Göçerlerin 60 günce yayla yolculuğu sürüyor

– Göçerlerin 60 günce plato yolculuğu sürüyor

Kış ile birlikte göçerlerin hamam bölgelere toprak kayması başladı

SİİRT – Koyunlarını otarmak amacıyla göçkün maltalık süren ve çadırlarda nazil aileler, tahakküm koşullar altında hayatta kalmaya çalışıyor. Van, Erzurum’bile yazı nâkil göçerler, havaların soğumasıyla hayvanlarını Mardin, Midyat ve Nusaybin’deki yaylalara götürmek için 60 dönüş boyunca muttasıl nöbet yürüyor.

Gökçe Yazın Van, Erzurum yaylalarında çadırlarda konaklayan göçerler, havaların soğumasıyla bu arada Siirt, Şırnak üzerinden Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçesi yaylalarına akla yatkın metanetli yolculuğa başladı. Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze tutkun Çağbaşı köyü kırsal alanda uzaklık vererek ve otağ kurduklarını ve 45 gündür yolda olduklarını ifade eden Siirt Damızlık Kucak Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mualla İlbaş, 15 dönem elan yol alarak Mardin’deki yaylalara ulaşabileceklerini söyledi. İlbaş, “Sonbahar ve ilkbaharda buralara gelip yetiştiricilerimizi musahabe ediyoruz. Zira ilkbaharda hayvanlarımız yaylaya çıkmak amacıyla bu güzergahları kullanıyor. Yayladan kışlaklara gezmek üzere tekrardan bu güzergahları kullanıyorlar şimdi onları görüşme etmeye geldik. Yumruk benzeri iz yürütüyorlar bizim yetiştiricilerimiz, yayladan buraya kadar 45 dönem misil almışlar ve kat yürümüşler. 15 çağ henüz Kışlaklara tükenmek için defa alacaklar. Bu sıkıntıları var gençler demeden bu mesleği yürütmektedirler. Lahut tıpkı iz olduğunu dile anlatmak istiyorum” dedi.

“Küçükbaş hayvancılığın ilimize ve ülkemize katkısı nazik”

Küçükbaş hayvancılığın mecal bir hareket olduğunu ancak talih ekonomisine dahi kebir ulama sunduğunu belirten İlbaş, “Yetiştiricilerimizin efsanevi sayısını yükseltmek üzere daim onlarla müzakere ediyoruz. Bize söyledikleri çok print tıpkı meslektir, el şartlarda hayvancılığı yapıyorlar. Amma yetiştiricilerimiz bir konuda çokça memnundurlar paraya ihtiyaçları olduğu antlaşma hayvanlarını alıp yer götürüp paraya dönüştürebiliyorlar. Bu onlar amacıyla zer ayrımsız bilezik gibidir. Bugün ilimizde bire bir milyon 200 bine andıran küçükbaş hayvanımız var, bu da hem ilimize hem dahi ülkemize hesaplı adına balaban tıpkı katkı sağlamaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Göçebeliğin çokça el tıpkısı meslek olduğunu dile getiren Azize Aşkara, ailesiyle yollarda yaşadıklarını ve ailenin aşındırmak, arılık işleri ile uğraştığını söyledi. El koşullar altında göçebelik yaptıklarını anlatım eden Aşkara, “Kışın gelmesiyle yolculuğumuz başladı. Biz Mardin, Midyat bölgelerine gidip konaklayacağız, çadırlarımızı kuracağız. İşlerimiz çok zordur” şeklinde konuştu.

Share: