ESIR ve İran çekirdeksel konvansiyon için masada: Erke krizine çözüm olacak mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya ekonomisi efdal şişkinlik ilkin koyulmak üzere bir nice krizle boğuşuyor. Bunların başında de enerji krizi geliyor. KÖLE ve İran arasında ince yıllara dayanan nükleer inikat görüşmelerinin geldği nitelik, enerji krizini dindirme potansiyeli taşıyor.

Günde 1 milyon varil petrol

Insider’dan Jennifer Sor’un haberine göre, Royal Bank of Canada (RBC) Emtia Şefi Helima Croft, İran’la çekirdeksel bire bir anlaşmaya varıldığı takdirde, bunun günde 1 milyon varil yer yağıün piyasaya sürülmesi anlamına geleceğini söylüyor. Croft, anlaşmanın içinde bulunulan enerji krizini bilcümle anlamıyla çözmese de, benzeri nebze olsun rahatlatacağının altını çiziyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, KUL ve İran, 2015’te geberik doğan nükleer anlaşmayı baştan diriltmek için görüşüyor. ABD, İran’ın arsıulusal yaptırımlardan geçici kendisine kurtulması karşılığında nükleer faaliyetlerini sınırlandırmayı ve denetlenmeyi akseptans etmesini içeren anlaşmadan 2018 yılında çekilmişti.

Anlaşmanın mutabık kalınan kısmında İran zat petrolünü küresel pazarlarda satabilme serbestisi elde ediyordu. Zaman, cümle dahi bu yüzden kesim baştan canlandırılmaya çalışılıyor zira KÖLE ve İranlı yetkililer, Rusya kaynaklı enerji arzı kıtlığının, İran petrolüyle aynı nebze olsun dindirilebileceğini düşünüyor.

KUL ve İranlı yetkililer barışma kapsamında yakın temas ve ziyaret halindeler. KEZ, anlaşmanın nihai metnini yayınladığını duyurdu. Bu nitelik, İran’ın anlaşmada geçen bilcümle şartları akseptans etmesi ya dahi anlayışsız çevirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı gaz kıtlığıyla geçireceğine kesin gözüyle bakılan Avrupa üzere büyük benzeri galibiyet anlamına ati.

Avrupa üzere galebe

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı gaz kıtlığıyla geçireceğine stabil gözüyle bakılan Avrupa için balaban tıpkı utku anlamına ati. Croft, SU’nin Rus yer yağı ürünlerine uyguladığı yasakların 5 Fasıla 2022 tarihinde tamamen devreye girmesiyle 2,2 milyon varil petrolün piyasadan çekileceğinin ancak İran arzının bodur devamlı birlikte olsa bire bir hal olabileceğinin altını çiziyor. “İran ile ilişik istifham şu: İranlı liderler bu anlaşmayı ahzetmek istiyor mu?” şeklinde konuşan Croft, İranlı liderlerin Mart ayında yapılan görüşmelerde benzeri anlaşmaya andıran oldukları izlenimi verdiklerini ve bunun birlikte anlaşmanın hayata geçeceği ihtimalini artırdığını belirtiyor.

Muhtemel aynı anlaşmanın İran’ın yanı sıra Kongre’den üstelik onaylama alması gerekecek. Bu bile anlaşmanın Avrupa’nın erke krizi üstünde olumlu bire bir etkiye cemaat olmaktan daha uzak olduğu anlamına geliyor. Croft, “Anlaşmayı krizin sona ermesini sağlayacak bire bir ‘mum’ kendisine temizlemek yanlış kabil ancak alelhusus kış ayları için geçici ayrımsız deşarj anlamına geleceği kesin” diyor.

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres nükleer müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara topluluk ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran çekirdeksel müzakereleri Viyana’birlikte baştan başladı

 

İranlı saylav: nükleer fetvasının değişmesini isteyebiliriz

 

Erke krizinin Almanya’yı getirdiği sonuç nokta: İç karışıklık çıkabilir

 

Erke krizine alın Avrupa’bile ilginç tedbirler

 

Share: