Garo Paylan’dan ‘Ermenistan ile Ticaret’ Çağrısı: “Bu Sınırı Tıpkı Dakika Önceki Açalım”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Tecim Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret fırsatına özen çekerek, “Bu sınırı tıpkı zaman evvel açalım. Tıpkısı fırsat penceresi var, hazar amacıyla. İktidardaki Paşinyan aynı buyruk ortaya koymuş durumda hazar amacıyla ama biz bu iradenin elini tutmazsak, hazar talepleri bedel bulmazsa bu meseleler akamete uğrar” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Tecim Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda söz düz Garo Paylan, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a, Ermenistan sınırının hastalık hala kapalı olduğunu sordu. Sınırın bire bir an evvel açılması için davet işleyen Paylan, şunları söyledi:

“Tıpkı okazyon penceresi var, sulh amacıyla. Demin, bu önyargıları kaldırma zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının gelişigüzel kazanacağı aynı tüvana yaratmalıyız. Savaşta hep beraber kaybettik. Şimdi hep bu arada edinim zamanı.

Memleketin, komşularıyla birlik sınırları kilitsiz küreksiz. Ancak Ermenistan’la 30 yıldır sınırlar sınırlanmış. Benzeri bahane vardı sınırların merbut olması ile ilgilendiren, 2 sene ilk bu kulp da ortadan kalktı. 2 yıldır sınırlar bibi kapalı. Neden açılmıyor bu cızık? Sadece üçüncü ülke vatandaşlarına açılması üstüne bir egemenlik da vardı.

“BU ÖNYARGILAR NASIL KALKACAK SAYIN NAZIR”

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’daydım. Oradan buraya akıllıca, buradan oraya akıllıca önyargılar var. Birbirine yakın iki el, bin yıldan çok müddet bire bir arada yaşamış, ticaret yapmış, arkadaşça yaşamış iki halktan bahsediyoruz. Bu önyargılar elbette kalkacak Sayın Nazir? Tığ, ticaretin geçmiş gerçekleştiği ve kurumsallaştığı topraklarda yaşıyoruz. Siz biliyorsunuz, bu önyargılar elbet kalkar? İki büyüklük beyninde yüklülük varsa sınırlar açılır, ticaret başlar, insanlar birbirini tanır.

“YENİDEN TİCARETİN MERKEZİ OLMA ŞANSIMIZ VAR”

Ermenistan 30 yıldır sınırları tutkun tutularak cezalandırıldı üstelik tamam doğu illerimiz cezalandırılmadı mı? Kars, Ardahan, Ağrı, Van… Trabzon, Rize limanları aktive edildi evet… Bunların çalışması amacıyla bu sınırları açmamız lazım. Ermenistan üzerinden Azerbaycan’a ve Ilımlı Asya’ya algı ve Çin’e kadar olacak çatlak hattını aktive ika, baştan ticaretin merkezi olma şansımız var. Siz yüzünüzü batıya dönmüşsünüz amma az buçuk de doğuya dönmenizi arzu ediyorum sizden. Mademki forma aynı talih olacağız; benzeri gözü batıda, aynı gözü doğuda olan tıpkısı mutluluk olacaksak bu anlamda Ermenistan’ın açacak bire bir mevki olduğunu düşünüyorum. Sizi bu konuda sorumluluğa nida ediyorum.

Bu sınırı tıpkı zaman ilk açalım. Tıpkı fırsat penceresi var, hazar üzere. İktidardaki Paşinyan aynı buyuru ortaya koymuş durumda sulh amacıyla amma tığ bu iradenin elini tutmazsak, hazar talepleri kıymet bulmazsa bu meseleler akamete uğrar. 90’larda üstelik bu okazyon vardı, akamete uğradı. 2008’üstelik de bu vesile vardı, siz de haddinden fazla mebzul biliyorsunuz, akamete uğradı. Şimdi da bire bir okazyon penceresi var. Deminden zamanıdır diyorum. Deminden, bu önyargıları tahammül zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının birlikte kazanacağı bire bir dinamik yaratmalıyız. Savaşta hep bu arada kaybettik. Azeriler birlikte kaybetti, Ermeniler bile kaybetti, bütün bu arada kaybettik. Şimdi, bütün beraber edinim zamanı. Bu açıdan hem Ermenistan’la hem Azerbaycan’la ilişkilerin normalleşmesi üzere ticaretin anahtar rolde olduğunu düşünüyorum. Sizi de kapıları tıpkı an önce açmaya ve bu konuda sorumluluk almaya nida ediyorum.”

Share: