Ekin ve Turizm Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Tümen Bursa Mebus Ahmet Tığ, “YANLIŞSIZ Öğür yerine, her alanda olduğu kabilinden ekin, hanek ve turizmde da milletimiz üzere doğru olanı yapmada iri mücadeleye bitmeme ediyoruz.” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Firez ve Turizm Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerinde, milletvekilleri küçümseme aldı.

YANLIŞSIZ Fırka Bursa Mebus Kılıç, AK Öğür’nin, ekin ve sanatın milletin tamamına seslenmesi gerektiği düşüncesiyle çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi. Tığ, bu yıl ekin, sanatın geliştirilmesi, içtimai alanda yaygınlaştırılması, turizm potansiyelinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesini 2022’ye göre yüzde 137,4 oranında arttırdıklarını kaydetti.

Kültürel mirasın korunması, atalar yadigarı eserlerin ekin hayatına kazandırılması için DÜRÜST Tümen hükümetleri döneminde 5 bin 500 mangır firez varlığının restorasyonu ve onarımının yapıldığını anlatan Tığ, mütenevvi yollarla ancak dışına matrut tarihi eserlerin iadesine müteveccih çalışmalarla 9 bin 35 kültür varlığının iadesinin sağlandığını dile getirdi.

Tığ, 2002’da müze ve harabelik yerlerini 7,4 milyon kişi müzakere ederken, 2021’da bu sayının 23,2 milyona çıktığını bildirdi.

AK Tümen’li Kılıç, pandemi sürecinden yer çok etkilenen sektörlerin başında gelen çalgı sektöründe, kestirmece 40 bin müzikçi ve kesim emekçisine, “çalgı aleti susmasın” destek programı kapsamında mali destek sağlandığını anımsattı.

Turizm gelirinin üçüncü çeyrekte bire bir geçmiş yılın ayrımsız çeyreğine bakarak yüzdelik 27,1 artarak 17 milyar 952 milyon 361 bin dolar olduğunu anlatım eden Tığ, Türkiye’nin, turizmin projektör yıldızı olmaya bitmeme edeceğini vurguladı.

Firez, hanek ve turizm alanında yapılan çalışmalara değinen Tığ, şöyle bitmeme etti:

“DÜRÜST Tümen adına temas alanda olduğu gibi hars, konuşma ve turizmde da milletimiz amacıyla doğru olanı yapma hususunda büyük mücadeleye bitmeme ediyoruz. Bunun yeryüzü güzelce örneği Taksim’da 75 yıl ilk mensur edilen fakat detaylı yıllardır kullanılamaz hale mevrut Atatürk Kültür Merkezi’ni hesabına, İstanbul’a ve görüşme hayatına yakıştığı üzere yer üstü standartlarda baştan düz yazı ederek Cumhurbaşkanı’mızın vizyonu ile açmamız oldu. Açıldıktan bilahare yüzbinlerce sanatsevere karı sahipliği özne, dünyanın, alanında bildirme hususi eserleri ortada sevgili AKM üzere, şişman yalanlarla, mesnetsiz iftiralarla, düzme söylemlerle mücadele ettik. Ama haddinden fazla şükür sanatı zat tekelinde görenlere fırsat vermedik. Halk İttifakı adına ülkemiz amacıyla var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Meydanı yalancılara, iftiracılara, terör sevicilere bırakmayacağız.”

“Bütçede firez hanek alanında adam başı 50 kuruş düşüyor”

CHP Umumi Komutan Yardımcısı, İstanbul Saylav Gamze Akkuş İlgezdi, bugün gerçekte, “herif olabilmenin” bütçesinin görüşüldüğünü belirtti.

Kültürün, insanları bir arada markajcı, dayanışmayı ve kardeşliği güçlendiren, kutuplaşmayı namevcut ederek özde birliktelik sağlayan evrensel bire bir açar olduğuna bel eden İlgezdi, “Nedeniyle Türkiye’nin nesep yüzyılı, 2023’te değil tebaadan topluma, kuldan bireye, dogmatizmden laikliğe geçtiğimiz dönüş, yani cumhuriyetin ilanıyla başladı.” diye konuştu.

İlgezdi, modern demokrasilerde, kaslı toplumlarda karın ve rapor özgürlüğüne sunulan değer karşılaşılmak isteniyorsa önce ilk, firez, sanata ayrılan bütçelere bakılacağını anlatım etti.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sunumunu dikkatle dinlediğini belirten İlgezdi, “Hangi yazık ki bu topraklardaki hürriyet ikliminin ham maddesi olan kültürel çoğunluğun, sanatın ve sanatçının, anlatım özgürlüğünün, emeğin, sanatsal ve fikirsel üretimin korunarak geliştirileceğine dair bire bir ize rastlamadım. Dahası apiko cümlelerle müzeyyen bu bütçe sunumunun, cumhuriyetin kurucu vizyonundan habersiz olduğunu üstelik gördüm.” görüşünü savundu.

İlgezdi, bakanlığın, kalıp bütçeden çokça bir iki nasip aldığını, çalışarak bulunmayan sayıldığını iddia ederek, “Üşenmeden hesapladım, bu bütçede kültür laf alanında adam başına 50 kuruş düşüyor.” ifadesini kullandı.

Konuşmasında hars, sanat ve turizm alanında gördüğü eksikliklere değinen İlgezdi, sorunlara dair hal önerilerini sıraladı.

“Türkler, ölenler büyüklüğünde şişman adamlar ihata etmek zorundadır”

İYİ Fırka İstanbul Milletvekili Çetin Ağıralioğlu, kültürel varlığın, inanç, düşünüm, tarihin ete kemiğe bürülü evinsiz olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekte arkalamak zorunda olduğumuz molekül; muhtevasıyla, aslıyla, kastıyla bize noksan eserlerden çokça, bize bu eserleri, hikmetleri bırakabilen insan varlığıdır. Hacı Bektaş’ın varlığını adlandırmak iyidir, hikmetlerini zikretmek çok kıymetlidir amma fehamet, millet varlığımıza vekillik fail benzeri Hacı Bektaş disiplini lazımdır. Yokluğuna Kültür Bakanlığının yetişmesi gerekir.”

Ağıralioğlu, “100 sene geçmiş o kadar güzel öldük ki” demekten henüz manidar tıpkısı şeyler yapamamanın muhasebesinin, ekin davasının sorumluluk alanında olduğunu savundu.

Uzun süredir vaktiyle ölenlerin şöhreti üzerinden sunma yapıldığını kanıt fail Ağıralioğlu, “Türkler, ölenler kadar şişman adamlar intikal etmek zorundadırlar.” diye konuştu.

HDP Ağrı Saylav Dirayet Dilan Taşdemir, dünyanın ciharıyek yanından insanların kültürel varlıkları görmeye geldiğini fakat Türkiye’da insanların maddesel imkansızlıklar zımnında bu olanaklardan yararlanamadığını öne sürdü.

Birçok sanatçının, son dönemde ağırlık şartlarda yaşadığını, mesleklerini yürütme ettiğini, bu dönemde yasaklanan konserler olduğunu tabir fail Taşdemir, şunları kaydetti:

“AKP döneminde terane nakletmek, istemek, curcuna fora etmek az daha yasak ayla getirildi. İktidar, her seferinde ‘Biz kimsenin yaşam biçimine müdahale etmiyoruz; herkesin yaşam biçimine, kimliğine, kültürüne, inancına saygılıyız’ diye niteleyerek yaymaca yapıyor ama icraata dönüp baktığımızda, esasta gerçeğin hiç da hakeza olmadığını, kendisine, özlük acun görüşüne mail olanların, birçok alanda böyle, tekellüm alanında bile hakeza, bunların önü açılıyor amma diğerleri yasaklanıyor, ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.”

“Firez emperyalizminin en iri nehiy sahası gençlerdir”

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, kültürün, aynı bireyi, toplumu değişik duygusal yahut toplumlardan ayıran yeryüzü oylumlu özellikleri içerisinde barındırdığını vurguladı.

Gelişen uygulayım bilimi, kalan muvasala imkanlarıyla dünyanın adeta küçüldüğüne meni eden Osmanağaoğlu, globalleşme sürecinin tehdidine maruz kalan yer cesim değerin firez olduğunu söyledi. Osmanağaoğlu, “Zira doğru kavranmayan, adı kemiksiz şekilde konulup, sınırı kesme olarak nasıp edilmeyen gelişigüzel globalleşme hamlesi fakat ve fakat kültürlerin özgün varlığına kasteden benzeşmeyi temel düz benzeri yayılımcılık tür. Bu anlamda kültürel emperyalizmin şişman ülkelerin kapısına dayandığı ve bu kapıyı zorladığı gerçeği ülkemiz üzere bile geçerlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Osmanağaoğlu, ekin emperyalizminin sunma balaban engelleme sahasının dil ve gençler olduğunu belirterek, sosyal medya özelinde gençlerin, şuurlu tasarruf sürecine yönelmesi hesabına daha çok mesai yapılması gerektiğini kaydetti.

MHP’li Osmanağaoğlu, Ekin ve Turizm Bakanlığının, Türk kültürünün korunması, geliştirilmesi ve geleceğe taşınması hesabına it canlı çok çalışmayı hayata geçirerek takdirlerini kazandığını birlikte vurguladı.

Share: