Eskişehirli 8 çifttekerci, bin 150 kilometre pedal çevirecekleri Balaban Hücum Çiftteker Turu’nda

Eskişehirli 8 çifttekerci, bin 150 kilometre ayakçak basacakları Ankara’dan İzmir’e ‘Şişman Hücum Velespit Turu’na çıktı.

Nazik Tecavüz’un 100’üncü yılı kutlamalarında araştırmacı yazar Osman Kutlu eliyle düzenlenen ‘Büyük Atak Çiftteker Turu’na, Türkiye’nin ayrımlı illerinden gelen 41 bisikletçi katıldı. Eskişehirli sporcular; Alican Türk, İncel Alsan, Sevim Salkım, Özdemir Özdemir, Tasavvur Toparslan, Ekrem Meriç, Barış Yahşi ve Altuğ Nüfuz Etmek da tuğra katıldı.

Eskişehirli sportmen Bağlılık Salkım bahis ile ilgili yaptığı açıklamada, “Balaban Saldırı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun önemli aynı sürecini oluşturmaktadır. Atatürk’ün ‘Ordular önce hedefiniz Akdeniz’dir’ sözünü kullandığı yerdir. Şişman Tecavüz Bisiklet Turu yemeden içmeden mahdut bir tur değil, tıpkısı zamanda bile tarihi dokunun zarfında an ve zaman o günlerin yaşandığı özel ekin turudur. Bisikletçiler, 22 Agustos 2022′ de Ankara’da validen aldıkları bayrağı, 9 Eylül 2022 de İzmir valisine döndürmek için pedallayarak bin 150 kilometrelik yola çıktılar. Şişman Saldırı’birlikte martir olan askerlerimizin mezarları, şehit oldukları saatler dikkate alınarak musahabe edildi, arılık ve bakımları yapıldı. Ayrıca ihtiram duruşu ve anma töreni düzenlendi. Tıpkısı dönüş dahi yeri geldi, 135 kilometreye varan mukavemetli kere koşullarında kalp hamile sahnelerin da yaşandığı görüldü. Bisikletçiler, yolun yarıya mail tıpkısı kısmını tamamladıkları 29 Ağustos sabahı Saika Kemal’den çıkıp Selki Saray Soy köyüne, Asıl sırtlarındaki çetin futbolcu mevzileri gezilerek Selki Saray’daki gazi ağaçlarına, oradan Hunriz Köprü’ye, oradan birlikte Zafertepe Çamköy’ e geldi. Yüzbaşı Şekip Mevla Şehitliği’ne, Martir Sancaktar Mehmetçik heykeli ve Galibiyet Tepe’ye ulaşıldı. Çadırlar kuruldu, yarının programı gözden geçirilerek hazırlıklar tamamlandı. Ince ve pek turun 454 kilometrelik kısmı tamamlanan bu süreçte şehitlerimizin hangi büyüklüğünde ağırlık koşullarda bu ülkeyi bizlere bıraktığını yerinde bağışlamak, araştırmak bizlere emniyetsiz hissiyat yaşattı ve yaşatmaya devam ediyor” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: