Gezici arıcı koşa arz kaliteli bal için Ege’yi dolaşıyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde zinde arıcı koşa, Anadolu’nun varlıklı bitki örtüsünden birinci sınıf balı elde edebilmek üzere zaman boyunca Iye Bölgesi’ni geziyor.

Arıcılar, bölgede akıbet 2 yılda yaz mevsiminde canlı olan ve günlerce devam eden yangınlarda bozma olan “bal ormanları”nın adına farklı alanlara yöneldi.

İlkbahar ve yaz döneminde ayrımlı illerde çiçek balı hasadı yaparak bol bire bir zaman nâkil 3 yavru sahibi Yaşar (46) ve Fatma Karayiğit (38) çifti, akıbet bal hasadını Muğla’daki çam balı alanlarında yaptı.

Kaliteli bal eksiltmek için evlerinden, 10, 14 ve 20 yaşındaki çocuklarından zaman zaman uzak artan Karayiğit çifti, Muğla dışındaki illerde kovanların yakınına kurdukları baraka veya çadırda kalıyor.

Marmarisli arıcı Yaşar Karayiğit, AA muhabirine, eşiyle 10 yıldır seyyar arıcılık yaptığını, Marmaris’te 2 yıldır yaşanan orman yangınları nedeniyle el mülk gezerek bal hasadını ayrıksı bölgelerde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Arıcılığın hesabına göre haddinden fazla zor, adına göre haddinden fazla keyifli tıpkı meslek olduğunu belirten Karayiğit, familya ayında Datça’de arıları badem çiçeğine götürerek güçlendirdiklerini, daha sonraları kiraz çiçeği zamanı arılarını temaşa etmek amacıyla Manisa’ya götürdüklerini dile getirdi.

En kaliteli balı almak üzere yurt diyar dolaştıklarını anlatan Karayiğit, şöyle konuştu:

“Mayıs ayında Afyonkarahisar’a geçerek arılarımızın kolonisini çoğalttık. Burada çiçek balı hasadının yanı sıra polen ve saf sütü alıyoruz. Henüz ilk ağustos ayında çam balı hasadı amacıyla Marmaris’e geliyorduk amma yaşanan yangınlar dolayısıyla hasat yapamadığımız üzere Muğla Menteşe’ye geldik. Bu yıl ilkbahar haddinden fazla güzeldi. Çiçek balında bol ayrımsız sezon geçirdik ve balımızı aldık. Kolonilerimizi çoğalttık ancak çam balında kapalı tıpkısı gün geçti. Çok çok bir hasat yapamadık. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha iyice olacak. Çam balında ilk hasadımızı eylül ayının ortasında yaptık, demin bile akıbet kesimi yapacağız.”

Fatma Karayiğit ise bal hasadı için eşiyle temas yere gittiğini belirterek, “Eşime destek olmayı ve bu arada çalışmayı çokça seviyorum. Bu işe bu arada başladık. Arıları haddinden fazla seviyorum. Kovanın içini açınca arıları görünce çokça mutlu oluyorum. Gezici arıcılık çok tahakküm ama ego arıcılık yapmayı seviyorum.” diye konuştu.

“Çam balı hasadında rekolte bu yıl 4-5 bin tonlara düştü”

Muğla Salt Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veli Türk, Muğla ve ilçelerinde yaşanan orman yangınlarda özellikle çam balı alanlarında büyük kötülük oluştuğunu, bölgedeki arıcıların uymazlık görmeyen alanlarda hasat yapmaya çalıştığını söyledi.

Muğla ve ilçelerinde arıcıların, bölgede sonuç dönemde gerçekleşen yangınlarda iptal olan “bal ormanları”nın hesabına uymazlık görmemiş alanlara yönlendirildiğini anlatan Türk, “Sabık yıl ve bu yıl yaşanan yangınlardan dolayı muhtemel çam balı hasatlarını yapamadık. Muğla’bile serencam yıllarda deli dolu olan orman yangınlarının yanında yağışsızlık nedeniyle çam balı koşnilini (Basra böceği) iri oranda kaybettik.” dedi.

Bu yıl tekrar muhtemel bal verimini elde edemediklerini kaydeden Türk, kentte nadiren kâh bölgelerde hasat yaptıklarını ifade etti.

Muğla arıcısının bu yıl bile gine hasat üzere kasaba illere gittiğini tamlayan Türk, şunları söyledi:

“Yanan alanlardaki ara sıra bölgelerde aynı cirim bal oldu. Köyceğiz’üstelik yanan bölgede tıpkı tutar haşere vardı. Ara Sıra arıcılarımız bu yılda o bölgede aynı cirim hasat yaptı. Arıcılarımız teşrinisani ayında son hasatlarını yapıyor. Çiçek balında arıcılarımız ferah hasat yaptı. Önceki yıllarda 20-25 bin ton civarında yaptığımız çam balı hasadında ise rekolte bu sene 4-5 bin tonlara düştü.”

Muğla ve ilçelerinde 6 bin ailenin geçimini arıcılıkla sağladığını dile getiren Türk, alelhusus gezici arıcılar amacıyla kilometre başına destek yapılmasını kâm etti.

Share: