Er tanı “başlangıç ve sorumluluk kanserleri”nden firar imkanı sağlıyor

Avrupa Kelle ve Sorumluluk Kanserleri Cemiyeti Umumi Sekreteri Prof. Dr. Sevecen Hoşal, temel ve üzeri kanseri tedavisinde erken tanıda otama oranının yüzdelik 90’lara ulaştığını belirterek, “İleri evrede mevrut hastaların maalesef 5 yıl ortamında yüzdelik 66’sını kaybediyoruz.” dedi.

Türkiye Ser Boyun Kanserleri Derneği ile Avrupa Saksı ve Üzeri Kanserleri Cemiyeti vasıtasıyla, “Baş ve Boyun Kanserleri Farkındalık Haftası” kapsamında farkındalık görüntülemek için Antalya’da matbuat toplantısı düzenlendi.

Atılım Üniversitesi Tababet Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hoşal, yaptığı konuşmada, saksı ve sorumluluk kanserlerinin dünyada frekans kendisine altıncı tam kayran almasına karşın meme başı, pros lalüebkem, sütun, akciğer kadar geniş olmayınca çokça civar plana çıkmadığını söyledi.

Esas ve üzeri kanserlerinin kenar ve büyüklenme bölgesinden başlayarak, dil, yanak, kavşak içi, geniz, derbent, yutak ve hançere bölgelerini ilgili tıpkısı kanser çeşidi olduğuna dikkati çekici Hoşal, “Başka kanserlerden sunu mefret özelliği, toplumsal yaşamın geçtiği alanladır. Lalüebkem, nişane almamızı, konuşmamız gelişigüzel öz bu bölgeden geçiyor.” diye konuştu.

“Türkiye’de hançere kanseri sık görülüyor”

Ser dal kanserleri farkındalığını çoğaltmak gerektiğine işaret fail Hoşal, “Avrupa’üstelik yapılan araştırmaya bakarak, insanların yemeden içmeden yüzdelik 36’sı ser ve dal kanserlerini biliyor. Türkiye’de bu ululuk yüzdelik 38’di. Toplumun yüzde 40’ı bu hastalığın hangi olduğunu biliyor. Avrupa’dahi uç içi kanserler, ABD’de argıt, Türkiye’de ise ümük kanseri genişlik yoğun görülüyor. Sigara ve ispirto başlangıç ve sorumluluk kanserlerinin oluşmasında aracısız anne etken.” diyerek konuştu.

Kanserden sakınmak için Human Papilloma Virus (HPV) aşısının önemine bel eden Hoşal, salgının hastaların yüzde 60’nın hekime ulaşmakta sıkıntı çekmesine sebep olduğunu vurguladı.

Hastaların çoğuna ati evrede kişileştirme koyduklarını aktaran Hoşal, şunları kaydetti:

“Ümük kanserinin sunu berrak belirtisi patırtılı kısıklığıdır. Üç haftadan teferruatlı süren patırtılı kısıklığı, ağız ortamında acı, boyunda şişkin, burunda kanlı cereyan varsa katiyetle kulak koku alma organı argıt hekimi eliyle muayene edilmesi gerekiyor. Çünkü kanser önceki boyundaki lenf bezlerinden yayılıyor. Avrupa’da hastaların yüzde 60’ı gelecek evrede başvuruyor. Erken evrede referans olduğunda kafa ve dal kanseri tedavisindeki başarımız yüzde 80-90 ama ati evrede gelen hastaların maalesef 5 yıl zarfında yüzde 66’sını kaybediyoruz. Onun amacıyla erkan tanı ve otama haddinden fazla muhteşem.”

Türkiye Başlangıç Sorumluluk Kanserleri Derneği Başkanı Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan birlikte kanser çeşitleri içerisinde sunu haddinden fazla ser ve üzeri kanserinden korktuğunu dile getirdi. Bunun bulaşık bırakan aynı kanser türü olduğunu vurgulayan Özdoğan, insanın konuşamamasının, kendisini ifade edememesinin yara bire bir kapsam olduğunu söyledi.

Baş ve üzeri kanserlerinin tedavisinde balaban tıpkı ekibin bando namına çalıştığını anlatan Özdoğan, sigara kullanımlarının düşürülmesi için haddinden fazla aceleci hazırlık ahzetmek gerektiğini anlattı.

Hastalar yaşadıkları zorlukları anlattı

Gırtlak kanserini yenen ve konuşmakta tartı calip Mehmet Daldal, ses kısıklığı şikayetiyle gittiği hastanede kanser olduğunu öğrenince şaşırdığını söyledi. 30 yıl sigara, 15 yıl birlikte etil alkol kullandığını anımsatan Daldal, “Çok pişmanım, âdem sağlığını kaybedince kıymetini biliyor. Tıpkı yıl boyunca hiç konuşamadım. Konuşamadığım amacıyla işimi tasarruf etmek zorunda kaldım. Tedavim çokça mukavim geçti. Tıpkısı yıl sonraları sıradan dallar kadar zorlayarak esasen konuşmayı öğrendim.” diye konuştu.

Muzaffer Çelik ise amansız hastalık vücuda girdikten sonradan pişmanlığın benzeri anlamının kalmadığını, otama sürecinde motivasyonun mehabetli olduğunu anlattı.

Boğazından aynı avuç büyüklüğünde ur çıkarılan Kartal Dayanıklı dahi ruhsal namına çok zorlandığını anlatım etti.Share: