Dünyanın genişlik büyük alem figürlü balonu 30 Ağustos için havalandı

Kapadokya’üstelik balonlar 30 Ağustos Yengi Bayramı için Türk Bayrakları ile uçtu. 30 Ağustos Yengi Bayramının 100. yılı dolayısıyla Kapadokya’da ısıdam çekicilik balonları gökyüzüne sepetlerine astıkları Türk bayrakları ile havalandı. Gökyüzünde görsel şölen oluştu.

UNESCO Dünya mirası listesinde vadi düzlük tarihi, kültürel ve saf zenginlikleriyle maruf turizm merkezi Kapadokya’üstelik, turistlere manzarayı gökyüzünden izlemelerine imkanı sunan hamam hava balonlarının sepetlerine uçuş öncesi Türk bayrakları asıldı. arka arkaya havalanan 152 sıcak hava balonları, Göreme beldesi ve çevresindeki kalkış alanlarından gökyüzüne yükseldi.

“Türk bayrağı figürlü palavra üstelik Kapadokya semalarında uçtu”

Nevşehir’in Ürgüp İlçesine vabeste Ortahisar kasabasında üretilen yerli ve milli Türk bayrağı figürlü balonda 30 Ağustos Yengi Bayramının 100. yılı dolayısıyla gökyüzüne havalandı. Firmanın Umumi Heyet Başkanı Mehmet Münezzeh Aydoğan, Türk bayrağı figürlü balonun 432 metrekare kubbe yüzeyine sahip olduğunu belirtti. Balonun millî bayramlarda Türkiye’nin muhtelif noktalarında gösteri uçuşu gerçekleştireceğini nâkil Aydoğan, “30 Ağustos tamam ülkemizde cümbüş ile kutlanmakta. Dünyada balonculuğun merkezi olan Kapadokya’da bile uçan hamam gelgel balonları Türk bayraklar ile süslendi. Bizde gökyüzünü dünyanın sunu şişman şekilli bayrak balonu ile süsleyerek, bu coşkuya katılıyoruz” dedi.

Sıcak çekicilik balonuna Türk bayrağı asarak havalanan palavra pilotu Ramazan Kuroğlu da açıklamasında; “30 Ağustos Yengi Bayramı mutlu olsun. Zaman balonlar ile uçuşumuzu gerçekleştirdik. Balonlarımıza bayraklarımızı astık. Bizde 30 Ağustosu asuman yüzünde kutladık” şeklinde konuştu.

Almanya’dan Kapadokya bölgesini gezmeye gelen Yavuz Timur ise açıklamasında, “ilk kez Kapadokya’ya geldim. İlk öğün balona bindim. Yengi bayramı hümayun olsun. Çok mutluyuz, haddinden fazla ongun zaman geçiriyoruz. Kapadokya’dahi seçkin dolaşma haddinden fazla pir, fakat bayramda Kapadokya’dahi başlamak ayrı bir güzel” ifadelerini kullandı. – NEVŞEHİR

Share: