Geride kalma korkusu mal çalışanlarını ofise çekti

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

MEMLUK merkezli hayat yönetimi şirketi Columbia Threadneedle’ın Avrupa CEO’su Nick Ring, “geride kalma korkusunun” (FOMO) personelin nazik çoğunluğunu Londra ofisine vurdumduymaz dönmeye motivasyon ettiğini söyledi.

Şirketin Londra merkezindeki 1.100 personelle gerçekleştirdiği ankette çalışanlara haftada asgari üç günlük ofiste himmet yapmayı öneren hibrit çalışma yöntemi soruldu. Hibrit faaliyet yönetiminde personelden haftanın en beş altı aynı haset tıpkısı çağ ofise gelmelerinin beklendiği belirtildi.

Financial News’in haberine bakarak, Mart 2020’deki pandemi başlangıcından 6 kamer önceki Columbia Treadneedle’ın EMEA CEO’luğuna getirilen Ring, “Ofise izansız deveran üzerine ayrımsız tereddüt vardı. Birçok insanda yalnız gerilim vardı ve belli sorunları olan çalışanlarımızı halen desteklemeye devam ediyoruz. Amma nazik bir kitleye ulaştığımızda, çocuklarımın FOMO dediği husus olan geride kalma korkusu veya buna benzer tıpkı şeyin görünür arkaç geldiğine şahit olduk” ifadelerine yer verdi.

Ring açıklamasında, hibrit çalışmaya sisteminin yerleşmesiyle birlikte firmanın yaşayış yöneticilerinin eş tıpkısı noktaya ulaştığını söyledi. CEO, “Natürel tıpkı itici ağırbaşlı oluştu. Bu, yukarıdan inmesi müstelzim tıpkı düzenleme değil. İnsanlar ofiste oluşmak istiyor ve üç günün akilane olduğunu hissediyorlar” ifadelerine meydan verdi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre melez iş düzenlemeleri Londra’daki yaşayış yönetimi firmaları arasında büyük bir çarçabuk yayılmış durumda.

FTSE 250 Endeksi’hangi karışma fon yöneticisi Jupiter ofise aktarılma sürecinde “2-2-1 politikasını” kullanıyor. Bu personelin ofiste iki aktarılma, evde iki çevrim çalışacağı ve artan günde ise familya veya ofiste çalışmayı seçebileceği anlamına geliyor.

BlackRock ise çalışanlarına ‘İşin Geleceği’ uçman uygulamasının bir parçası namına haftada sunu beş altı üç dönüş Londra ofisine gelmelerini istedi. BlackRock’un Londra ofisi, personel amacıyla “birincil” mesai yeri olarak kabul ediliyor. Fakat personel pozisyonuna mecbur adına haftada iki gün evden çalışmayı yeğleme edebiliyor.

bu arada Schroders, çalışanların sabık sene açıklayan streç iş düzenlemelerinin bire bir parçası adına ofise hangi antlaşma geleceklerini seçmelerine cevaz vermeye devam ediyor.

Fidelity International, Londra birlikte karışma kalkmak üzere dünya çapındaki 25 ofisinde “hayat dolu mesai” olarak adlandırdıkları iş sistemini benimsemeye devam ediyor. söz konusu düzentileme programı personelin çoğunluğunun kişi iş düzenini seçebileceği anlamına geliyor.

Federe Hermes, çalışanlarının haftada üç dönme ofise geldiğini söylerken, abrdn sözcüsü, “anbean daha çok sayıda personelin ofise et kafalı döndüğünü” belirtti. Sözcüye bakarak personel, teşrikimesai ve ekipleriyle henüz aşkın zaman buyurmak amacıyla ofise idraksiz dönüyor.

Evden etkin, ofise göstermek istemiyor

 

Ofise dönme kararı başkaldırı çıkardı

 

Piyasaların bakir kâbusu: FOHO

 

Share: