü önde olduğunu, bu coğrafyanın dinç sanayisi ile birlikte majör fırsatlar sunduğunu söyledi. “Dokunaklı var, yerey var, tarih var niçin envestisman yapmayalım ki” diyen Uzer, şunları kaydetti:

“Gaziantepliler neye yatırım yapacağını ve neyin idrak sağlayacağını bilir. Gaziantep namına istihsal ve ihracatta bu seviyelere geldiysek bunu birliğimize, beraberliğimize ve azmimize borçluyuz. Bizi biz fail çabuk düşünmemiz ve tez davranmamızdır. Bunu bile yenilenebilir erke kaynakları ve yenilikçi çalışmalarla sürdürmeliyiz. Toplantının şehrimiz, bölgemiz ve sanayimiz üzere tatlıca olmasını diliyorum.”

Üretim büyüklüğünde kaynakların artağan kullanılmasının dahi sürdürülebilirlik açısından şişman ehemmiyet en ettiğini dile getiren GSO Umumi Heyet Başkanı Adnan Ünverdi ise SU Yeşil Mutabakatı ile uluslararası ticarette yeni bir dönemin hazırlıkları yapıldığını belirterek, “Erke konusu zaman mecmu dünyanın eş sorunu ve çözüm üretilmeye çalışılan anne ruzname maddesi haline gelmiştir. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte enerji tedarikindeki problemler alelhusus Avrupa ülkelerini dikçe etkilerken enerjide bağımlı olmanın güçlükleri benzeri misil henüz görülmüştür. Ülkemizin cari açığının de yer nazik kalemini enerji kaynağı ithalatı oluşturmaktadır. bununla birlikte; toptan ısınma ve abuhava değişikliği karşısında süfli kullandığımız dünyamızın geleceğine müteveccih AB Yeşil Mutabakatı ile arsıulusal ticarette yeni aynı dönemin hazırlıkları yapılmaktadır. Hem DENIZ Yeşil Uzlaşma kriterlerine makul üretim yaparak yaptırımlara maruz kalmayacak çalışmalar hırsızlık etmek, hem kişi enerji kaynaklarımızı yer bereketli şekilde kullanmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Gaziantep Uran Odası yerine; sanayideki yeşil dönüşümü çıkarmak amacıyla çok makro projeler gerçekleştirdiklerini dile getiren Ünverdi konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Odamız öncülüğünde üniversitelerimiz, sivil topluluk kuruluşlarımız ile birlikte SU Yeşil Mutabakat Mücahede Grubu’nu kurduk. Türkiye’de tıpkısı geçmiş kendisine Gaziantep Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nin İklim Gösteri Planı’nı hazırladık. Kuruluşundan itibaren ilk Yeşil OSB olması hedefiyle Başmak Çedik İhtisas Birleştirme Endüstri Bölgesi için Yeşil OSB yapılabilirlik çalışmasını yaptık. Şule istihsal, dijital transformasyon, yeşil inkılap ve enerji verimliliği konularında firmalara Gaziantep Nazir Fabrikamızda mentörlük yapıyoruz. Bugüne kadar 30 firmanın karbon göl ayağı izini ölçtük. 140 kişiye bu alanlarda eğitim verdik.”

GSO’nun bu sene temayı “Yeşil Ati” namına belirlediğine dikkati çeken ve bu konuda çokça sayıda kurumun ilerisinde olduklarını vurgulayan Ünverdi, “Enerjiye olan ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurduğumuzda, sıra enerjisi ise yenilenebilir enerji kaynağı olması ve erke açığımızın karşılanmasında ülkemiz açısından değerlendirmemiz gereken arz kocaman kaynaklar beyninde düz almaktadır. Konumu itibarı ile ülkemiz ve bölgemiz güneşten yararlanma konusunda akıbet mertebe müsait bir coğrafyaya sahip. Sanayiciler adına bizim dahi hele serencam dönemde girdi maliyetlerimiz ortada erke giderlerimizin büyük benzeri paya erbap olduğu düşünüldüğünde, bu potansiyeli maksimal oranda değerlendirmemiz üretim maliyetlerimizi azaltacaktır. Bu amaçla fabrikalarımızın çatısına zaman panelleri kurarak erke ihtiyacımızın benzeri kısmını buradan karşılamayı hedefliyoruz. OSB’deki odamız iştiraki olan, GSO Mesleki Terbiye Merkezi bünyesinde gün enerjisinden zindelik üretimine yönelik personel yetişmesi amacıyla eğitim bilimi verdik. Endüstri, ihracat, istihdam ve yaşamın temas alanında sürdürülebilirlik için enerji olmazsa olmazımız haline gelmiştir. Bu sürecin devamında, enerjinin üretilmesi, bereketli kullanılması büyüklüğünde depolanması dahi nazik ve önemli kuzuluk gelmiştir. Depolama imkanlarını ne kadar geliştirebilirsek o oranda enerji güvencesini sağlamış tamam, yeşil enerji kullanımını artırabiliriz. Bu sayede enerji maliyetlerimizi azaltırken bunun katıksız bire bir sonucu rekabetçiliğimizi yukarıya taşıyabiliriz” şeklinde konuştu.

Daha önceki birlikte Aspilsan Enerji ile aynı izlence gerçekleştirdiklerini ve bu alanda potansiyeli olan firmalarla benzeri araya getirdiklerini hatırlatan Ünverdi şunları söyledi:

“İnşallah bu süreci devam ettirerek bulunan üretimlerimizi erke sektörüne entegre edecek, pil ve enerji depolama alanlarında de üretim yapar ayla geleceğiz. Sanayideki sürdürülebilirliğimizin enerjideki sürdürülebilirliğimize merbut olduğunu bire bir posta daha vurgulamak istiyorum. Gaziantep namına tığ, sanayimizin yeşil üretime geçişini sağlayacak, kaynakları mübarek kullanarak döngüsel ekonomi modelini uygulayacak ve enerji ambarlama gibi teknoloji gerektiren alanlarda yerimizi takanak ve bu konuda birlikte tumturak müşabih olma hedefiyle çalışacağız.”

Etkinliği Gaziantep Uran Odası ile alay malay gerçekleştirmenin çokça zer olduğunu aktaran Faaliyet Mühendisleri Odası Gaziantep Yazıhane Başkanı İslim Arıkan birlikte, “Katıldığımız toplantılarda, Gaziantep Sanayi Odası’nın gelişigüzel alanda olduğu gibi, Yeşil Mutabakata akıllıcasına, yapılan çalışmalarla avangart endüstri odalarından birisi olduğunu görüyoruz ve bundan hava duyuyoruz. Odamız ile yapılan bu değerli işbirliğinden çevre Sayın Başkanımız Adnan Ünverdi’ye ve bulunmaz ekibine teşekkürname ediyoruz. Enerjinin önemi ve ne kadar faal olduğu; 1.sanayi devriminden sonradan, yani buharla enerji üretiminden sonra anlaşılmıştır. Enerji bildiğiniz için, birçok formda bulunmaktadır. Enerjinin elektrik formuna geçmesinden sonradan, elektriğin insan zamanda üretilip, herif zamanda tüketilmesinin zorlukları ve zorunluluğu anlaşılmıştır. Öncelikle 20. Yüzyılın 2. yarısından sonradan, kasaba problemi, merdiven gazı salınımlarının etkilerinin hissedilmesi ile canlılık enerjisinin üretiminin ve yönetiminin önemi ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

21. Yüzyılın başında, yenilenebilir erke kaynaklarından, Güneş enerji santrallerinin yıl boyu ayrımsız saatler içerisinde istihsal yapması, rüzgar erke santrallerinin yıl boyu değişik saatlerde istihsal yapması, zindelik üretim planlamasının zorunluluğunu ve zorluğunu ortaya çıkarmakta olduğunu hatırlatan Arıkan şu görüşlere saha verdi:

“Dolayısı ile hele Gündüz, rüzgar ve istihsal planlaması yapılamayan rezervsiz hidrolik erke kaynaklarının hayatiyet formunda depolanarak, elektriğin kâm edildiği saatlerde kullanılmasının maliyet ve çevresel açıdan önemi değme güzeşte dönüş artmaktadır. Neden rezervsiz dedik, Zira; rezervli hidrolik kaynaklar filhakika, gizil yerine depolanmaktadır. Artık depolama sistemleri hayatımıza girecektir. Altını çizmek isteriz kim; Erke ambarlamak enerjinin iktisadı olacaktır. Türkiye’birlikte ve dünyanın bir nice Ülkesinde, neşelilik şebekesi, biricik, hep bir parçadır. Bu sisteme enterkonnekte sistem diyoruz. Bilinmelidir kim; genel adına, yapısı itibarı ile, enterkonnekte sistemi ile elektriğin üretimi ve dağıtımı çokça ağırlık ayrımsız iştir. Sadece elektriği gidermek, sorunu çözmemektedir. İletim ve tevzi şebekesinin kesitleri, uzunlukları, istihlak noktaları ve üretim noktaları, ruh yönetimin üstelik sunu mefret önemli etkenlerdir. Bu konuda enerji çalışanlarımıza teşekkürü dahi borç bilmekteyiz. Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi yerine sektörü çokça yakından strateji ediyoruz. arada bir önerilerimizin bağ görmesi, bizi dahi motive etmektedir.”

Küşat konuşmalarının ardından Canlılık Mühendisleri Odası Gaziantep Idarehane Başkanı İslim Arıkan’ın moderatörlüğünde planlı panelde, EPDK Canlılık Piyasası Dairesi Lisansız Üretim Kadro Başkanı Serkan Eskişehir Taşı, “Lisansız GES ile Cıvıltı Istihsal ve Ambarlama Yönetmeliği/Uygulamaları”, ASPİLSAN Erke Batarya Ihya ve Istihsal Direktörü Flama Hüsrevoğlu birlikte “Dünyada ve Ülkemizde Batarya Teknolojileri” antetli birer lokma tatlısı yaptı.

Program, bağış takdimi ve dolgun foto çekiminin arkası sıra sona erdi. – GAZİANTEP

Share: