Gazi Üniversitesi Hastanesinde Türkiye’nin geçmiş Bala Genetik / Metabolik Emraz İleri Tedaviler Araştırı ve Geliştirme Merkezi açıldı

Gazi Üniversitesi Hastanesinde Türkiye’nin geçmiş Bala Kalıtım Bilimi/ Metabolik Hastalıklar İleri Tedaviler Araştırma ve Ihya Merkezi açıldı

ANKARA – Ankara Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesinde, çocukluk çağındaki genetik ve metabolik hastalıkların jen tedavisi amacıyla Türkiye’nin ilk “Bala Kalıtım Bilimi/Metabolik Emraz İleri Tedaviler Araştırı ve Geliştirme Merkezi” açıldı.

Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde; çocukluk çağında başlayan kalıtım bilimi ve metabolik hastalıkların gen tedavisi özellikle tevessül etmek için, ati otama yöntemlerini uygulayabilecek acun standartlarına eş Türkiye’üstelik önce dünyanın az merkezlerinden olan “Yavru Kalıtım Bilimi/ Metabolik Emraz İleri Tedaviler Araştırı ve Ihya Merkezi” açıldı. Merkezde, çocukluk çağı kalıtım bilimi/metabolik hastalıkları için 8 yeni ilaç çalışmasının yanı sıra gen hastalıkları için dünyada ilk kez yapımı denenen jen hastalıkları tedavileri uygulaması gerçekleştirilecek. Merkezin açılışına; Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, bozuk Iblağ Bakanı Yaşar Topçu, Yavru Kalıtım Bilimi ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatih Yıldırak Ezgü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Leyla Tümer’in yanı sıra dayanıklı çokça keyif görevlisi ve mektepli katıldı.

Burada konuşan Rektör Nasip, çocukluk çağı genetik hastalıklarının mecmu dünyada çokça kebir aynı yanlış ve ölüm nedeni olmayı sürdürdüğünü belirterek, “Özellikle jen tedavisi atılmak üzere yeni tedavi yöntemleri dünyada lahzada gelişmekte olup, ülkemizin bu konuda öncü görkem oynaması gerekmektedir. Özellikle ait hastalık grubunda eskimemiş tılsım adaylarının laboratuvar ortamlarında geliştirilmesi, preklinik (hayvan vb.) deneylerin gerçekleştirilmesi ve peşi sıra birlikte bu ilaç adaylarının klinik tetkikat ile benzeri umar haline getirilmeleri ve bunların tümünü gerçekleştirecek aynı dalan oluşturulması nazik önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

Nasip, Türkiye’nin kişi genetik ilacını yaparak keyif alanında balaban tıpkı olgunluk yaşayacağını vurgulayarak, “Gazi Üniversitesi Bala Metabolizma ve Yavru Kalıtım Bilimi bilgi dalları, Gazi Üniversitesi ve T.C. Esenlik Bakanlığının balaban destekleri ile ilk defa Esenlik Bakanlığı musaddak Çocukluk Çağı Metabolik/Genetik Hastalıkları Faz 1 Klinik Araştırmaları Merkezinin kurulumunu tamamlamıştır” diye konuştu.

Merkez üzerine vukuf veren Prof. Dr. Fatih Yıldırak Ezgü ise genetik hastalıkların tedavisinde güç tıpkı ilerleme kaydettiklerini dile getirerek, “İlk nöbet bu merkezde araştırma hastaları üzere hem poliklinik hem bile yataklı vagon servis bulunmaktadır. Özellikle gereksinim olduğu amacıyla tıpkı mufassal sürekli bir birlikte kısa süreli belgelik bulunmaktadır. Arşivler; cuşiş, baskın ve tıpkısı tekmil afetlere alın korunaklı inşa edilmiştir. Özellikle Türkiye’dahi ve dünyada yegâne olan apayrı benzeri tadımlık bile merkezimizin dernekevi bir eczanesi vardır. Baştan Sona jen tedavisi ürünün hazırlanmasına yönelik adına oluşturulmuştur” açıklamasında bulundu.

Rektör Yıldız ve beraberindekiler, konuşmaların peşi sıra açılışta kurdele keserek Araştırma Merkezini gezip yetkililerden bilgi aldı.

Share: