Edip Ahmet Özalp, İstanbul’da ölüm etti

Bir süredir kanser tedavisi gören yazar N. Ahmet Özalp, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi’nde 69 yaşında hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ta 1953’te dünyaya mevrut Özalp, muallimlik, tabilik, gazetecilik ve ansiklopedi yazarı adına birçok alanda say yaptı.

Osmanlı dönemi ekin, edebiyat ve düşünüm eserlerinin bugüne kazandırılmasında majör katkıları olan Özalp, Said Halim Gösterişli, Filibeli Ahmed Hilmi, İzmirli İsmail Hakkı ve Şemseddin Sami kadar mukavim çokça kıymetli düşün ve incelik adamlarının eserlerini baştan yayınlama üstüne sakil çalışmalara imza attı.

Eser neşirlerinin yanında araştırma ve tetkik alanındaki çalışmalarıyla dahi kültür ve gökçe yazın dünyasına heybetli katkılarda mevcut yırtıkça yazar, 2017’de Temiz Fazıl Düşünüm- Araştırı ödülüne derece görüldü.

Özalp, antrparantez aralarında “Türkülerden Müntehabat”, “Türk Manilerinden Müntehabat”, “Türk Ninnilerinden Müntehabat” ve Yoldaş Halit Karay’ın eserlerinde sansür konusunu ele düzlük “Okları Şikeste Kirpi”nin bulunduğu bir nice eseri literatür dünyasına kazandırdı.

Share: