Edirne’de Koz Üreticileri Su Sorunu Yaşıyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, sulamada dava tüvana Edirneli koz üreticilerini ülfet etti. Timur Ergin, “Buradan Çap Su İşleri, su alma imkanı vermiyor. Sadece kanaldan ahiz imkanımız olduğunu söylediler bize. 108 metreye akarsu basmamız geçişsiz. Kestirmece 5 milyona (liraya) yakın, sulama sistemi kurmamız geçişsiz” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, zaman Edirne’nin İpsala ilçesine sınırlı Karaağaç ve Altınyazı köyünde ceviz üreticilerinin sorunlarını dinledi. Narven köyü halkı, koz sulamasında kullanılacak barajın uzun süredir tamamlanmadığını söyledi.

“BİR AN ILK ÜRETİCİNİN YANINDA OLALIM”

Çiftçinin üretime devam etmesi üzere desteklenmesi gerektiğini kaydeden Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

“Altınyazı Barajı var burada. Üreticilerimiz ceviz işiyle dahi uğraşıyorlar. Koz, tıpkısı dirimlik getirici yapıt. Türkiye, ceviz ithalatı yapıyor. Üreticilerimiz cevizden servet fethetmek istiyorlar amma bu barajdan akarsu alamıyorlar. Taşıma suyla değirmen dönüyor…. İpsala Karaağaç köyü, Türkiye’birlikte yaşıt gösteriliyor. Elan geçen dolaşma buraya tıpkısı heyet geldi. ‘Bakın’ dediler, ‘nasıl köyde kalıyor, ceviz ekiyor’. Bin dekar, orman arazisinden aksama bire bir düzlük verildi, 2/B arazisi. Orasını mankafa kendi çabalarıyla cevize döndürdü. Sonra bin dekar de tapulu yerini cevize döndürdü ama cevizleri nakil suyla suluyor. Tankere suyu dolduruyor, cevizleri suluyor. Demin aynı de benzeri köyde bire bir baraj var ama baraj yapılmamış. Illet? Baraj olsa siz henüz koz diker misiniz? Benzeri zaman ilk üreticinin yanı sıra olalım… Burada baraj bittiği takdirde bu köy daha üstelik aşkın üretecek ve gayrı köylere dahi örnek olacak bu.”

“5 MİLYON BOCA ETMEK BAYAĞI TAKI”

Altınyazı köyünden Timur Olmuş, “Buradan Mehabet Akarsu İşleri, akarsu ahiz imkanı vermiyor. Sadece kanaldan kabul etme imkanımız olduğunu söylediler bize. Bizim de oradan buraya akarsu basmamız üzere eskimemiş benzeri dizge kurup kestirmece 108 metreye su basmamız geçişsiz. Onun üzere bu üstelik bizim maliyetleri haddinden fazla fazlalaştırıyor. Tahminî 5 milyona (liraya) mümasil sulama sistemi kurmamız lazım. 5 milyon taşimak sıradan sorumluluk” dedi.

Narven köyünde koz üreten Özkan Hususi ise “Ödenek olmadığı üzere projemiz fire kaldı. Tabiatıyla kim sulama macerasız olduktan sonradan daima genişlik karlı olan, şu anda köyümüzde koz görünüyor” diyerek konuştu.

Nail Damar de “Şu an köy, cevizden çokça mutlu. Kıraç arazilere bakarak çeltik kadar altın” dedi.

“DEVLETİMİZ BİZE ŞU BARAJI YAKIŞIR GÖRÜYOR”

Müstahsil Birol Çalıştırıcı ise şunları söyledi:

“Şu baraja istinaden, ‘yer çok aynı yıl ego bu işi götürürüm’ dedim. ‘Ondan sonra baraj bana yetişir’, 54 dönüm elan koz diktim. 54 dekarı bir tane başıma sulama yapıyorum. Bu benim tıpkısı haftamı alıyor filhakika, benim hiç boş vaktim kalmıyor ama damlama sulamam olsa, benim şu barajım yapılsa benim kül sorunlarım ortadan kalkacak. Bizler, Narven köyü adına karye ekonomisine katkıda gezmek istiyoruz ama devletimiz bize şu barajı yerinde görüyor. Bu barajın ihalesi yapıldı ama mehabet mukabele yapmıyor şu anda. Yanıt yapmadığı üzere firma gelip işi yapmıyor.”

Görüntü Dökümü

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu

Timur Olmuş

Özkan Hususi

Nail Huy

Birol Çalıştırıcı

Share: