Evcil hayvanlara çip zorunluluğunda serencam çağ yoğunluğu

Ankara’bile, yerel hayvanlara yonga muvakkat işlemlerinde, 31 Açıklık adına belirlenen yasalı sürenin sona ermesine saatler kaldığında işlemin uygulandığı veteriner kliniklerinde yoğunluklar oluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Anahtar Altına Alınmasına Dayalı Yönetmelikte Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yönetmeliği”nin Resmi Gazete’bile yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle başlayan süreç, zaman itibarı ile sona eriyor.

Mikroçip uygulamasıyla Sülale Hayvanı Taşıt Sistemi’ne (PETVET) hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, mevlit tarihi, efsanevi sahibinin adı, bulunduğu ülke, kaymakamlık, köy/mahalle bilgileri ile evgin durumda ulaşılabilecek yaşama bilgileri kaydediliyor. Tanımlanan aile hayvanlarının mikroçip numaraları ile aşılama bilgileri, erbap değişikliği, kayıp durumu ve hayvana yapılan operasyonların bilgileri anahtar altına alınıyor.

Tüm pisik, kapik ve gelincikler için mikroçip uygulaması, mülk ve kaza ekincilik müdürlükleri ile baytar hekimler tarafından yapılıyor. Sahipsiz hayvanların baytar hekimler eliyle yapılacak tedavilerinde ise değme kısıtlılık bulunmuyor. Uygulamanın son gününde baytar muayenehanelerinde dahi çokluk devam ediyor.

Yonga eğreti işleminin 6 ayın altındaki hayvanlarda rutin yerine bitmeme edeceğini belirten Eksper Baytar Hekim Aslıhan Merve Acer, yonga taktırılmadığı taktirde hayvan sahiplerine Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın yönetimsel servet ceza uygulayacağını söyledi.

“Bildirme mehabetli molekül hayvanların bireyselleşmesi”

Kanuni olarak yerel hayvanların servet statüsünde olduğunu, yonga takılması ile hayvanların bireyselleşeceğinin önemine değinen Uzman Veteriner Doktor Acer, “Yasadaki bildirme önemli madde hayvanların bireyselleşmesi. Şu anda ilişkin kanunda evcil hayvanlar mülk sınıfı olarak geçiyor. Bir ziynet eşyasının yahut arabadan farkı bulunmayan. Ancak bu şekilde hayvanlara ayrımsız kimlik kodu veriliyor, kontrolleri sağlanıyor ve bireyselleştirerek onları bir fert sınıfına almış oluyoruz. Benzeri sair özelliği ise eskiden yaşıt adına Ankara’dan Tekirdağ’a gelen aynı pisik için diğer klinikten epikriz raporu beklememiz gerekiyordu. Demin çip kodunu girdiğimiz anda Türkiye’nin seçme yerinde neler uygulandı, ne hastalıkları geçirdiği, ne aşıların zamanı geldiği gibi bilgilere bilcümle veterinerler topluluk olabilecek, bu sayede aynı bütünleşme sağlanacak” ifadelerine kayran verdi.

“Yonga eğreti işlemi enjeksiyon görünmek gibi”

Yerli hayvanların çip sarkıntı sürecinde icap istemez gerildiklerini aktaran Acer, “Çip eğreti işlemi iğne doğmak gibi olduğu üzere gerek istemez gerilim oluyor. Fakat bunu sunma uzuv indirmeye çalışıyoruz. Bana balya mevrut yerel hayvanların çoğu sakindi. Hayvanları boşaltmak için hususi kullandığım aynı merhem bulunmayan. Kliniğin renkleri, hayvana yaklaşım, akıllıcasına engelleme, ne anlarda hayvana dokunulması gerektiği konular vukuf birikimi ile dayalı. Onun dulunda özel ayrımsız özdek kullanmıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yonga sebebiyle evcil hayvanının başına benzeri şey geldiğinde kod yardımıyla tezelden bulunabileceğini aktaran Ayça Zırı, “5 pisik ve bir köpek annesiyim. Bugün kedilerimizin imdi sonuç çip taktırma günü bununla ilişik Aslı ablamıza geldik. Yonga taktırmaya 1 sene ilk başladım; 5 kedi benzeri kapik olunca sunu sonuncusu bugüne denk geldi. Çünkü çalışıyorum hafta arası bu eşkâl işlemlere vaktim olmuyor fakat hafta sonları yapabiliyorum. Çip taktırınca kedilerinde kâh sağlık sorunları olabileceğine inanan kâh insanlar var. Aslında böyle ayrımsız özdek yok; bunun amacı hayvanlarımızı müzaheret etmek aynı arzu uğruna alınan kedileri sokağa atılmasını çalmak yahut hiddet dönemlerinde evden kaçan kedilerimizin şayet ki şanslıysalar aklık insanlara rastladıkları ant kendimize daha tez dönemlerini ulaşmak. Bu çiplerle ilgili kâh hikmet kirliliği var. Bunlardan ayrımsız tanesi; ego önceki çipimi taktırdığımda kedim kaybolduğu ant peyk üzerinden ayrımsız şekilde bulup hemencek gidip alabileceğimi zannediyordum. Öyle tıpkı öz değil. Yonga taktırdığımızda kedimi veya köpeğimiz bulunursa sokakta, ayrımsız baytar kliniğine götürüldüğünde onun sahipli olduğunu kime ilişik olduğunu bularak bize yönlendiriyorlar. Bu bizim içim haddinden fazla heybetli” dedi.

“İnsanlar hakeza aynı gravite almaktan kaçmamalı”

Yonga iare işlemi ile benzeri hevesle sahiplenilen yerli hayvanların artık sokağa bırakılamayacağına değinen yerel hayvan sahibi Zeynep Özgün, “Bu kliniği ve sahibini sevdiğim içiş burayı yeğleme ettim. Yararları; önceki ilkin tartı almaktan kaçınan insanlar hayvanları sahiplenip sonraları sokağa yine bırakıyorlar. Denk verecek olursam yaşadığım yerde beyaz zehir tüyleri maktu tıpkı kedi vardı ve tasmalıydı. Alıp sokağa bırakmışlar. Bu çipin faydalarından biri de bu; bence insanlar hakeza bire bir sorumluluk almaktan kaçmamalı. Alıp sokağa bırakılmamalı bu zooloji. Çipin olması gür oldu. Onları besleyelim ve kapımızın önün ayrımsız deri mama ve akarsu bırakmayı bile unutmayalım” diye konuştu. – ANKARA

Share: