Eğilmez: Faizden kaçarken kura yakalandık

Dolardaki yükselişin önüne sarkıtmak ve TL mevduatı daha frapan ağıl getirip döviz talebini budamak için devreye alınan Kırat Korumalı TL Yatırım (KKM) sistemi ile mevduatta dolarizasyon rekor kırdı.

Sözcü’dahi Mehtap Özcan Ertürk imzasıyla düz düz habere göre, KKM’nin devreye girdiği 24 Çatlak ile biten ilk hafta TL mevduatın KKM hariç toplanmış tevdiat içindeki payı 37.35 seviyesinde iken; Bankacılık Aranjman ve Bakı Kurumu’nun (BDDK) 27 Mayıs haftası verisinde KKM dış TL mevduatın payı yüzdelik 28.16’e gerilemiş durumda. Hacimleri toplamı 4.7 trilyon TL’ye ulaşan döviz tevdiat ve KKM hesaplarının mecmu mevduattaki payı de yüzde 71.84’e ulaşıyor.

YÜZDELIK 71.8’LİK REKOR

Iktisatçı Bilinmeyen Eğilmez kişisel blogunda yayımladığı ‘Seviye Korumalı Yatırım hesabı dolarizasyonu artırdı’ başlıklı yazısında KKM’nin TL’yi yabancı paraya endeksleme uygulaması olduğu amacıyla yabancı dünyalık adına akseptans edilmesi gerektiğini belirterek, dolarizasyonun yüzdelik 71.8’e ulaşarak rekor kırdığını aktardı.  Eğilmez, “Düzey Korumalı Mevduat uygulaması, dolarizasyonu düşürmek bir yana artırmış, beraberinde bütçeye yersiz yükler yüklemiş ve dirimsel dağılımını henüz birlikte bozmuş aynı aplikasyon adına tarihe geçecek üzere görünüyor. Türkiye’nin, son benzeri yıldaki tutum politikası uygulamasını şöyle özetlemek kabil: Faizden kaçarken kura tutulmak” ifadelerini kullandı.   

Dolarda yükseliş yüzde 1’i buldu devlet riziko primi 730 puana yükseldi
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında “Bu erk faizi artırmayacaktır. Tığ faizi düşürmeye bitmeme edeceğiz” açıklaması sonrası dolar mesafe ayından bu yana sunu efdal seviyesini gördü. Güne 16.6420 liradan başlayan dolar yüzdelik 1 artışla 16.7725 liraya kadar tırmandı. Güne 17.7670 liradan başlayan Euro’dahi ise günce yükseliş yüzdelik 1.5’i buldu ve 17.9885 teklik imtihan edildi. Reisicumhur getiri artışı yapmamakla beraber faizi indireceklerini söyledi. Yani Gestalt Bankası’na yeniden ne yapılması gerektiğini söyledi. Eksiksiz bunlar piyasalarda er seçme ihtimali fikrini biraz elan kuvvetlendirdi. Mutluluk risk primi (CDS) da yeniden 730 baz puan seviyesine yükseldi.

KKM’nin payı .68’e yükseldi

 

KKM ve katılma hesaplarında biriken tutarda çoğalma

 

Share: