GSB elverişsiz başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB daraç başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz vadi yerleştirmede tarihimizin genişlik yüksek kaşkariko oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin da devir içi katıldığı toplantıda GSB daraç müracaat sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye öğretim dönemi daraç başvurularına ilişin bir numara faz say sonuçlarını sarılmak için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda faziletkâr teveccühe mahzar tıpkısı altyapı ve dirim alanı. Umum gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diye konuştu.

Kül çalışmaların bili odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkısı herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve aplikasyon adına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Kapan sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini sunu deli dolu, bereketli şekilde yaşayan koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri diyar il değişik oluyor. Tığ da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun sevgi meşbu tıpkı say var. Bu pir çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla sayısal olarak çözümleme edildi. Başvurusu geçerli muazzez öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve içtimai nitelik kriterleri ana alınarak esasen ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde bir puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü andıran gelmek kaydıyla olta yapıldı. Eğer o yurtta kayran namevcut ise yeryüzü andıran gayrı yurda yerleştirme geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düzlük yerleştirmede tarihimizin yeryüzü efdal sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yurt hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı namevcut. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem dahi ilk fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye erbap elverişsiz altyapımız var. Bu dahi çalım ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylelikle seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak amacıyla 41 el merkezimizde mecmu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutturmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını tekrar yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Umum Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın aldatıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mail şekilde izlem etmeyi referans ediyorum.”

Share: