Göklere meydan okuyan Deniz Hava Komutanlığı’nın tek karı pilotu

Ispartalı bir ailenin tek çocuğu olan Hatice Yeşiltaş, ailesinin yönlendirmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne girmeyi tercih fail Yeşiltaş, Kocaeli Kartepe’deki Bahir Gelgel Komutanlığı’nın bir tane eş pilotu olarak görevine bitmeme ediyor.

Deniz Harp Okulu’ndan 2011 yılında mezun olmasının arkası sıra Donanma Komutanlığı’nın gözde gemilerinden TCG Gelibolu’birlikte silah elektronik subaylığı ve atış taharri subaylığı görevlerinde bulundu.

Daha sonradan 2014’te uçuculuk eğitimi amacıyla başvurduğu sınavları ve mülakatları başarıyla geçen Yeşiltaş, 8 yıldır Bahir Hava Komutanlığı’nın Seahawk tipi helikopter kullanan bir tane kadın pilotu adına yurt sevgisiyle görevini ödeme ediyor.

AİLEM ER OLMAMI İSTİYORDU

351. Bahir Helikopter Filo Komutanlığı’nda görevli Deniz Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş (34), ailesinin küçüklüğünden beri çeri olmasını istediğini belirterek bu sayede aşağılık yaşlarda mesleğe bent duymaya başladığını anlattı.

Yeşiltaş, “Küçüklüğümden beri ego annemin ağzından, bambaşka tıpkı iz duymadım. Annem, ‘Leşker olacaksın, vatan, budun için çalışacaksın’ dedi. Ego bile bu yolda eğitimime ve görevime başladım” diye niteleyerek konuştu.

Bahir Hava Komutanlığı’nın geçmiş ve yegâne Seahawk SH-70 karı pilotu olduğunu dile getiren Yeşiltaş, “Benden sonraları geleceklere emsal olmak amacıyla elimden geleni yapıyorum. Bizim eğitimlerde yalnız uçuşlarımız oluyordu. Yalnız uçuşlarda his inanılmazdı. Henüz sonradan Bahir Hava Komutanlığı’na geldikten bilahare Seahawk ile uçmaya başladım ve gemilerle göreve çıktım. Birçok mevki gördüm, birçok denizde bayrağımızı dalgalandırdık gemilerimizle gelişigüzel. Bunlar güvenilmez domuzuna şeyler” ifadesini kullandı.

Hatice Yeşiltaş, katıldığı ara sıra görevler neticesinde ailesinden aylarca uzak kaldığını ve bu duruma alıştığını dile getirerek 22 Mart-1 Haziran tarihlerinde TCG Barbaros ile 70 zaman Şark Akdeniz’de bulunduklarını aktardı.

Pilot oluşmak talip gençlere azimle çalışmalarını tavsiye mektubu fail Yeşiltaş, “Karı-koca tek ayrıcalığımız namevcut. Bu yolda akın etmek için bir fedakarlıkları, aynı özverili çalışmaları hepimiz yaptık. temas zorluğumuz bulunmayan. Bu üniformayı giydikten bilahare hepimiz askeriz, sunu iyiyi emin şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hemcinslerimin uçucu adına Bahir Albeni Komutanlığı’nda meydan almalarını çok isterim. Onlara mebzul aynı emsal olmak üzere de çalışıyorum” diyerek konuştu. 

Olay Türk karı pilotlar

 

İnternet fenomenine dönüşen karı tayyareci

 

Dev uçağın ilk Türk avrat pilotu

 

Eş pilotdan Cumhuriyet Bayramı’na özel eylem

 

Share: