Gâh bankalar yeni kredileri durdurdu

BDDK elinde makul ayrımsız orandan çok döviz nakdi olan bağımsız milletvekili denetime tabi şirketlerin bankalardan bakir TL yüreklilik almasını engelleyen tıpkısı karar aldı.

BDDK vasıtasıyla Cuma Namazı haset yayımlanan asamble kararına göre 15 milyon teklik karşılığı, yani kısaca 900,000 dolar yabancı servet akça varlığı mevcut şirketler, aktifleri yahut yıllık eş gelirlerinin %10’undan fazla yabancı para akça varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari cesaret kullanamayacak.

Reuters’ın düşünce aldığı üç bankacılık kaynağı, bankaların güven kullandırmaya sürmek için sürecin netleşmesini ve detayları takip ettiğini belirterek, gâh bankaların bu yüzden yıpranmamış güven kullandırmayı şu anda durduğunu söyledi.

Tıpkısı bankacılık kaynağı, “Kararda bağımsız denetime tabi olma koşulu ön koşul. Şayet özgür denetime bağımlı değilse iştirak etkilenmez bu karardan. Böyle olan haddinden fazla sayıda şeriklik da var tabi. Ancak bağımsız denetime bağımlı olma şartı birlikte sıkılaştırılırsa o zaman genişlik değişir” dedi.

BDDK eliyle antrparantez dün yapılan basın açıklamasında, kararın ara sıra şirketlerin TL yüreklilik kullanıp döviz almasını çalmak üzere alındığı tabir edilerek, “Ara Sıra şirketlerin… döviz boyut ilavesi bulunmasına rağmen, TL emniyet kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri… görülmüştür. Yani üretime, istihdama, yatırıma gitmesi müstelzim makul meşrut TL ticari güven kaynakları… döviz alımı amacıyla kullanılmaya bitmeme etmektedir” denildi.

TL’nin cazibesinin artırılması hedefi

Türkiye’dahi 2018’den itibaren TL’nin menfi hakikat getirisi ilkin doğmak amacıyla sağlam çokça sebepten ekolojik ortam bireylerin ve şirketlerin tasarrufları dövize kaydı.

TCMB’nin sabık sene enflasyonda başlayan yükselişe rağmen siyasa faizini düşürmesi ve %70’i aşan enflasyona karşın yöntem faizini sene başından bu yana %14 seviyesinde koruması yatırımcıların TL’den uzaklaşmasına hastalık oldu.

TL geçen sene %44, bu sene ise %20’nin üzerinde derece yitirirken, ekonomi yönetimi sabık yıldan bu yana TL’nin henüz çok değer kaybetmemesi üzere tıpkı dizi film önlem açıkladı.

Tutum yönetimi namına liralaşma stratejisi adına özetlenen bu önlemler bire bir yandan döviz talebini sınırlamayı, para şişkinliği karşısında olumsuz getirisi olan TL’ye olan talebi artırmayı, diğer yandan birlikte TCMB’nin döviz rezervini artırmayı amaçlıyor.

Anamal piyasaları danışmanlığı alanında hizmet veren OMG Capital Advisors Umumi Heyet Başkanı Maksat Gülkan, kararın bankaların ve şirketlerin faaliyet koşullarını zorlaştırabileceğini ifade ederek, “Dilek edilen aksülamel şirketlerin döviz fazlalarını satması kabilinden duruyor, ancak bambaşka sonuçlar, istenmeyen taraf etkileri de tür. O şirketler TL’ye dahi geçebilirler yahut o parayı ne için biriktirdilerse başka işlemler dahi yapabilirler, hammadde yahut menkul fiyat alabilirler” dedi.

Gülkan, akıbet dönemde gürpedek ve şümullü aranjman değişikliklerinin sık sık yapıldığına özen çekerek, “Sistemin dayandığı dayanak noktası biçim bankasının politika faizi. O esas taşını kavisli yerleştirince onun hatalı sonuçlarını tahsis etmek amacıyla geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz ve en son bu değişmeyen üzere aşırı adımlar alaşağı etmek gerekiyor” dedi.

Kararın peşi sıra TL, dolar karşısında evvel aksülamel kendisine hacimlerin zayıfladığı Cuma Namazı akşamı 17.3750’den 16.50’ye büyüklüğünde geriledikten sonraları bu sabah 16.03’e kadar geriledi. TL elan bilahare kazanımlarını kısmen dümbelek vererek 16.7230’dan muamele gördü.

BDDK’dan ticari cesaret kullanımına ilişkin bakir izah

 

Ekonomistler BDDK kararı için ne dedi?

 

BDDK kararı tıpkısı nevi sermaye kontrolü mü?

 

Share: