ECB, küresel eşkâl bankalarına katılmaya hazırlanıyor

Avrupa Eşkâl Bankası de rekor efdal seviyede seyreden enflasyon nedeniyle sıkılaşma döngüsüne yaklaşıyor. Bankanın 9 Haziran’üstelik gerçekleştireceği toplantısında net huzur alımlarının sona erdiğini duyurması ve Orak Ayı ayında getiri artırımı sinyali vermesi bekleniyor.

ECB, Ukrayna’daki savaşın etkilerini değerlendirmek amacıyla teşvikleri sonlandırma üzerine kararsızlık etmişti. Birçok iri Minval Bankası ise AMB’nin tersine efdal enflasyonla uğraşmak için nema artışlarına başladı, sıkılaşmaya daha agresif artışlarla bitmeme etti.

Fed Faiz çoğalma miktarını 25 temel puandan 50 baz puana yükseltti. Gene bu hafta Avustralya ve Hindistan Minval Bankalarının bile sıkılaşma miktarını artırması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde pahalılık yüzde 8.1 ile rekor kırarken ECB yetkilileri ortada sıkılaşmaya başlanması konusunda ayrımsız uzlaşı var. Idare Konseyi’nde şu anki müzakere konusu 25 temel puanlık nema artışının tam olup olmayacağı yönünde.

Bloomberg Economics bahis hakkında “Yönetim Konseyi elan ufak miktarlı artıştan yana, meydan katılımcıları bu haftaki toplantıda verilecek mesajları yakından izleme edecek” değerlendirmesini yaptı.

BofA: KÖLE borsalarında ayı piyasası rallisi

 

Dolar yeni haftada 16,50 TL’nin üstünde seyrediyor

 

UniCredit, Rusya’daki yatırımlarını devrediyor: ‘Listede Türkiye birlikte var’

 

Morgan Stanley: Global finansta dizi film değişimi

 

Share: