Erzurum’da ‘rahvan at’ heyecanı; kadınlardan balaban bent

ERZURUM’un Yakutiye ilçesinde 2’nci planlı Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu’nda, mülevven anlar yaşandı. Türkiye’nin dört bir yanı sıra getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin birlikte kadınlar dahi şişman rabıta gösterdi.

Yakutiye Belediyesi’nin kırsal Umudum Mahallesi’nde yaptırdığı Rahvan At Koşu Tesisleri’nde, 2’nci sefer Anadan Görme Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye’nin ciharıyek yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Fevzi Polat, Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçan Palandöken Şehremini Muhammed Sunar, SELIM Fırka İl Başkanı Mehmet Emin Münezzeh, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer ve haddinden fazla sayıda murahhas seyretti. Erkeklerin yanında kadınların dahi nazik rabıta gösterdiği koşuda, mülevven anlar yaşandı.

İnsanlık tarihinde geçmiş olarak Türklerin atları ehlileştirdiğini tamlayan Yakutiye Belediye Reisi Mahmut Uçar, “Kaşgarlı Mahmut, Meclis-ü Lugati’t-Türk’te ‘Atlama Beygiri, Türkün kanadıdır’ diye, bunu sunma iyicene biçimde anlatım etmiştir. Haddinden Fazla eski benzeri ırk olan rahvan atlar, Itidalli Asya’dan Anadolu’ya göç fail Türklerle mevrut cins Türk atlarıdır. Ilımlı Asya’dan göç hareketleri ile Anadolu’ya gelen rahvan atlar, Selçuki ve Osmanlılarca dahi korunarak, günümüze büyüklüğünde ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, dernek ve panayırların sunu gözde faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede asırlık benzeri anane günümüze kadar taşınmıştır” dedi.TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞUN YAPILDIRahvan atlama beygiri geleneğinin Erzurum’dahi asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçar, “Bizler üstelik Yakutiye Belediyesi adına bu ağababa sporumuzu neşelendirmek ve gelecek nesillere yaymak için böyle ayrımsız tesisi yaparak, geçen yıl hizmete açtık. Geçen yıl önce yarışları üstelik şişman tıpkı çalkantı ile gerçekleştirdik. Yapımını ağız ağıza öz imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki yeryüzü gür tesislerinden biri olarak sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden mevrut 70 süvari, hep 9 kategoride koşun yaptı” ifadelerini kullandı.Erzurum Valisi Okay Memiş birlikte “Rahvan atlama beygiri yarışı, çokça özellikli ayrımsız kayran. Bu at hayvanları o büyüklüğünde evire çevire, o büyüklüğünde hususi, o kadar altın kim; ayrı tıpkısı kültür kıtipiyoz. Bundan 150 yıl evvel trenleri saymazsak, karada atlar yegâne erişim aracıydı. Onun üzere çok değerliler. Antrparantez beygir biniciliği de ayrı bire bir hars. Hem batıda hem özlük medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çokça muhteşem bir yeri var” dedi.BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Saksı kategorisinde Gaziantep’ten ‘Boeing’ isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Saksı Şeş kategorisinde Gaziantep’ten ‘Deli’ isimli atı ile Yüksek Çalı, Iri Ölçülü kategorisinde Ordu’dan ‘Saçsız’ isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Kıytırık Orta kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Fecra’ isimli atı ile Itibar Ömeroğlu, Rabıt kategorisinde Diyarbakır’dan ‘Yıldızhan’ isimli atı ile Nevzat Lali, Kuartet Taylar kategorisinde Mardin’den ‘Sarraf’ isimli atı ile Abdulbaki Ibdai, Üçgen Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Banko’ isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum’dan ‘Nazlı’ isimli atı ile Meram Haki, Kuintet Taylar kategorisinde Gaziantep’ten ‘Savcı’ isimli atı ile Orhan Ömeroğlu bir numara oldu.Share: