Ekonomiye ilişik “husye” kanun teklifi TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

Ekonomiye ilişik düzenlemeler içeren yasa teklifinin TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde Bartın’daki eroin kazası gündeme geldi.

SELIM Fırka Bingöl Mebus Cevdet Yılmayan başkanlığında toplanan komisyonda milletvekilleri, Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında meydana gelen patlamaya ilgilendiren görüşlerini paylaştı.

CHP İstanbul Mebus Emine Gülizar Emecan, patlamada hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, bu cins kazaların tekrarlanmaması için önlem ve denetimin kayıt olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerde müstakbel teknolojiler kullanıldığı amacıyla bu kabil kazaların yaşanmadığını tabir fail Emecan,”Hastalık Türkiye’bile madenciler ölüyor? Zira hiçbir tılsım alınmıyor, uygulayım bilimi kullanılmıyor, Sayıştay raporlarındaki tembihat görmezden geliniyor. Madencilerimizin ölümlerini baht planına bağlamak ve ‘bu işin fıtratında var’ emreylemek sorumluluktan kaçmaktır.” diyerek konuştu.

Komisyon Başkanı ve YANLIŞSIZ Tümen Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise kazayla ilişkin yönetsel ve adli yönden haddinden fazla yönlü bire bir anket yapıldığını belirtti.

Bu soruşturmalardan sonradan tablonun kemiksiz tıpkısı şekilde görüleceğini dile getiren Yılmayan, “Sorumlular netleştikten bilahare ilerde bu soy hadiselerin benzeri daha yaşanmaması için ibret alınacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara şifalar diliyorum.” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin üstelik Türkiye’dahi gelişigüzel sene sayı farkı 2 bin kişinin aksiyon kazalarında hayatını kaybettiğini doğacak sürdü.

Girgin,”Maatteessüf mesai düşmanı politikalar bir bataklığa dönüştürüldü. Soma, Kozlu, Ermenek… Yüzlerce gelişim kazasının kaynağında esirlik sistemi dayatılmıştır. Içtimai ululuk, bu asıl hadiselerde saksı sağlığı dileyen değil, işçilerin kömür çıkarırken ölmesini kırıcı devlettir.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu, beyaz zehir kazasında hayatını kaybedenler amacıyla mir sağlığı diledi.

Kazanın ardından MHP’den aynı heyetin fenomen yerine gittiğini anlatan Aksu, “Olayla ilişik benzeri etki varsa bunun birlikte ortaya çıkarılması gerekir. Bununla ilgilendiren say yapıldığını şahsen Cumhur Reisi’mız anlatım etti. Yaralılarımıza dahi acil şifalar diliyoruz. Ermiş milletimizin başı esen olsun.” ifadelerini kullandı.

AK Fırka Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise olayın herkesi etraflıca üzdüğünü belirterek, “Kazanın geçmiş saatinden itibaren 3 bakanımız birden olay namına akım etti. Ardından başta Reisicumhur’mız tutmak amacıyla devletin umum yetkilileri orada vatandaşlarımızın yaralarını dercetmek amacıyla bulundu. Adı üzerinde kaymakamlık amma konu uzun adına incelenmektedir. Olayda ihmali, kastı ve kusuru olan varsa ortaya çıkarılacaktır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelere sabır diliyorum. Bu asıl kazaların aynı daha yaşanmaması üzere devletimizin elinden mevrut tedbirleri alacağına inanıyorum.” diyerek konuştu.

HDP Mersin Saylav Rıdvan Turan, kaza namına gittiğini ve ortalığın adeta “yangın yeri” olduğunu söyledi.

Facianın taharri etkilerinin henüz çokça güre olduğunu dile getiren Turan, “Hayatını kaybedenlere yağmur diliyorum ama bizim vazifemiz bu değil, bizim vazifemiz bu meseleyi çözmek. Reisicumhur’nın açıklamalarını akseptans edilemez buluyorum. Bu kazaları fıtrata bağlamak yanlış. Reisicumhur namına vazifeniz insanların ölümünü engellemektir. Bu bile el değildir. Rastgele 100 aksiyon kazasının 98’i engellenebilir kazalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

İYİ Öğür Ankara Saylav Durmuş Yılmayan kazada hayatını kaybeden madencilere rahmet diledi.

Bu kök olaylardan sonradan gösterilen duyarlılığın etraflı sürmediğini rapor eden Yılmayan, şunları söyledi:

“Ortaya çıkan hukuki süreçlerde delillerin toplanması, karartılması üzere sonuçlar oluyor, işlemler adil aynı şekilde yürütülmüyor. Ermenek’teki kazadan sonra insanlar bibi haklarını alamadı. Bu tür olaylarda yapılması gereken, hukuku kullanmak. Bu kazalara ‘işin doğasında, fıtratında var’ demekle ayrımsız yere gidemeyiz. Sorumluluğu üstümüze alıp hazırlık alırsak, kar-maliyet analinizi bu şekilde yapar ve kardan feragat edersek bu cins olaylar minimize edilir, bu kadar fert yanmaz. Burada tıpkı basiret sıkıntısı var. İnsan sağlığını ikinci plana atmaktan kaynaklanıyor.”

Share: