Erdoğan ile Sisi’nin tokalaştığı ışık gündemdeki yerini korurken Mısır’dan sürpriz Suriye çıkışı!

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılışına karışmak üzere gittiği Doha’birlikte Akdarı Reisicumhur Abdulfettah Sisi ile ahali sıkışması gündemdeki yerini korurken, Darı’dan Türkiye’nin Suriye’ye müteveccih askeri harekatlarına aksülamel geldi.

TÜRKİYE’YE “OPERASYONLARI DURDURUN” ÇAĞRISI

ABD ve Rusya’nın peşi sıra Mısır da Türkiye’nin Suriye’de PKK/ YPG terör örgütüne yönelik operasyonuna alın çıkarken, Darı Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye ve Irak’a yönelik operasyonlarını derhal durdurması çağrısı yapıldı.

“SALDIRILARI BALABAN ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ”

Türkiye’nin operasyonlarının Suriye ve Irak’ın egemenliğine uymaz olduğunu savunan Mısır, “Cömert Gündüz Feneri ülkeleri Irak ve Suriye’ye serencam günlerde Türkiye ve İran aracılığıyla planlı saldırıları şişman endişeyle izlem ediyoruz. Bu saldırılar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir” denildi.

“GERİLİM DÜŞÜRÜLMESİ ÇAĞRISI YAPIYORUZ”

Sözcü’de vadi alan habere bakarak Akdarı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Akdarı, dem dökülmesini ve henüz fazla istikrarsızlığı göğüslemek için gerilimin düşürülmesi çağrısı yapıyor” ifadeleri düz aldı.

Share: