GÖLLER YÖRESİ’NİN YAKARIŞI PROJESİ TAMAMLANDI

ISPARTA Şehit Polis Güçleri Mehmet Karacatilki Bili ve Müzakere Merkezi Toplumsal Bilgiler öğretmeni Zuhal Gecekondu’nun yürütücüsü olduğu ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli TÜBİTAK projesi sona erdi.

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilgi Okullarını Terviç Programı kapsamında 27 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında Burdur, Isparta ve Eğirdir’de gerçekleştirilen ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli proje sona erdi. Projeye, Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Konya illerinden katılan türlü branşlardaki 24 öğretmene, Isparta Azmak Gölü, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ile Burdur İnsuyu Mağarası ve Burdur’birlikte bulunan Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Burdur Gölü, Karacaören Baraj Gölü’nün havza turizmine, ekonomisine, doğasına, bitki ve hayvan popülasyonuna katkıları, global ısınma ile birlikte göllerin maruz kaldığı susuzluk ve kuraklığın sonucu meydana mevrut ters durumlar, göllerdeki su çekilmesine sebep olan sair unsurlar hakkında Süleyman Demirel Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesi’nde görevli akademisyenler eliyle bilgelik verildi.

Proje yürütücüsü Zuhal Kondu, Doğanın yakarışı, göllerin çekilişi tıpkısı konkre anlamda bu fikri aklımıza getirdi. Biz geleceğin teminatları olan çocuklarımıza bu fikri elbet anlatırız, pekâlâ şuurlu benzeri gelecek yetiştiririz mantığıyla yola çıkarak Burdur, Isparta, Afyon, Konya ve Denizli’den değişik branşlarda öğretmenlerimizi belirledik. Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Eğirdir Gölü üzere göllerimiz yakarışın sunma çok bulunduğu yerler. Eğitimlerimiz bire bir somut olarak görebildiğimiz yerlerde yerinde tedris ilkesiyle gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğretmenlerimizin kendi memleketlerindeki okullara gittiklerinde aldıkları eğitimi ve bu duyarlılığı öğrencilerine aktarmalarını beklemekteyiz dedi.

Zuhal Gecekondu, proje sonucunda öğretmenlerden edindikleri vukuf ve birikimlerini okullarında öğrencilerine aktararak doğaya ve suya elan hassas nesiller yetişmesine yardım sağlamalarını beklediklerini söyledi. Göllerdeki nitelik on paralık çöz açıcı değil diyen Gecekondu, Şu anda Burdur Gölü’ndeyiz ve yeryüzü sarih örneğinin olduğu bile bire bir göldeyiz. Etrafındaki sendrom ayrı bire bir yakarış, gölün çekilmiş olması ayrı yakarış. Bundan 15-20 sene öncesine de bakıldığında çokça haddinden fazla çöküntü var. Birleşmiş Milel (BM) yoluyla 2022 yılının ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı’ zar edilmesi dolayısıyla balıkçılık ve akarsu ürünleri üretiminde cesim tıpkısı yere erbap olan Göller Yöresi’ndeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkati yok etmek amacıyla proje hem kuramsal hem de kılgısal gerçekleştirildi. Etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkati çekerek, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması, hayatın gelişigüzel alanında vazgeçilmez ayrımsız kaynak olan suyun öneminin kavratılması amacıyla etkinlikler doğanın süresince, durumunda öğrenme ilkelerine uygun olarak alanında ehlihibre eğitmenler yoluyla gerçekleştirildi diye konuştu.

Proje kapsamında, katılımcılar Isparta’nın Eğirdir ilçesinde kâin Türkiye’nin 4. balaban gölü ve 2. büyük içmece suyu rezervi olan Eğirdir Gölü’nde bile araştırmalar yaptı.Share: