Galatasaray Bankalar Birliği anlaşmasından çıkma

Kulübün Sedir Müesses Haziran Ayı Dümdüz Toplantısı, Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirildi. Özbek, toplantıda nümüzdeki çevrim çalışmalarıyla ait yemek yaptı.

Seçimden dolayı üyelere teşekkürname ederek başladığı konuşmasında Özbek, “Bu göreve layık olmak amacıyla arkadaşlarımızla elimizden geleni yapacağız. Intihap dönemi Galatasaray’ın özlediği kabilinden ziyafet, saraka havasında geçti. Bunun üzere bile değerli kardeşim Eşref Eş’e da teşekkür ediyorum. Galatasaray’ın özlediği şekilde bire bir seçim yarışı oldu. Mazbatayı aldıktan sonradan bir anda işe koyulduk. İlk işimiz Anıtkabir’bile, Cumhuriyetimizin kurucusu değerli büyüğümüz, önderimizi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü ziyarete gittik. Manevi nezdinde 100. yıla yerinde şekilde liyakatli aynı zaman geçireceğimizin sözünü verdik. Kurullarımız var.”

‘TRANSFERLERİMİZE BAŞLIYORUZ’

”Bu kurullarımızı ziyaret ettik. Futbol amacıyla özellikle 100. yılda müthiş bir rekabet var. Türkiye’da seçkin kulüp 100. yılın önemine binaen böke görünmek için elinden geleni yapıyor, transferlerini yapıyor. Tığ bile eskimemiş benzeri ekibiz. Futbolu yukarıdan dizayn etmek amacıyla öncellikle henüz evvel çalıştığım, Kavga kardeşimle sözleşme yaptık. Ayak Topu direktörü olarak onu kulübe getirdik. Amacımız futbolu 100. yılda, 100. yıla yakışır şekilde mücadele etmek ve muvaffakiyet koparmak için hazırlıyoruz. Bu konuda eksiklerimiz var. Eksiklerimizi fethetmek amacıyla transferlerimize başlıyoruz. Seçim öncesinden beri çalışmalarımız vardı. Elimizden geleni yapacağız, tek endişe etmeyin. Haddinden Fazla güzelce ayrımsız takım kuracağız. Kombineler satışa imdi. Localarımız var. İlginizi bekliyoruz. Ekonomik koşulların hakeza olduğu dönemde sizin ilginizin haddinden fazla şişman önemi var” diye konuştu.

Başbuğ Özbek, Galatasaray Adası’yla ilişkin ise şunları söyledi;

“Acilen işe başladık. Oradaki yapıyı yeniden vücuda aktarmak lazım. Adada bizim 1 parselimiz var. Ada 4 parsel. Gayrı 3 parsel Milli Yurt’a ilişkin. İlk bağlantı ettiğim düz Milli Yurt’a oldu. Şu anda çalışmalarımız bitmeme ediyor. Yaklaşık 1-2 çağ sonradan söz konusu Milli Yurt’a ilgili parsellerin 30 yıllığına Galatasaray’a irtifak olması üzere sözleşmeleri hazırlanıyor. Hepinize müjdeli haberi vereceğim. Galatasaray Adası eskisi üzere dokunulabilir aynı meydan olmaktan çıkıyor. Ego konuda nazik bindi veren Cumhurbaşkanımıza ve Yer ve Kentçilik Bakanı Kasıt Gelgel’a teşekkürname gönderiyorum” şeklinde konuştu.

‘SENEDE 400 MİLYON TL FAİZ ÖDÜYORUZ’

Mali bağımsızlığın önemine de vurgu yapan Özbek, “Geçkin Tarım Bankası’nı ziyaret ettim. Genel müdüre, ‘Ego ve arkadaşlarım kararlıyız. Biz, sizle yapılan yapılandırma anlaşmasından çıkmak istiyoruz’ dedim. ‘Şüphesiz çıkacaksınız’ dedi. Anlattık, şu projemiz var, zamanlaması hakeza diye. Türk Lirası referans faizi var, Kalıp Bankası’nın açıkladığı. Bu başvuru faizi çakılı faiz değil. Bugünün koşullarında bağan gözükebilir. Amma hakeza erdemli enflasyonun seyrettiği yerde tıpkısı yere geldiği ant bunun katlanması, 2-3 kata çıkması gibi. Bağan faizle dediğiniz devir dahi senede 400 milyon TL getiri ödüyoruz. Arkadaşlarımla beraber haddinden fazla kararlıyım. Ego bu hesabı kapatacağım. Bu parayı Ziraat Bankası ve Denizbank’a ödeyeceğim ve bu anlaşmadan çıkacağım. Istiklal kelimesinin tekmil anlamı burada yatıyor. Hep harcamalar Bankalar Birliği konsorsiyumun yetkilileri yoluyla yapıyor. Öz inisiyatifinizle benzeri hareketiniz namevcut. Bu gurur, çizi biçimi içinize siniyor mu? Dolayısıyla kortej verdiğim kadar projelerimizle bu arada buradan geçmek dümdüz. Tabloları açıklanmıştır. İlgili umumi kurul yapacağız. Orada dahi göreceksiniz. Bu prangadan boşanmak son rütbe muhtemel” ifadelerini kullandı.

Mavera yandan Özbek, Riva, Kemerburgaz, Florya, Mecidiyeköy’deki bina ve spor salonu üzere yapacakları projeler hakkında birlikte divan üyelerine müşavere yaptı.

Share: