ERZURUM- Eli hunriz PKK’nın katlettiği 33 Yavi şehidi katliamın 29. yılında anıldı

Erzurum’un Çat ilçesine kapalı Yavi Mahallesi’nde 29 yıl ilk PKK’lı teröristlerce katledilen 5’i yavru 33 sivil vatandaş, planlı törenle anıldı.

Kavşak Kaymakamlığınca Yavi Şehitliği’nde planlı tören, ocumak duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması, Kur’an-ı Verimli tilaveti ve utanmak atışıyla başladı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, programda yaptığı konuşmada, o yıllarda yıldırı örgütünün katliamlarının sakil şekilde olduğunu söyledi.

Devletin hep gücünü ve imkanını terörle mücadelede kullandığını bildiren Memiş, bugün Cum”Bugün de sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde alp düzenlilik güçlerimiz, aziz ve alp yetişkin Türk milleti sebebiyle zaman yıldırı örgütü baştan sona bitme aşamasına geldi.” dedi.

Memiş, vatandaşlar ile düzenlilik güçlerinin ülkenin bölünmez bütünlüğü için fariza yaptığını belirterek, şunları dile getirdi:

“Siviliyle askeriyle bütün bu görevi yapıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz, kimse kusura bakmasın. Bu coğrafya haddinden fazla pres ayrımsız coğrafya. Itidalli Doğu’dahi komşumuz kalmadı. Irak’ta şevket kalmadı, Suriye’da muhatabımız bulunmayan, Değişik taraflarda Ermenistan ve Yunanistan. Yani 100 yıldır. Osmanlı’dan sonradan bibi bu bölgede çatışmalar bitmeme ediyor. Gayrı tarafta Rusya- Ukrayna savaşı. Zımnında biz kavim kendisine uyanık olmak zorundayız. Bizim apayrı ekin ve medeniyetlere ve devletlere cebin yayılımcı aynı amacımız bulunmayan. Türk milleti, Osmanlı Devleti ve gayrı Türk Devletleri emperyalist duygularla debi etmemiş. Önce kendini savunmuş, sonradan uygarlık götürmüş. Celal kararlılıkla bu mücadeleye bibi devam ediyor ve bitmeme de edeceğiz.”

Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Aşama ise bugünlerin unutulmaması gerektiğini ve unutulursa yeniden tekrar edebileceğini kaydetti.

1970’li yıllarda Ermeni çetesi Asala’nın ancak dışında bir nice elçiyi şehit ettiğini anlatan Merhale, “Baktılar kim bu Türk insanını çokça erinçsiz ediyor. Bu yol kurdukları cihaz terör örgütü PKK ile bu işleri yapmaya başladılar. Dar ortamında ve az dışında asayiş güçlerimizi şehit etmeye başladılar, vatandaşlarımızı katlettiler. İşte Yavi olayı birlikte böyle tıpkı olayın neticesinde tekevvün buldu.” diye niteleyerek konuştu.

Merhale, benzeri oyunun bitmeme ettiğini aktararak, şöyle devam etti:

” Ermeni örgütleri 1915’li yıllarda bu topraklarda bir uygulamayı yapmışlardı. Türk, Kürt, Alevi ve Sunni olalım tığ benzeri kardeşler topluluğuyuz ve milletiz. Kavim kendisine görüyoruz kim bize saldıranlar ve bu işi planlayanalar birilerinin maşaları. Doğrusu şu anda etrafımıza baktığımız zaman bire bir çığlık çemberi. Yanı başımızda ayrımsız Yunan devleti bizimle ölçüşmek asla gibi değil ama birileri kışkırtıyor. Başta cumhurbaşkanımız ve heyeti çokça tetik bire bir şekilde mücahede yürütüyor. Bunun üzere canlı ve ülkemizi herhangi bir şeyiyle beraber yükseltmek zorundayız kim bunların oyununa gelmeyelim. Gençlerimize bugünleri hatırlamamızda fayda var. Bilmeliler ki akarsu uyuyan, düşman uyumaz.”

İl Müftüsü Atmaca Yıldırım’ın dua ettiği, katılımcıların mezarlara karanfil bıraktığı programda, şehitlerin yakınları hüzünlü anlar yaşadı.

Törene, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Uyanık Komutanı Albay İlker Balkır, Kavşak Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, YANLIŞSIZ Partİ İl Başkanı Mehmet Emniyetli Öz, Çat Belediye Reisi Kağan Yaşar, Palandöken Şehremini Muhammet Sunar, martir yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: