Galericilerden ‘6 kamer ve 6 bin kilometre’ şartına bindi

Samsun 2. Halk Otomotivciler Sitesi’ndeki galericiler ikinci halk makine ve yer taşıtlarının satışına 6 kamer ve 6 bin kilometre şartı getiren düzenlemenin stokçuluğun, fahiş fiyatların, vergisiz ve halk altından açkı satanların önüne geçebileceğini söyledi.

İkinci umum açkı satışına 6 ay ve 6 bin km şartı getiren aranjman yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan değişmeyen ile tescil edilmiş araçlar, 15 Eylül’e kadar satılması halinde uygulamadan affedilmiş olacak. Bu karar ile alay malay komütatör komutan platformları dahi harekete geçti.

Düzenlemeyi değerlendiren Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi’ndeki galericiler, piyasaya tıpkısı uyum geleceği ve bu durumun satışları müspet yansıyacağı görüşünde.

“Bu süreçten bilahare taşların adına oturacağını ve köken azrail satıcının piyasaya çıkacağını düşünüyorum”

Oto galerici Rıfat Deneyli, “6 bin kilometre ve 6 aylık sürecin başlamasının amacı farklı resmi dil alıp satan kişilerin bu işlere son vermesini sağlamaktır. Ancak piyasanın oturması açısından galiba tıpkı süreye gerekseme lazım. Bu dahi kestirmece 1 ay, 1,5 mahiye bire bir süreci bulur. Bu süreçten sonradan taşların yerine oturacağını ve kök alıcı-satıcının piyasaya çıkacağını düşünüyorum. Proses oturduktan sonradan bizim işlerimiz ondan ahir sürece göre cereyan boy bos. Piyasanın umumi bir zayıf evinsiz var. Bu cılız halinin 10. yahut 11. taban kadar bitmeme edeceğini düşünüyorum. Şu anda gurur gücünün ağız ağıza bittiğini söylesem yeri vardır. 100 binlerin altına makine satılmıyor. Sabık sene bu zamanlar 30 bin liranın altına araba namevcut diyorduk. Şu anda 100 bin teklik ve 300 bin teklik arasındaki arabaların satışı elan çok oluyor. Bu arabaların kar oranı düşük olmasından çevre bundan sonra satıyor” dedi.

“Bu yasa piyasanın yükselmesini önlemiş peki diyerek düşünüyorum”

Oto galerici Eksiksizlik Sarıoğlu, “Bayilerden büyük firmalar araçları alıyor ve fiyatları yükselterek satıyor. Kullanılmamış düzenleme ile birlikte demincek 6 bin kilometre altında araçların satışı olmayacak. Sunma azından bu uygulama piyasanın yükselmesini önler diyerek düşünüyorum. Aynı mülk fiyatında sabit kalırsa, genişlik azından tığ birlikte sattığımızı, aldığımızı biliriz. Yurttaş bile araçları bayındır bire bir şekilde alır diye niteleyerek düşünüyorum. Antrparantez ÖTV’nin indirilmesini bekliyorum” diye konuştu.

“Piyasaya yansımasını bekleyip göreceğiz”

Oto galerici Üstün Turan ise “Bu proses üreticiden distribütöre, distribütörden bayiye, bayiden esnafa şeklinde ayrı ayrı aynı süreçtir. Şu zaman ülkemizde dahi dil komutan sitesi ‘sıfır’ ilanlı araçları silmeye başladı. 6 ay ve 6 sene dolmadan bu rate araçları düz kazanç levhası mükellefleri araçları satamayacak. Piyasaya yansımasını bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: