Fatih Erbakan’dan iktidara: 20 senede 520 bilyon dolar ürem ödediler

Baştan Zenginlik Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Rize’üstelik partisinin 2’nci dümdüz el kongresine katıldı. İsmail Kahraman Kültür Merkezinde geçmiş yapılan kongrede konuşan Erbakan, senelerce Milli Görüş’ün önünü saklamak için iki polar çıkarıldığını belirterek, “Dediler kim sağcılar buraya, solcular buraya. CHP’ye solcular, Doğruluk Partisi’hangi sağcılar, Anavatan Partisine sağcılar, SHP’ye solcular. İki modül kutup var. Muhalifsen masa başındakilere gideceksin, Cumhur İttifakı isen kasa başındakilere gideceksin. Onun dışında tek almaşık yok. Şimdi üstelik Erbakan hocamızın yıllarca gulu gulu dansı dediği kabilinden masa başındakiler, sandık başındakiler oyunu oynuyor. Hacivat’la Karagöz Oyunu üzere. Bambaşka tek molekül yok. Burada gümbür gümbür gelen kudret adayı Baştan Bolluk Partisi var. Anadolu’yu gezdiğimiz devir Yeniden Refah’ın bacak sesleri duyuluyor” diyerek konuştu.

İktidarın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 3 almanak Ölçülü Vadeli Programı eleştiren Erbakan, bu programın daha çok nema ödemesi, daha çok rüşvet, elan balaban bütçe açığı, daha erdemli dolar ark ve dolar kuruna da sınırlanmış yerine dahi daha faziletli enflasyon anlamına geldiğini söyledi. Erbakan, şöyle konuştu:

“HEM VERGİLERİ ARTTIRIYORSUN HEM BÜTÇE AÇIĞIN ARTIYOR. NEREYE GİDİYOR BU NUKUT?”

“Sayın Cumhurbaşkanı açıklamalarında çıdam istiyor fakat öz açıkladıkları OVP’ye bakarak tek şeyin düzelmeyeceğini ortaya koyuyor. Bakınız 2021’dahi 201,5 milyar TL olan merkezi yönetim bütçe açığının 2022’üstelik 461,2 bilyon TL’ye yükselmiş yani 1 senede 2,5 misli kalık, 2023’te de 659,4 bilyon liraya çıkacak. Bütçe açığı emreylemek elan çok takanak, elan çok faiz ödemesi ve bu borcu henüz fazla alacak ile zamla milletin sırtına yüklemek demek. Programa göre vergiler da artıyor. 2022’dahi erk, ‘vergi geliri olarak 2,3 trilyon teklik idrak toplayacağım’ diyor, 2023’te 3,2 trilyon lira idrak toplayacağım diyor yani ati sene toplayacağı vergiler 1 trilyon teklik artıyor. Hem vergileri arttırıyorsun hem bütçe açığın artıyor. Nereye gidiyor bu nukut? Sair taraftan hani dolar düşecekti? Öz açıkladıkları programa bakarak dolar tahmini 2023 yılı üzere 21,52, 2024 yılı amacıyla 24,62, 2025 yılı için 25,76 liralık olması öngörülüyor. Yani hükümetin kendisi doların 26 liraya çıkacağını söylüyor. Elbette çıkmasın imtiyazlılara, faiz lobilerine ve kamudaki israfa servet yetiştirmeye çalışırsan bütçe açığı de 2,5 misline yarar, dolar dahi bu büyüklüğünde artar. Bunların parolası işçiye, emekliye, memura vatandaşa gelince yok yok yok… Nema lobisine, imtiyazlılara gelince çok haddinden fazla çokça…”

“FAİZ LOBİLERİ SİZE NİYE OPERASYON ÇEKSİN?”

İktidarın açıkladığı OVP’ye bakarak, 3 yılda 2 trilyon daha vecibe repo ödemesi yapacağını hatırlatan Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Repo ödemeleri artıyor. 2022’da 329,8 milyar TL’ye, 2023’te 565,6 bilyon TL’ye, 2024’te 697,8 bilyon TL’ye, 2025’te 774,5 milyar TL’ye yükseleceği öngörülüyor. Ne emreylemek bu; DÜRÜST Tümen 3 sene daha iktidarda kalırsa 2 trilyon TL elan nema ödeyecek. Bugüne büyüklüğünde 20 senede 520 bilyon dolar getiri ödediler. Hani bunlar faize karşıydı? Hani getiri üstüne ‘nas’ vardı? Tanrı’a şükürler olsun ki ‘faiz sevmeyen’ bir hükümetimiz var, tıpkı üstelik sevselerdi ki bilir hangi kadar getiri ödeyeceklerdi. Ürem lobileri size illet işler çeksin? Çekse çekse sizin iktidarda kalmanız üzere ameliyat çeker! Ego faiz lobisi olsam en sevdiğim hükümet DOĞRU Öğür Hükümeti tamam. Bu takanak-getiri ekonomisi yüzünden bankaların 2022 önce 7 ayında kemiksiz ocak yüzde 417 artışla 208 milyara ulaştı. Aynı dönemde vatandaşın durumu hangi? DÜRÜST Tümen iktidara geldiğinde vatandaşın bankalara borcu 6,6 bilyon liralık idi 2022 yılında vatandaşın borcu 1.3 trilyon lira ergin”

“OKULLAR AÇILIYOR VELİLER KARACA ESMER DÜŞÜNÜYOR”

Pazartesi (erte) okulların açılıyor olması sebebiyle milyonlarca mahdut gelirli vatandaşın esmer kara düşündüğünü tamlayan Erbakan, “Zahir düşünmesin geçen yıla bakarak kırtasiye ürünleri yüzdelik 400, meslek kıyafetleri yüzde 300 artmış… Açlık sınırının altında hararetli milyonlarca ege kiraya mı, faturalara mı, okul masraflarına mı yetişsin? İşte 20 yıllık DOĞRU Fırka iktidarının milleti getirdiği buut bu” dedi.

“ERDOĞAN’IN İCRA MÜJDESİ BİR İTİRAF”

Erbakan Reisicumhur eliyle sava diyerek verilen 2 bin lira ve altındaki borç dolayısıyla icralık olan 5,5 milyon vatandaşın borçlarının silinmesi açıklamasının ise degaje çöküşün itirafı olduğunu kaydederek, şöyle bitmeme etti:

“İşte size YANLIŞSIZ Fırka iktidarının vatandaşı getirdiği duruma bir örnek henüz: Geçtiğimiz günlerde Sayın Erdoğan balaban tıpkı ‘sava’ elan açıkladı: ‘2 bin teklik ve henüz altındaki borcundan dolayı icraya tutulmuş olan kişilerin borçlarını sileceğiz bu borçlarından kurtaracağız.’ Bu tıpkı itiraf. Türkiye’dahi 2000 teklik ve elan altındaki bir borcu da ödemekten beceriksizlik olan yaklaşık 5,5 milyon yurttaş var. 5,5 milyon yurttaş aileleriyle birlikte tahminî 25 milyon can yapar. Bu bittabi müjde Allah aşkına? Bu şahsen Sayın Cumhur Reisi’nın ağzından 25 milyon insanın 2 bin liranın altındaki tıpkısı borcu da ödeyemediğinin ilan edilmesidir. Alelade Sayın Erdoğan’ın dediği kabil gelişigüzel alanda sıra yazıyoruz. İnternette özlük gözlerimle gördüm mutfakta atılmış yağlardan elbette biyodizel üretebilirsiniz videoları dolaşıyor. Illet mazot 25 liralık reşit bile onun üzere. Bu tarihte bire bir önce!”

Share: