Erzurum haberi… Erzurum ve Ardahan’da modüler güneş tutulması candan izlendi

Ay’ın Ruz ve Acun arasına girmesiyle oluşan modüler güneş tutulması Erzurum ve Ardahan’üstelik istekle izlendi.

Erzurum’da, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde, Heyet ve Uzay Bilimleri Bölümlü ile Yıldız Fiziği Kulübünce (AKIŞ) düzenlenen gün tutulması etkinliğine, çokça sayıda darülfünun, beş ve ortaokul öğrencisi ile vatandaş katıldı.

Öğrenciler ve vatandaşlar, yerleşkedeki ormanlık alanda kurulan teleskoplardan çağ tutulmasını candan izleme etti.

Heyet Gök Bilimleri Araştırma Görevlisi Hüseyin Çeri, AA muhabirine, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Ruz ile Dünya arasına girmesiyle Ay’ın Zaman’in benzeri kısmını kapatmasına gün tutulması denildiğini belirterek, “gün tutulması yıl süresince sunu bir iki 2, genişlik fazla ise 5 yol tekrarlanmaktadır. Gidişat olarak Türkiye’den 2022 yılındaki geçmiş Gündüz tutulumunu gözlemliyoruz.” dedi.

Er, gün tutulması sırasında Ruz’e celi gözle bakılmaması gerektiğine dikkati çekerek, bu durumda hususi üretilmiş filtreli rasatçı ve tarih gözlükleri kullanılmasını önerdi.

AKIŞ Başkanı Yasin Kara de dört rasıt ile güneş tutulması etkinliğini gerçekleştirdiklerini anlatım etti.

Etkinliğe katılan ortaokul öğrencisi İlberak Kuzeci bile “Teleskopla Sıra tutulmasını seyrederken çok heyecanlandım, güzel etkinlikti, çokça memnun kaldık.” dedi.

Öğrencilerden Zeynep Kraliçe Saraka de ekol kendisine Tarih tutulmasını gözlemleye geldiğini belirterek, “Teleskopla Devir tutulmasını gözlemledik, eğlenceliydi.” diye niteleyerek konuştu.

Üniversite öğrencisi İrem Ece Akçay birlikte feza bilimlerine küçüklükten beri acemi olduğunu belirterek, etkinliğe katıldığı için mutlu olduğunu aktardı.

Ardahan

Ardahan’da da vatandaşlar ve öğrenciler, Milli Irade Parkı’nda, Ardahan Vukuf ve Tekellüm Merkezi’nce düzenlenen “Heyet Bilimine Farkındalık Şenliği”nde hususi gözlüklerle modüler Zaman tutulmasını izledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Erhan Bulut, etkinliği fail hoca ve öğrencilere teşekkür etti.

Etkinliğin bilime karşı duyarlılık oluşturduğuna belen eden Endişe, “Yapılan çalışmaların taçlandırıldığı kayran burası. Öğrencilerimiz, materyallerle Ruz tutulmasını arz güzelce şekilde bize anlattılar. Benzeri zamanda Sıra, gezegenler ve hava karşı vukuf sahibi olduk.” ifadesini kullandı.

Share: