Gerçekten çocuğun karnında 10 santim yığın bundan sonra… Nefrostomi işlemiyle sağlığına kavuştu

Tezyifkâr çocuğun karnında 10 santimetre kitle imdi… Nefrostomi işlemiyle sağlığına kavuştu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’dahi bellek ağrısı şikayeti üstüne ailesiyle gelişigüzel hastaneye başvuruda kâin 11 yaşındaki Bahir Tabancı, Diyarbakır Bala Hastalıkları Hastanesi’nde ameliyatla karnından 10 santimetre çapında kitlenin çıkarılmasıyla sağlığına kavuştu.

Silvan ilçesinde aktif 11 yaşındaki Bahir Tabancı, ailesi ile alay malay us ve midede dert şikayeti üzerine Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın karnında 10 santimlik kitleyi çıkaran doktorlar, Deniz’da oluşan böbrek yetmezliğinin önüne geçti.

Tabancı’ya yapılan tetkikler sonrası onkoloji bölümünde Burkitt Lenfoma ile hastayı serviste tıpkı süre strateji ettiklerini belirten Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesinde Bala Ürolojisi Uzmanı Dr. Mehmet Kasıt Yılmaz, “Hastamıza canlandırma koyulduktan sonra tıpkısı şekilde kemoterapiye örtmek gerekiyordu. Ama akıl içerisindeki kestirmece 10 santimetrelik yığın, seçkin iki böbrekten sâdır lüzum kanalına yüklülük yaptığı amacıyla Bahir ani bire iveğen böbrek yetmezliğine girdi. Kemoterapinin başlatılması amacıyla bu durumun benzeri şekilde düzeltilmesi gerekiyordu. Bizim hastanemizde nefrostomi muvakkat imkanı olmadığı için bu imkan bize Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırı Hastanesinin bevliye ameliyathanesinde sağlandı. Tığ da hastamızı oraya götürüp böbreğinin temas iki yanına nefrostomi kateteri taktık kim gereklilik çıkışı sağlansın diyerek. Bunun sonucunda böbrek değerlerinde düzelme oldu. Deniz kardeşimiz böylelikle böbrek yetmezliğinden ve diyalizden kurtuldu. Elan dahi önemlisi kemoterapisini benzeri şekilde almayı sağladık. Şuanda kitlesi neredeyse yok ergin durumda. Onkoloji bölümünde tedavisi devam etmektedir” dedi.

“Kimyasal Tedavi düzlük ayrımsız hastada celi yaranın olmaması haddinden fazla önemlidir”

Tabancı’nın sayı farkı 3-4 ay kimyasal tedavi tedavisi alacağını belirten Yılmayan, “Hastamızı dışarıdan sarkan nefrostomilerden yetmek için nefrostomileri taktıktan sonradan kestirmece 3-4 hafta sonradan tıpkı de içeriden stent takmayı düşündük. Böylecene hastamızı tekrardan ameliyathaneye aldık. Sistoskopi eşliğinde temas iki böbreğine double j stentler koyduk. Bu stentlerin avantajı haricen görünmeyip belirgin biberli olmuyor. Özellikle kim kimyasal tedavi alan ayrımsız hastada açık yaranın olmaması çok önemlidir. Bahir hastamızın stentleri üstelik yaklaşık 3 ay üzerinde duracak. Kemoterapisi bittikten bilahare stentlerimizi çıkaracağız inşallah” ifadelerinde bulundu.

Kardeşinin ayrımsız ay süresince akıl ağrısı şikayetinin olduğunu tamlayan Fırat Tabancı, bu ağrıların artmasıyla birlikte Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne başvurduklarını rapor etti.

Hastane bünyesinde vazifeli doktorlardan kıvançlı kaldıklarını dile getiren koca Tabancı, “Silvan ilçesinden Diyarbakır’birlikte bala hastanesine başvurduk. Kardeşimin tıpkısı ay boyunca beyin ağrısıyla ait rahatsızlıkları vardı. Tıpkı kamer süresince ihtimal 10 posta kardeşimi Silvan’da hastaneye götürdük. Bu zaman zarfında kardeşimin ağrıları fazlalaşınca Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesine yönlendirdiler. Burada doktorlarımız ilk müdahaleyi yaparak hatır içerisinde tıpkı kitlenin olduğunu belirlediler. Mehmet ve Nurettin hocam esen olsunlar olağandan bizlerle ilgilendiler. Çokça şükür kardeşim bu hastalığı atlattı. Kardeşimin bu devir içinde böbreğinde ve gereklilik yollarında gâh teessürat bundan sonra. Bu sorunların hepsini doktorlarımız giderdi. Kardeşimi önceki Allah’a elan sonraları Mehmet ve Nurettin hocamıza gönül ettik” ifadelerine yer verdi.

Share: