Erdoğan, Ayazma Camii’ni ibadete açtı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını baştan ibadete açılan Ayazma Camii’nde kıldı.

Reisicumhur Erdoğan’a, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Reisicumhur Sözcüsü İbrahim Külfet, İstanbul Valisi Şanlı Yerlikaya, YANLIŞSIZ Fırka İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Üsküdar Belediye Reisi Hilmi Türkmen dahi eşlik etti.

Cumhur Reisi Erdoğan, cuma namazının ardından Ayazma Camisi’nin baştan ibadete açılması zımnında düzenlenen törende müşavere yaptı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar:

Tanrı’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun, cumanız artağan olsun. Az Buçuk evvel Cuma namazını baş başa tavır ettiğimiz, 261 yıllık Ayazma Camii’mizin restorasyonunun ülkemiz ve alemi İslam üzere hayırlara çevirgeç olmasını diliyorum. Mimarisiyle, yeriyle, kavi çok özelliğiyle kentimize ayar katan Ayazma Camii’mizin banisi Odalık 3. Mustafa’dan bugüne büyüklüğünde bu eserin yaşatılması amacıyla hız gösteren herkesi rahmetle yad ediyorum. Caminin restorasyonunda emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum.

“İnşa ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik”

Rabbimiz Tevbe suresinde şöyle buyuruyor: Cenabıhak’ın mescitlerini ancak Tanrı’a ve ahiret gününe inan eden, namazı dimdik kılan, zekatı veren ve Cenabıhak’fecir başkasından korkmayan kimseler bayındırlık kıymetiharbiye.

Ayazma Camii’nde bugüne büyüklüğünde olduğu kadar daha çok da günde 5 geçenek okunacak ezanların, kılınacak namazların, edilecek duaların, Tanrı katında kabul olmasını diliyorum. Ezanlarıyla şehirlerimizin semalarını yankılandıran rastgele camimizi, ülkemizin ve milletimizin geleceği üzere yurt topraklarına dikilen birer manevi kolcu yerine görüyoruz. Ayasofya’yı yeniden ibadete açarak fethin ve onun muzaffer komutanı Fatih’mağara emanetine erbap çıkmıştık.

Akıbet dönemde İstanbul’un dört bir beraberinde mensur ettiğimiz camilerle ecdadın bu topraklara kazıdığı mühürleri çeşitlendirdik, çoğalttık, yaygınlaştırdık. Ayazma Camii’nin restorasyonunu tamamlayıp baştan ibadete açarak ayrımsız vazifeyi henüz adına getirmiş olmanın elan huzuru içindeyiz.

Burada yapılacak duaların, edilecek ibadetlerin, doğruluk katında akseptans olmasını yakarma ediyorum, sizleri, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Sorumluluk sağlıcakla.

Erdoğan: Kocabaş hayvanlarda yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağız

 

Erdoğan, Pahor’u resmi törenle karşıladı

 

Erdoğan, Akkuyu Çekirdeksel Dokunaklı Santrali’ni ziyaret etti

 

Share: