Düşünce dostu gıdalar bilişsel fonksiyonları geliştiriyor

Tamlık organların işlevini düzenleyen beynin performansını artırmanın ve fonksiyon yeteneğini güçlendirmenin metin ve ayrıntılı benzeri yaşamın asıl amaçlarından biri olması gerektiğinin altını çizen Rawsome Kurucusu Semra İnce, ” Herhangi Bir ana, çocuğunun karın gelişimini fikren, örneğin ceviz, yeşil yapraklı sebzeler kabil gâh gıdaların tüketilmesini heveslendirme değer. Yapılan araştırmalar, annelerin dosdoğru olduğunu gösteriyor. Zira tükettiğimiz besinlerin beynimizi zinde tutmada iri nümayiş oynadığı, akıl ve dikkat toplaşımı kadar makul zihinsel görevleri iyileştirebildiği araştırmalarla ortaya konuyor” dedi.

Eli Nimetli miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren besinler tüketmenin beyni beslediğini ve oksidatif stresten koruduğunu söyleyen İnce, ara sıra karın dostu gıdaları şöyle sıraladı:

“Yapılan sonuç tetkikat beynimizin çöz sağlığımızı etkilediğini ve sindirimde balaban rolü olan bağırsakların dahi us sağlığı üzerinde nazik etkisi olduğunu gösteriyor. Örneğin, ıspanak ve brokoli kadar yeşil yapraklı sebzeler K vitamini, lutein, folat ve beta-karoten gibi hatır açısından dosdoğru besinler içerir. Bu gıdalar, bilişsel gerilemeyi yavaşlatabilir ve beynimizi koruyarak bizi etkili tutabilir. Semiz balıklar, hafızayı keskinleştirmede ve ruh halini iyileştirmede canlı aynı gösteriş oynayan Omega 3 yağ asitleriyle doludur. Bitter çikolata ve hint bademi tozu, flavonoidler, kafein ve antioksidanlar karışma tevessül etmek amacıyla beyni güçlendiren bileşiklerle doludur. Hurma, kinoa patlağı, jale hint bademi tozu, jale ceviz, kakao düşman, moringa ekstresi, ginkgo ekstresi, Himalaya tuzu ve vanilya içeren Moringa barı, içeriğindeki hatır dostu gıdalarla kognitif gelişimi destekleyen Rawsome ürünlerinden biri.”

“BAZI GIDALAR KARIN PERFORMANSIMIZI GELİŞTİRİYOR”

Hatır fonksiyonlarına mebzul mevrut gıdalarla dolu ayrımsız diyetin benimsenmesinin kognitif yaşlanmayı zahir yavaşlatabileceğine odaklanan çok sayıda araştırı olduğunun altını çizen Rawsome Kurucusu Semra İnce, ara sıra araştırma sonuçlarından örnekler paylaştı: “Hint Safranı ve etkili maddesi kurkumin, beyne koruyucu olan aktif anti-inflamatuar ve antioksidan faydalara topluluk. Yapılan araştırmalarda zerdeçalın bunalım, kaygı bozukluğu ve Alzheimer hastalıklarının semptomlarını azalttığı, kognitif fonksiyonları ve düşünce performansını geliştirdiği gösterildi. Hurma, kinoa patlağı, ekşi kiraz kurusu, sulu zırtlak, Vitamin C, hint safranı ekstresi ve Vitamin B12 içeren Curcumin barımız bellek dostu varlıklı içeriğiyle yeryüzü haddinden fazla yeğleme edilen ürünlerimiz ortada yerini aldı.”

“SAĞLIKLI BESLENMENİN LEZZETLİ DAHI OLABİLECEĞİNİ KANITLIYORUZ”

Bitki odaklı beslenmenin mütenavip olmaktan çıkarak ana öğünlerdeki yerini sağlamlaştırıdığını tabir eden Semra İnce, sözlerini şöyle sonlandırdı: “E vitamininin kognitif fonksiyonlar üstüne etkisini inceleyici 15 klinik araştırmanın çözümleme edildiği 2022 günlü yazı, yeterli miktarda E vitamini alımının, özellikle yaşlılarda kognitif gerilemeyi önlediğini, bunama ve Alzheimer hastalığı riskini mehabetli ölçüde azalttığını gösteriyor. Dosdoğru karın fonksiyonunu korumaya havari antioksidanlar açısından varlıklı olan kuruyemişler, temiz benzeri E vitamini kaynağı. Benzeri zamanda Omega 3 yağ asitleri ve hele alfalinolenik asit itibarıyla varlıklı kuruyemişler, hafızayı geliştirmeye da apotr. Rawsome kuruyemişli semere barlarını üretirken dimdik yağlar itibarıyla varlıklı, yüzdelik 100 katıksız içerikli atıştırmalıklar ile caize değeri efdal gıdalarla birlikte açlık krizlerinin giderilebileceğini göstermeyi amaçladık. Bakir ürünlerimizle bellek-bağırsak aksını desteklemeye ve metin beslenmenin lezzetli bile olabileceğini göstermeye devam edeceğiz.”

“RASTGELE 3 SANİYEDE 1 KİŞİ DEMANS HASTASI OLUYOR”

Türkiye Alzheimer Derneği’nin paylaştığı verilere göre, Türkiye’da 600 bin karı, Alzheimer hastalığıyla mücadele ediyor. Rastgele 3 saniyede 1 kişiye demans teşhisi konurken, demans tanısı alanların üçte ikisi Alzheimer’a yakalanıyor. Hafif bilişsel tebeddülat, yaşlanmanın tabii bir getirisi kendisine kabul edilse dahi hele er yaşlarda tanıdık bilişsel kriz ya de dağarcık sorunları tagaddi alışkanlıklarıyla aracısız bağlantılı namına değerlendiriliyor. Yapılan tetkikat, kanı dostu gıdalarla kriz ve demans riskinin azaltılabileceğine ilgi çekiyor.

Share: