GSB sıkı başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB daraç başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin arz efdal sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin de devre içi katıldığı toplantıda GSB yetersiz başvuru sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi ev başvurularına ilişin bir numara faz çalışma sonuçlarını sarılmak için toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 dar, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla temas alanda yüksek teveccühe mahzar benzeri altyapı ve yaşam alanı. Eksiksiz gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye konuştu.

Cemi çalışmaların selen odaklı şekilde ve tamamen aynı tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon olarak 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Tertip sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü etken, bereketli şekilde diri koordinasyonla çevirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri diyar il farklı oluyor. Tığ dahi bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı bağlılaşım kırcı bire bir himmet var. Bu fena hâlde çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu vasıtasıyla dijital adına çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, sağlık, muvaffakiyet ve sosyal uzanım kriterleri esas alınarak yine ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik mümasil girmek kaydıyla kol yapıldı. Eğer o yurtta vadi yok ise arz mail farklı yurda üçkâğıt olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz saha yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli kapan oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik geçmiş fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye ehil dar altyapımız var. Bu birlikte kurum ve alay vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylecene herhangi bir öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 diyar merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Bilcümle Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle bile birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine bilcümle gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Birlik gençlerimize sonuçlarımızın kılıklı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer mail şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: