Elazığ evcil haberleri… Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası Müdürü’nün Görevden Alınmasına Fabrika Çalışanları ve Çükündür Üreticileri Reaksiyon Gösterdi

Elazığ Şeker Fabrikası çalışanları ve çükündür üreticileri, üretimevi müdürü Mümtaz Polat’in görevden alınmasına, üretimevi uğrunda yaptıkları matbuat açıklamasıyla aksülamel gösterdi. Elazığ Çükündür Ekicileri Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kaya, “Bir iştiyak, benzeri düşünce amacıyla, iki kişinin gönlünü beğenmek üzere 30 almanak müdürümüzü kimesne buradan alamaz, aldırmayız. Gerekirse Ankara’ya gidiyoruz, bakanlığa gidiyoruz. Hangi gerekiyorsa yapacağız. Buradan Ankara’ya büyüklüğünde de yürüyeceğiz” dedi.

Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası çalışanları ve pancar üreticileri, fabrika müdürü Mümtaz Polat’in görevden alınması zımnında zaman üretimlik önünde matbuat açıklaması yaptı. Fabrika müdürünün görevden alınmasını istemediklerini söyleyen Şeker İş Elazığ Idarehane Başkanı Aşkın Karaçil, şöyle konuştu:

“GÖREVİNİN BAŞINDA KALMASINI İSTİYORUZ”

“Seçkin Polat’in görevde kalmasını istiyoruz. Seçkin Çelik, Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası’na ivme kazandıran, aralıksız demeden, himmet gözetmeden fabrikada yatıp koruyucu, fabrikanın gelişmesi amacıyla, Türkiye’nin ekonomisini katkı ulaşmak üzere layenkati etkin müdürümüz. Mümtaz Polat’in, işçiler ve çiftçiler yerine görevinin başında kalmasını istiyoruz. Bu fabrikaya yararlı benzeri herif. Hesabına ati insanın ne kadar yarayışlı olacağı üstelik aynı anlaşılmayan.”

“SEBEBİNİ ARAŞTIRSIN, HİÇBİRİMİZ BİLMİYORUZ”

Emekli ilmek görevlisi Kamer Bağlar da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın fabrika müdürünün görevden gönüllenmek istenmesi konusunu araştırmasını atlaya zıplaya, “Bu büyüklüğünde aktif, hayır olan insanın niye görevinden alındığını inanmak istiyoruz. Manevi değerlerine sadık olan, helal ve haramı alim aynı insan hastalık görevden makbuz? Cumhurbaşkanı’mdan dilek ediyorum, Cenabıhak rızası amacıyla bunu benzeri araştırsın. Sebebinin hangi olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz” dedi.

“İKİ KİŞİNİN GÖNLÜNÜ TAHSIS ETMEK İÇİN MÜDÜRÜMÜZÜ GÖREVDEN ALIYORLAR”

Elazığ Pancar Ekicileri Umumi Heyet Üyesi Yunus Kaya ise şunları söyledi:

“Toplanmamızın amacı, zer müdürümüzün illet gittiğidir. Umu kanı ayırmak için, iki kişinin gönlünü boşaltmak için zer müdürümüzü buradan alıyorlar. Duyduğumuz kadarıyla müdürümüz açığa alınmıştır. Müdürümüzü istiyoruz. Zira müdürümüz buraya geldiği antlaşma elan eski müdürleri da ferah bilinen, iyi biliyoruz. Gelmiş esbak hep müdürler, bilcümle ümera, kültür müdürleri, üretimevi müdürleri, bütünü burayı kapatmaya geldiler. Hiçbiri buraya duygusal katmadı. Ama kızıl müdürümüz, zer Mümtaz Koca hem fabrikamıza hem çiftçimize hem Elazığ’a, herkese can kattı. Altın müdürümüz geldi, cansız bedeni devraldı, cansız bedene fert kattı. Ego, burada 30 sene çalıştım. Bu 30 yıl içinde en kalburüstü müdürümüz Mümtaz Komutan. Çünkü müdürümüz, Elazığ’da köy köy, dikici ekinci, karı karı gezerek bu fabrikayı 32 bin tondan zaman 300 bin tonlara çıkarttı. Bugün hep buradaki çiftçimiz, personelimiz, Elazığ, kâffesi erinçsiz bu konudan. Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, zer siyasilere sesleniyoruz. Tıpkı dakika geçmiş müdürümüzü Elazığ’a ansız soldurmak istiyoruz ve gerekeni neyse yapacağız, zira bugün üretimlik babasız kabil. Dizge burada sessiz sessiz bekliyor. Amma daha çok pancar üstelik ekmiyoruz, tarım dahi yapmıyoruz. Temas şeyi yapacağız. Tıpkı iştiyak, bire bir akıl üzere, iki kişinin gönlünü fayrap etmek üzere 30 yıllık müdürümüzü kimesne buradan alamaz, aldırmayız. Gerekirse Ankara’ya gidiyoruz, bakanlığa gidiyoruz, Tarım Bakanlığı’na. Buradan alamaz, aldırmayız. Ne gerekiyorsa yapacağız. Buradan Ankara’ya kadar da yürüyeceğiz.”

“PROTOKOLDEN DOLAYI MI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI”

Pancar üreticisi Nurettin Güngör de şöyle konuştu:

“Hepimizin bugün burada toplamasının bir tane gayesi, müdürümüzün abes aynı şekilde, nedeninin bile hangi olduğunu bilmediğimiz bir şekilde görevden uzaklaştırılmasıdır. Ego, 85’ten beri bu fabrikadayım. 10-15 kıta başöğretmen gelip geçti buradan. Ama beş altı misil, gecenin birinde, ikisinde fabrikaya geldiğim ahit, gecenin ikisinde, gecenin üçünde bu müdürün kulaklı dairesinde silolarda olduğunu gördüm… Tığ müdürümüzden haddinden fazla razı olmamıza rağmen, imdi beyninde ne olduysa; protokolden hava mı, ayrıksı bir şeyden mi kontekst müdürümüzü görevden uzaklaştırdılar. Nedenini da bilmiyoruz. Nedeni neyse bire bir söylesinler. Hırsızlık varsa ‘Arakçılık mamul’ desinler. Yoksa bu adam hastalık görevden alındı?”

“BİRİLERİNİN SÖZÜYLE GÖREVDEN ALINIYORSA EGO BİR ÖZDEK DEMİYORUM”

Fabrikadan tekaüt Yüce Altunbaş dahi şunları söyledi:

“Henüz esbak müdürlerimiz, rüfeka bilir, bunu hep birlikte agâh bilcümle zarara uğrattılar. Bu adamın ongun çalışması, başarılı çalışması, fabrikaya ihtilas olması acaba yanlışlık mudur? Tığ, müdürümüzü kalın kafalı istiyoruz…  Elbette nedenini bile yayımlamak çokça işime gelmiyor. İş siyasiye dayanıyor. Hakeza aynı müdürün, böyle çalışkan tıpkı müdürün alınması kıytırık herkesi üzmüştür. Ama Cenabı Allah herhangi bir ahit amacıyla doğrunun yanındadır. Allah’a şükür utandırıcı tıpkı suçu namevcut, yolsuzluğu bulunmayan. Bu niçin makbuz? Birilerinin sözüyle bu alınıyorsa ego ona da aynı husus demiyorum. Bunun genişlik yakın zamanda düzeltmelerini istiyorum.”

“İŞ YERİMİZ BÖYLE VERİMLİYKEN VERİMSİZ AYLA GELMESİN”

Şeker Hastalığı Fabrikası çalışanlarından Mehmet Özdemir ise şöyle konuştu:

“40 senedir bu şirketin içindeyiz, gelip gidiyoruz. 20 periyot etkin fabrikayı ne yaptı, 120 güne çıkarttı. Böyle bire bir hareketli kayırıcı. Karye, site, ilçe, Diyarbakır, Mardin, temas tarafı gezdi. Münasebet? Fabrikanın üretim yapması üzere. Ama bu üretim eskiden böylesi canlı benzeri insanın, ayrımsız müdürün görevden alınmasına karşıyız. Biraz kişinin çıkarı amacıyla bu iş yerimiz böyle bol haldeyken boş ayla gelmesin.”

GÜRSEL EROL: VURGUN YAPAMADIKLARI İÇİN Mİ MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALIYORLAR

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, konuya ilgili bugün yaptığı mukayyet açıklamada şunları kaydetti:

“Fabrika müdürünün görevden alınmasının anne gerekçesi, 20 yıldır özelleştirme kapsamında olan Elazığ Şeker Hastalığı Fabrikası’nın 2021 yılında istihsal kapasitesini artırarak muvaffakiyetli işlemler yapması nedeniyle özelleştirme kapsamından çıkarılmış olmasıdır. Üretimlik, 2021 itibariyle 206 bin ton çükündür işlemiş ve 106 periyot boyunca çalım kampanyası yapmıştır.  Bu süre içerisinde 27 bin 890 titrem kristal şeker hastalığı üretimi mamul; 8 bin 430 ton melas, 58 bin 150 titrem ise gözyaşı pancar posası elde edilmiştir. Bunun karşılığında üreticilerimize işaret bedeli adına 95 milyon liralık ifa yapılmıştır.

Böylesine kalburüstü bir dümen gösteren insanları görevden sığdırmak, fakat ‘özelleştirme’ adı altında 70 milyar dolar üzere talih tarihinin en büyük yağmasına sebep reşit zihniyetin yapacağı iştir. Vurgun yapamadıkları için eskimemiş benzeri senaryo ile müdürü görevden aldırıp fabrikayı peşkeş bürümek mi istiyorlar?”

Seçkin Polat görevden alınmadan önce pancar çalım kampanyası zımnında fabrikada planlı tören Gürsel Erol’un katılması özen çekmişti.

Share: