Erzurum bili | Erzurum’a 16 megavatlık güneş enerjisi santrali kuruluyor

Erzurum Büyükşehir Şehremini Mehmet Ayak, kentte 16 megavat kapasiteli gündüz enerjisi santralinin (GES) yapımının sürdüğünü bildirdi.

Mehmet Kerte, yaptığı kayıtlı açıklamada, Türkiye’nin en nazik amme yatırımlarından biri olan GES projesini Erzurum’birlikte hayata kılmak amacıyla çalışmalarının umum hızıyla devam ettiğini belirtti.

Daha evvel hayata geçirilen 6 megavatlık GES’e yenilerini eklediklerini aktaran Gömlek, “16 megavat kapasiteli yeni santrallerimizin yapımı sürüyor. Şehrimize katma derece katacak bu projemizle kasaba dostu, saf ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı elan birlikte artıracağız.” ifadesini kullandı.

Ocak, Ilıca ve Yerel su mahallelerinde yapımı bitmeme santralin yer düzenlemesi, reglaj ve barı çalışmasının tamamlandığına belen fail Hane, çelik çıban ve 13 kilometre uzaklık gelgel enerji nakil hattı imal işinin birlikte sürdüğünü kaydetti.

Sahaya evvel siyasal sevkiyatının üstelik yapıldığını tamlayan Hane, “2023’te bitirilecek olan projemiz sayesinde Erzurum Su Kanalizasyon İdaremizin, Büyükşehir Belediyemiz ve iştiraklerimizin tükettiği neşelilik enerjisi bu tesislerden karşılanacak. Fizibilite raporlarına baktığımızda tesisimiz inşallah kendini 4,5 yılda amorti edecek ve sunma beş altı 25 sene belediyemiz zindelik zammından etkilenmeyecek. Antrparantez ürettiğimiz enerji sebebiyle ağız ağıza kasaba dostu, akman ve yenilenebilir erke kaynağına topluluk olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: