Gönen’de “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” gerçekleştirildi

Balıkesir’in Rutubet ilçesinde “Kurtuluşun 100. Yılında Gönen Paneli” yapıldı.

Gönen Belediyesinin aile sahipliğinde, Nem Kent Konseyi ve Gönen Turizm Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” Ömer Seyfettin Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete yaptığı panelde, Gönen’in kısaca 400 almanak tarihiyle ilgili yapılan belgelik taramaları katılımcılara aktarıldı.

Mete, sunumlarla ve fotoğraflarla yaptığı anlatımda ilçenin toplumsal ve kültürel yapısı karşı bilgiler verdi.

Göç dalgalanmaları konusuna üstelik değinen Mete, Rutubet’in ne tarihlerde, ne bölgelerden göç alıp ne bölgelere barhana verdiğini, Nem’in mahalleleri ve nüfusu üzerine Osmanlı ve cumhuriyet tarihleri arşivlerinden ulaştığı bilgileri görsellerle anlattı.

Panel böylece, Rutubet Kaymakamı Dr. Aslan Mahdut, Belediye Reisi İbrahim Ördek, İlçe Cingöz Komutanı Yzb. Ethem Gökboğa, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Kip Erbay, Mete ile sair konuşmacılara plaket verdi.

Prof. Dr. Mehmet Karayaman, Dr. Zümrüt Üskül, Tacettin Akkuş,. Samet Arıker ve Abdullah Yılmaz’ın hatip olarak katıldığı panel, ışık çekimiyle sona erdi.

Share: