Familya Diş Hekimliği modeli Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak

Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de uçucu uygulaması yapılan “Familya Dişçilik” modeli, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının peşi sıra 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

AA muhabirinin, 21-27 Teşrinisani Sosyete Gaga ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla Afiyet Bakanlığından edindiği bilgiye göre, diş ve dişeti hastalıkları önlenebilir sağlık sorunları arasında düz alıyor.

Gaga ve diş sağlığı üstüne toplumun bilinçlendirilmesiyle bireylerin haddinden fazla yoz yaşlardan itibaren kenar ve diş bakımını meleke haline getirmesini çıkarmak, metin ayrımsız cemiyet oluşturabilmek amacıyla atılacak sunma mehabetli adım namına gösteriliyor.

Havari kavşak ve diş sağlığı uygulamaları, uç sağlığının korunmasının temelini oluşturuyor. Bu şekilde, ağız ve diş sağlığı sorunlarının erken canlandırma edilmesi, ilerlemesinin önlenmesi yahut er aşamada otama şansı yakalanabiliyor.

Türkiye’de 2002 sonrası gerçekleştirilen Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hele kavşak ve diş sağlığı alanında balaban yatırımlar yapılarak, bu alanda tedavi edici hizmetlere erişilebilirlik artırıldı. Havari uç ve diş sağlığı hizmetleri konusunda de hayata geçirilen it canlı çok proje ile diş sağlığı konusunda farkındalık oluşturuldu.

“Koruyucu kenar ve diş sağlığı çalışmaları kâin sisteme entegre”

Bakanlıkça düzenlenen çalışmalar kapsamında, okullarda mektepli, sarıklı ve velilere yönelik farkındalık eğitimleri, dudak diş muayeneleri, yılda iki nöbet florürlü vernik uygulaması ve öğrencilere diş macunu-diş fırçası dağıtımının yapıldığı Yardımcı Munsap ve Diş Sağlığı Programı (KADS) devam ediyor.

2022 yılında Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de pilot uygulaması başlatılan Karı Dişçilik modeli ise özellikle 0-12 gözyaşı grubu çocukların ağız ve diş sağlığı durumlarının anahtar altına alındığı, muktezi değerlendirmeler yapılarak yardımcı tedavilerin uygulandığı, ahenkli strateji ve kontrolünün sağlandığı tıpkısı cümle olarak sürdürülüyor.

Yeni modelle alay malay bitmeme eden otama edici dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin birlikte hele dallar amacıyla ehemmiyet haiz “havari munsap ve diş sağlığı” çalışmaları mevcut sisteme bütünleşmiş edildi. Bu kapsamda, bu konudaki hizmetlere erişimin kolaylaştırılması ve 0-12 yaş aralığındaki tekmil çocukların tınlamalı diş kontrollerinin yapılması gibi hale getirildi.

“Randevular, MHRS üzerinden alınabilecek”

Familya Diş Hekimliği modeli, icap otama kapsamı, lüzumlu sevk zincirinin sağlanmış olması ve kurumlar arası koordinasyonu, gerekse bilgelik sistemleri altyapısı ve arama mekanizmaları ile dünyadaki benzer uygulamalara denk teşkil ediyor.

Sosyal cesamet politikasını pekiştiren oylumlu bire bir adım olan Familya Dişçilik modelinin, 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Modelin, Türkiye genelinde yaygınlaştırılması amacıyla enfrastrüktür çalışmalarının tamamlanması sonrasında, randevular Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilecek.

Sistemle ayrıca ebeveynler, 0-12 gözyaşı arası çocuklarının tekmil dudak ve diş sağlığı tarama sonuçları ve izlem randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemleri er dönemde tedavi edilebilecek.

Share: