Eğitim Bilimi-Bir-Sen Kırklareli Şubesi’nden Muallimlik Patika Kanunu açıklaması

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Aynı-Sen) Kırklareli Şubesi vasıtasıyla, Öğretmenlik Patika Kanunu düzenlenmesiyle ait basın açıklaması yapıldı.

Eğitim Bilimi-Aynı-Sen Kırklareli Şubesi üyeleri, Devlet Dingiloğlu Parkı’nda tıpkı araya gelerek “şişman antant teklifimiz esas olsun sınav tartışması akıbet bulsun” ve “Öğretmenlik Meslek Kanunu revize edilmelidir” pankartları açtı.

Şube Başkan Yardımcısı Murat Baltalı, ekip yerine okuduğu açıklamada, eğitimin verimliliği ve niteliğinin terbiye çalışanlarının hak ettiği değeri görmesinin, isim hakları ve boyutuyla emeklerinin karşılığının verilmesiyle türlü olduğunu belirtti.

Çığır kanununun beklentileri yeterince karşılamadığını savunan Baltalı, bu hususta istek ve önerilerde bulunduklarını kaydetti.

Baltacı, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerin ve öğretmenliğin hayattaki karşılığının, mesleğin bilcümle boyutları ve öğretmenlerin beklentileri yönüyle iz kanunu içerisinde olması noktasında çıktı henüz çok geç kalınmamalıdır. Mesleğin hak ettiği şekilde tanımlanması, toplumsal zeminde öğretmenlerin itibarının, haklarının korunması ve arttırılması, yönetmeliklerle genelgelerle oluşan fariza, bitirme, uzluk, değim noktasındaki buyruk dağınıklığının giderilmesi için Iz Kanunu’nda evgin namına değişikliklerin yapılarak hayata geçirilmesi gerektiğini hele daha hatırlatıyoruz.”

Share: