ERZURUM’DAKİ GÜRCİSTAN’IN YARDIM UÇAĞI, 11 YIL BILAHARE SATILIĞA ÇIKARILDI

VAN depremi sonrası arkalama getiren ve baş aşağı yaptığı Erzurum Havalimanı’nda ilçe kırıma uğrayan Gürcistan uçağının, 11 yılın ardından Fehamet Çekicilik Meydanları Umumi Müdürlüğü’nce satışına değişmeyen verildi.

Van’bile 23 Ekim 2011’de meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından arkalama üzere depremzedelere deri getiren Gürcistan uçağı, 30 Ilk Teşrin gecesi Erzurum Havalimanı’na indi. Kargosunu boşaltan uçak, parka makbuz. Bu sırada piste inen ve depremzedeler üzere 31 tonluk gıda malzemesi taşıyan Kırgızistan uçağının kanadı, Gürcistan uçağının pilot kabinine çarptı ve kokpitte balaban hasar oluşturdu. Kazadan sonradan Kırgızistan’a ait kargo uçağı de havalimanının park yeri bölümüne çekildi. Kazayla ilişkin Türkiye, Gürcistan ve Kırgızistan’dan mevrut ustalık kol, inceleme yaptı. Uçaklarda meydana mevrut hasarlar sigorta şirketleri yoluyla tayin edildi. Kazadan tahminî 1 kamer sonra Kırgızistan uçağının hassas kanadı onarıldı ve uçak bu ülkeye götürüldü. Fakat pilot kabini bölümünde büyük hasar oluşan ve bu bölümünün üst branda bezi ile örtülen Gürcistan uçağı, o günden bu yana Erzurum Havalimanı’nda bekletiliyor. Türk yetkililer, depremzedeler amacıyla keçe getiren uçaktan her iniş kalkış ya dahi park üzere mülk alınmadığını söyledi.

Erzurum Havalimanı’nda 11 yıldır bekletilen uçak üzere satış kararı verildi. Sigorta şirketi ile yaşanan sorunlar zımnında yazışmalardan sonuç alınamayınca Devlet Albeni Meydanları Genel Müdürlüğü aracılığıyla satışa çıkarılan tayyare için 22 Kasım’bile açık artırma yapılacak. Yetkililer, Gürcistan uçağı gibi buna analog beş altı uçağın henüz satılacağını bildirdi. Sunulan eksiltme ilanında uçağa, muhammen karşılık namına 400 bin teklik belirlendi.

Share: