Düzce depreminde hasar gören Sarıdere Camisi yıkılıyor (2)

SAHİBİNİN BAŞVURUSUNDAN O BİNA ÜSTELIK YIKILIYOR

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5.9’luk depremde hasar gören model kaza Alemdar Sokak’taki 40 yaşındaki binanın, yetkililerin ağır sıklet hasarlı raporu vermesinin ardından yıkımına başlandı. Sabah saatlerinde habbe önüne mevrut yapı sakinleri, mezun personel marifetiyle kontrollü namına hariç çıkarılan eşyalarını aldı. Binanın boşaltılmasının peşi sıra yıkım işlemlerine başlandı.

Başvuruyu şahsen kendisi işleyen ve ağır sıklet hasarlı olduğu için binanın yıkılmasını temenni fail yapı sahibi Berkay Karaman, evinin yıkılmasını istemeyenlere tavsiyede bulunarak, “Apartman yıkılma tehlikesi altındaydı, yetkililere başvurduk yıkılmasına önderlik ettik. Sıhhatli olsun vekillik yetkilileri çokça koruyucu oldu. Binanın pahal hasarlı olduğunu söylediler ve yadımlama kararı verdiler. Sokağımızın yoğun kentsel dönüşüme girmesi geçişsiz zira sunu ufak tıpkısı artçıda mahmul çıkmaz yıkılabilir. Sağlıklı olsun gerekli işler, çalışmalar yapılıyor. Düzce genelinde hasarlı binalar var. Bu yapı 40 yıllık ayrımsız çatı ve hasarlı çatı şu zaman baya tıpkısı zararımız var ama haddinden fazla şükür canımızı kurtardık. Depremin önce 15 dakikası cehennem gibiydi haddinden fazla şükür sağ salim kurtulduk” dedi. ‘GEREKLİ KURUMLARA BAŞVURUN, BU EVLER OYUNTU OLMASIN’Hasar gören binaların sahiplerinin, hasar tespitinde görevli kişilere havari olması gerektiğini anlatan Karaman, “Mukteza işler amacıyla lütfen bilgilendirmeleri izleme edin. Bakanlığa, valiliğe, AFAD’a başvurun canınızdan heybetli değil hiçbir mülk. Canımız namına gelmez ama malımız dirimlik. Lütfen tedbiri doğrudan bırakmayın, sistem gerekeni yapsın. Icabında dışarıda kalırım, çadırda yatarım, komşumda kalırım ama hasarlı binada kalmam. Lazım kurumlara başvurun bu evler bize mezar olmasın” diyerek konuştu.

Zelzele zımnında binada yavaş hasar olduğunu tamlayan Enes Tezgin ise “Binalar keder durumda, bu evde dedem kalıyordu. Depremden sonradan katabolizma kararı verdiler, biz bile dedemi yanımıza aldık. Şu dakika binayı boşaltıyoruz. Bina içinde boyut keder, duvarlar çokça kırıcı. Çok ara var. Yapı arkaya akıllıca meyillendi. Ekipler gelip baktıktan sonra süratle yadımlama kararı verdi” dedi.

Share: