Dünyaca ünlü Altınbeşik Mağarası gidiş için polat bariyerli siper

Dünyaca ünlü Altınbeşik Mağarası gidiş için çelik bariyerli koruma

Bölgedeki çandır geyiklerinin yola düşürdüğü kayalara ilaç alındı

ANTALYA – Altınbeşik Mağarası Milli Parklar içerisinde bulunan Altınbeşik Mağarasına ulaşılan reviş için taş ve kaya düşmesi riskine cebin çelik bariyer yapıldı.

Antalya’nın İbradı ilçesi Ürünlü Mahallesi sınırlarında bulunan Altınbeşik Milli Parkı içerisindeki Türkiye’nin genişlik nazik, dünyanın üçüncü şişman yeraltı gölü mağarasının yürüyüş önünde düzenlilik artırıldı. Yol boyunca kâin 140 metrelik duvar üstüne Natür Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla mağarayı ziyarete mevrut ziyaretçilerin güvenliği açısından taş ve kaya düşmesi riskine cebin polat bariyer yapıldı.

İbradı ilçesi Ürünlü Muhtar Nutfullah Garaz Yamansoy, “Yaban hayatının bulunduğu bölgede özellikle yağmurlu havalarda kışın hayvanların taş imge ve kayaç parçaları düşürebiliyorlar. Ziyaretçilerin güvenliği açısından 3 metre yüksekliğinde, 140 metre uzunluğunda çelik teller ile örüldü. Mağarayı ziyarete gelen ziyaretçilerin güvenliği açısından cesim bir çalışma” dedi.

Çelik bariyerleri fail şantiye sorumlusu Hilmi Bilgen, bölgede aşılanmamış hayatı popülasyonunun artağan olduğunu ve hayvanların taş düşürme riskine alın mağaraya revan kere üzerindeki duvarlara çelik engel yapıldığını aktardı. Bölgenin Milli Parklar içerisinde bulunduğunu anlatan Bilgen, “Melez hayatı burada oldukça fazladır. Incitici keçileri mevcuttur. Dokunaklı keçileri kayalarda gezerken buralara irili büyüklü taşlar düşürebiliyor. Burası yaklaşık 600 metre uzunluğunda fay hatlarının olduğu bire bir bölgedir. Biz 140 metre uzunluğundaki yürüyüş yolundaki duvarın konusunda engel çektik. Bariyerin üzerinde 14 milim kalınlığında polat tendonlar bulunmaktadır. Onun üzerinde yine iki paralık milim kalınlığında hasır teller bulunmaktadır. Buraya koşa basamak tel çekiyoruz. Öndeki teller 3,5 milim, arkadaki teller ise 2,5 milimetre beş göz aralığında beribenzer taşları burulmak için yapılan bir projedir” diye niteleyerek konuştu.

Share: