Ekipler, göçebelerin ahit yolunu bekliyor

Ekipler, göçebelerin devir yolunu bekliyor

SİİRT – Siirt’te Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince göçebelerin dönem yoluna girmesiyle efsanevi hastalıkları ile savaşım çerçevesinde aşılama ve küpeleme çalışmalarına başladı.

Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze mecbur Çağbaşı köyü kırsal alanda meydanlık vererek deri kurduklarını rapor fail İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde işyar veteriner hekim İzzettin Oktay, dönem uğrunda olan göçerleri karşıladıklarını ve hayvanlarına telkih, küpeleme ile kayıt altına ahiz çalışması yaptıklarını dile getirdi. Oktay, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yerine buraya mevrut yetiştiricilerimizin anahtar altına ahiz, aşılama, küpeleme işlemleri yapıyoruz. Bunlar edebiyat Muş, Van, Hakkari bölgelerine gidiyor. Kışında buraya gelip belli ayrımsız dönüş kaldıktan sonradan tekrardan Mardin, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Cizre bölgelerine gidip kışın oralarda kalıyorlar. Burada hayvanların besleneceği düzlem olmadığı üzere mecburen oraya geçiyorlar. Biz bile bu uzaklık geçiş döneminde bunların aşılamalarını, küpelemelerini ve araç altına alınmaları tespitlerini yapıp anca gönderiyoruz” dedi.

Siirt Damızlık Kucak Tutturuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Büyük İlbaş ise, göçebeleri kırsalda görüşme ederek irade ve isteklerini dinlediklerini ve taleplerinin hesabına getirilmesi amacıyla lazım mercilerle görüştüklerini söyledi.

Share: